­
header

Årets vinderklasse top 10 blev vundet af
 
Vinder af "Golden Vandrepokalen"
NOJCH Doubleuse Grousemountain
(INTBRCH Bell Oktave Apollo - Doubleeuse Lingonberry) 
Opdr.: Gunilla Wedeen, Sverige
Ejer: Palle Ingeman
Placering Navn Point
1 NOJCH Doubleuse Grousemountain 11 (8)
2 DKBRCH / FIBRCH Tanjin Gismo 9 (8)
3 Gleen Mhor's Niko 6 (6)
4 DKBRCH / DKWTCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit 6 (2)
5 Burnthill Fennel 3 (2)
6 Bleki's Dusty 3 (1)
7 Hilderyth Helena 3 (3)
8 Gleen Mhor's Mia 2 (4)
9 Foglmann's Dina 1 (1)

Pokalen vindes af den Golden som i vinderklasse inden for et kalenderår har
opnået flest point på klubbens markprøver.

Pointene fordeles på følgende måde : 1.V = 4 piont, 2.V = 3 point o.s.v.
Ved pointlighed tæller højst placering mest og A prøve før B prøve samt
prøve med åben tilmelding før raceprøve.
Pokalen uddeles i forbindelse med Racekomiteens årsmøde.

Fra 2005 tæller alle points opnået i B-prøvesæsonen det pågældende år,
samt alle points opnået på A-prøver i jagtsæsonen det pågældende år (hen over årsskiftet).

Årets Åbenklasse top 10 blev vundet af:

Vinder af kennel Woodway's vandrepræmie.
Hilderyth Ida
Doubleuse Bearmountain - DKBRCH Hilderyth Gabriele)
Opdr.: Peter Schou Andersen, Inger Schou Andersen
Ejer: Peter Schou Andersen, Inger Schou Andersen
Placering Navn Point
1 Hilderyth Ida 21 - (10)
2 Hilderyth Isabell 20 - (9)
3 Lotus 14 - (6)
4 Falkirk's Fire Walk With Me 11 - (5)
5 Gleen Mhor's Sally 9 - (4)
6 Vesterlyng's Token Of Clyde 9 - (5)
7 Shootdog Golden Smilla 8 - (3)
7 Søbjerggaard's Odin 8 - (3)
9 Shootdog Golden Pocket 8 - (4)
10 Whipcord's Patient Monty 7 - (4)
 11 Kiebitz's Fancy Freddie 7 - (3)

Point i Beg./Åben klasse gives som følger:
1.pr. = 3p, 2.pr. = 2p, 3.pr. = 1p.


Årets Begynder klasse top 10 blev vundet af:
 
Amberfield Golden Quickstep
(Gleen Mhor's Peder - Bleki's Foxy)
Opdr.: Belinda Bak
Ejer: Per Krogsgaard Nielsen
Placering Navn Point
1 Amberfield Golden Quickstep 9 – (3)
2 Runningricki 8 – (5)
  Vinder af Kennel Sungold's udsatte vandrepræmie for Bedste
Begynderhund under 24 måneder.
 
3 Dagmar 7 – (4)
4 SalveSako 6 – (2)
4 Catacombe Corbie 6 – (2)
5 Golden De Luxe Phoenix 6 – (3)
7 Joe's Nickie 5 – (2)
7 Niclanoma's Kaj Co-Driver Line 5 – (2)
7 Skylock Emmy Lou 5 – (2)
 10 Gleen Mhor's Sally 5 – (3)
11   5 - (4)
12 Kiebitz's Olivia Mille 5 - (5)

SUNGOLD VANDREPRÆMIE - indstiftet i 1993.

Til bedste danskejede hund i begynderklasse under 24 mdr.
Points samles i løbet af årets officielle B-prøver.
Kun de point som er opnået inden 24 mdr. er gældende for denne vandrepræmie.

1.pr. = 3 points 2.pr. = 2 points 3.pr = 1 point
De fire bedste resultater gælder. Dog ved pointslighed på 4 prøver, gælder at det er det totale antal points der tæller. Er der også lighed der, vinder yngste hund vandrepræmien. Ejeren af vindende hund sørger for at fotoalbum følger med vandrepræmien (der graveres på èn linje) og opdateres med billede, oplysninger om hunden, afstamning, alder osv. Når pokalen er graveret fuldt ud, tilfalder den, den opdrætter/ejer der har vundet den flest gange.

Årets Vinderklasse WT Top 10 blev vundet af

Vinder af kennel Gleen Mhor's Vandrepokal
DKBRCH  DKWTCH Ida Red My Melodie of Golden Spirit
(Boy Quiver Creek's Owlsburgh -  Gleen Mhor's Awe)
Opdr.: Olaf & Gisela Dorgarthen, Tyskland
Ejer: Lars Mertz
Placering Navn Point
1 DKBRCH  DKWTCH Ida Red My Melodie of Golden Spirit 48 - (4)
2 Sungold Joe & The Juice 31 - (3)
3 Burnthill Fennel 29 - (6)
4 Kiebitz's Daddie 27 - (3)
5 Foglmann's Dina 27 - (3)
6 Gleen Mhor's Mia 24 - (2)
7 NOJCH Doubleuse Grousemountain 20 - (2)
8 Vassruggens Trittil Bragaskal 20 - (3)
9 Cool Marker´s Dylan 11 - (1)
10 Be Active's Quickstep Prius 10 - (2)

Årets Åbenklasse WT Top 10 blev vundet af

Vinder af kennel Falkirk's Vandredummy
Hilderyth Ida
(Doubleuse Bearmountain - DKBRCH Hilderyth Gabriele)
Opdr.: Peter Schou Andersen, Inger Schou Andersen 
Ejer: Peter Schou Andersen, Inger Schou Andersen
Placering Navn Point
1 Hilderyth Ida 44 - (4)
2 Hilderyth Isabell 39 - (4)
3 Søbjerggaard's Odin 26 - (2)
4 Kiebitz's Konrad 25 - (3)
5 Shootdog Golden Smilla 17 - (1)
6 Niclanoma's Jubi X Jo-Jo 14 - (2)
7 Shootdog Golden Pocket 14 - (2)
8 Shootdog Golden Balder 13 - (1)
9 Stella Aurum Delta Juliet 13 - (2)
10 Falkirk's Fire Walk With Me 11 - (2)

Årets Begynderklasse WT Top 10 blev vundet af

Vinder af kennel Windwood's Vandrepræmie
Gleen Mhor's Sally
(Holway Leonardo - Duckflight Browning)

Opdr.: John Nikolajsen
Ejer: Johnny Nielsen
Placering Navn Point
1 Gleen Mhor's Sally 74 - (7)
2 Golden De Luxe Phoenix 33 - (5)
3 Golden De Luxe Gambit 23 - (5)
4 Falkirk's High Voltage 23 - (3)
5 Gleen Mhor's Maggie 18 - (3)
6 Niclanoma's Puklink's Last Camilla 16 - (2)
7 Gundog's Choice Cheetha 16 - (3)
8 Amberfield Golden Quickstep 15 - (1)
8 Cliffhunter Anique 15 - (1)
8 Gold Force Champagne And Caviar 15 - (1)
8 Happymover Gypsy 15 - (1)

Udstillings top 10 blev vundet af:

Vinder af kennel Joe's Vandrepræmie

Dream Max Amy Diamond Multi CH.
(NOCH SECH(U) SEVCH DKKV04 NORDV00 KBHV06 Tottelina Observer -
SECH(U) Golden Daydream's Wuselige Wespe)

Opdrætter: Kjell Nielsen & Jennie Andersson, Sverige
Ejer: Svend Aage Nielsen
Placering Navn Point
1 Dream Max Amy Diamond Multi CH. 18
2 Abinvale Traguardo DKCH(U) INTCH(U) 10
3 Dewmist Lost In La Mancha 8
4 Thevenet Energia Positiva DKCH(U) 8
  4 deles af 12 hunde med hver 4 point 
5 deles af 15 hunde med hver 3 point
 

Point gives som følger: BIR = 4 point BIM =3 point


SUNDHEDs top 10 blev vundet af:

 1. Kennel VESTERLYNG v/ Allan Mortensen 228,5 point

 2. Kennel GOLDENMERMAID  v/ Christina Petersen med 220 point
 3. Kennel SHADOWFAX v/ Kaj Falk Andreasen med 200 point
 4. Kennel ØRNHØJ’S v/ Marianne Klitgaard 188,7 point
 5. Kennel FARMER HILL’S v/ Jette & Per Søndergaard med 177,7 point
 6. Kennel WINDWOOD v/ Jytte og Birger Knudsen med 177,6
 7. Kennel SPELLBINDER’S v/ Anette og Henrik Damm med 160 point
 8. Kennel GOLDEN DIXIE’S v/ Betina Christensen med 160 point
 9. Kennel SKYLOCK v/ Laila Ager med 142,8 point
 10. Kennel GOLD FORCE v/ Maria Lindegaard med 140 point
 
­