­
header

Årets vinderklasse top 10 blev vundet af

 Tanjin Gismo 2011
 
Vinder af "Golden Vandrepokalen"
Tanjin Gismo
(FTCH Kessgold Volvo - Tanjin Venus)
Opdr.: Mr. MA & Mrs. JE Trett
Ejer: Morten Schouboe Rasmussen
 
Placering Navn Point
1 Tanjin Gismo 10
2 Gleen Mhor's Mia 7
3 DKBRCH / DKWTCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit 7
4 Jacklaine's Aida (Udenlands ejet og ført) 4
5 Foglmann's Dina 2
6 Jacklaine's Aragon (Udenlands ejet og ført) 2
7 Weljesten Famous (Udenlands ejet og ført) 1

Pokalen vindes af den Golden som i vinderklasse inden for et kalenderår har
opnået flest point på klubbens markprøver.

Pointene fordeles på følgende måde : 1.V = 4 piont, 2.V = 3 point o.s.v.
Ved pointlighed tæller højst placering mest og A prøve før B prøve samt
prøve med åben tilmelding før raceprøve.
Pokalen uddeles i forbindelse med Racekomiteens årsmøde.

Fra 2005 tæller alle points opnået i B-prøvesæsonen det pågældende år,
samt alle points opnået på A-prøver i jagtsæsonen det pågældende år (hen over årsskiftet).

Årets Åbenklasse top 10 blev vundet af:

mandy-1_30-04-2011

Vinder af kennel Woodway's vandrepræmie.
Gleen Mhor's Mandy
(Anouk of Enigmatic Patience - Gate my Melodie of Golden Spirit)
Opdr.: John Nikolajsen
Ejer: Jytte og Birger Knudsen
Placering Navn Point
1 Gleen Mhor's Mandy 15 - (8)
2 Gleen Mhor's Niko 14 - (6)
3 Crawfields Cougar 13 - (5)
4 Shootdog Golden Pocket 11 - (6)
5 Shootdog Golden Guinness 11 - (4)
6 Gleen Mhor's Peder 11 - (5)
7 Shootdog Golden Smilla 11 - (6)
8 Gleen Mhor's Jack The Ripper 10 - (5)
9 Calhoun Of Graceful Delight 8 - (4)
10 Kiebitz's Fancy Freddie 7 - (3)

Point i Beg./Åben klasse gives som følger:
1.pr. = 3p, 2.pr. = 2p, 3.pr. = 1p.


Årets Begynder klasse top 10 blev vundet af:

Hilderyth Isabell

Hilderyth Isabell
(Doubleuse Bearmountain - DKBRCH Hilderyth Gabriele)
Opdr.: Peter Schou Andersen
Ejer: Peter Schou Andersen
Placering Navn Point
1 Hilderyth Isabell 20 – (7)
2 Hilderyth Ida 19 – (8)
3 Shootdog Golden Balder 9 – (3)
Sungold Habari Zako 9 – (3)
5 Kiebitz's Limbo-Rock 9 – (5)
6 Gold Force Champagne And Caviar 8 – (3)
7 Gleen Mhor's Jack The Ripper 7 – (3)
8 Falkirk's Fire Walk With Me 6 – (2)
Søbjerggaard's Odin 6 – (2)
Vanilje Sukker Av Vervik 6 – (2)
Vesterlyng's Token Of Luna 6 – (2)

SUNGOLD VANDREPRÆMIE - indstiftet i 1993.

Til bedste danskejede hund i begynderklasse under 24 mdr. Points samles i løbet af årets officielle B-prøver.
1.pr. = 3 points 2.pr. = 2 points 3.pr = 1 point
De fire bedste resultater gælder. Dog ved pointslighed på 4 prøver, gælder at det er det totale antal points der tæller. Er der også lighed der, vinder yngste hund vandrepræmien. Ejeren af vindende hund sørger for at fotoalbum følger med vandrepræmien (der graveres på èn linje) og opdateres med billede, oplysninger om hunden, afstamning, alder osv. Når pokalen er graveret fuldt ud, tilfalder den, den opdrætter/ejer der har vundet den flest gange.

Årets Vinderklasse WT Top 10 blev vundet af

WT3-Ida-Red-My-Melodie-Of-Golden-Spirit1
Vinder af kennel Gleen Mhor's Vandrepokal
DKBRCH  DKWTCH Ida Red My Melodie of Golden Spirit
(Boy Quiver Creek's Owlsburgh -  Gleen Mhor's Awe)
Opdr.: Olaf & Gisela Dorgarthen, Tyskland
Ejer: Lars Mertz

Placering Navn Point
1 DKBRCH  DKWTCH Ida Red My Melodie of Golden Spirit 99 - (7)
2 Gleen Mhor's Mia 63 - (5)
3 DKBRCH Tanjin Gismo 27 - (4)
4 American Beauty 25 - (3)
5 Vassruggens Trittil Bragaskal 24 - (4)
6 DKBRCH Hilderyth Gabriele 21 - (6)
7 Burnthill Fennel 21 - (6)
8 Kiebitz´s Daddie 20 - (4)
9 Gleen Mhor's Ophelia 20 - (6)
10 Ivar My Melodie Of Golden Spirit (FI) 19 - (1)

Årets Åbenklasse WT Top 10 blev vundet af

mandy-1 30-04-2011

Vinder af kennel Falkirk's Vandredummy
 Gleen Mhor's Mandy
(Anouk of Enigmatic Patience - Gate my Melodie of Golden Spirit)
Opdr.: John Nikolajsen
Ejer: Jytte og Birger Knudsen
Placering Navn Point
1 Gleen Mhor's Mandy 34 - (7)
2 Be Aktives Quickstep Prius 15 - (1)
Khemosabi Touch Down 15 - (1)
4 Bleki's Daisy 13 - (1)
5 Crawfields Cougar 13 - (4)
6 Calhoun Of Graceful Delight 9 - (2)
7 Windwood's Once In A Lifetime 5 - (1)

Årets Begynderklasse WT Top 10 blev vundet af

tawnyfur

Vinder af kennel Windwood's Vandrepræmie
Tawnyfur
(DKBRCH Clockburn Clooneen - Falkirk's Yavanna Kementàri)

Opdr.: Helle Bødker
Ejer: Yvonne Lauritsen


Placering Navn Point
1 Tawnyfur 32 - (4)
2 Kiebitz's Konrad 32 - (3)
3 Duckflight Coyduck in October 29 - (5)
4 Shootdog Golden Balder 24 - (2)
5 Doubleuse Africa 23 - (1)
6 Falkirk´s White Lodge 21 - (4)
7 Crawfields Comma 20 - (2)
8 Doubleuse Golden Melody 18 - (2)
9 Søbjerggaard`s Odin 16 - (2)
10 LP1 LP2 Crawfield Corner 15 - (1)

Udstillings top 10 blev vundet af:

Non-Stop-Jojo-Mayer

Vinder af kennel Joe's Vandrepræmie
DKCH(U) Non-Stop Jojo Mayer
(BECH INCH Gatchells Man Of Honour - Non-Stop Dió)
Opdrætter: Kerti Borbála, Ungarn
Ejer: Connie Pallesen
Placering Navn Point
1 DKCH(U) Non-Stop Jojo Mayer 16
2 DKCH(U) Rintilla's Pinoccio 11
3 DKCH Inassicas Desdemona 8
4 MultiCH. Dream Max Amy Diamond 7
DKCH(U) Hot-News Field’s Fashion 7
5 DKCH(U) Golddream Gaby A Secret Girl 6
MultiCH. Majik Finders Keepers (Finland) 6
Skylock Strictly Business 6

Point gives som følger: BIR = 4 point BIM =3 point


SUNDHEDs top 10 blev vundet af:

 1. Kennel Farmxena med 211,7 point
v/ Louise Juelsgaard

 2. Kennel Golden De Luxe med 187,5 point
 3. Kennel Skylock med 162,5 point
 4. Kennel Dooly Dogs 145,4 point
 5. Kennel Jollygold med 131,25 point
 6. Kennel Catithre med 131,25
 7. Kennel Sungold med 125 point
 8. Kennel Golden Nordic med 112 point
 9. Kennel Strawgold med 88,4 point
 10. Kennel Giddygold med 41,7 point

800x600 Normal 0 21 false false false DA X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

1. Kennel Farmxena med 211,7 point

2. Kennel Golden De Luxe med 187,5 point

3. Kennel Skylock med 162,5 point

4. Kennel Dooly Dogs 145,4 point

5. Kennel Jollygold med 131,25 point

6. Kennel Catithre med 131,25

7. Kennel Sungold med 125 point

8. Kennel Golden Nordic med 112 point

9. Kennel Strawgold med 88,4 point

10. Kennel Giddygold med 41,7 point

­