­
header

Årets vinderklasse top 10 blev vundet af
 
Vinder af "Golden Vandrepokalen"
NOJCH Doubleuse Grousemountain
(INTBRCH Bell Oktave Apollo - Doubleeuse Lingonberry) 
Opdr.: Gunilla Wedeen, Sverige
Ejer: Palle Ingeman
Placering Navn Point
1 NOJCH Doubleuse Grousemountain 13 (12)
2 Gleen Mhor's Mia 11 (6)
3 DKBRCH FIBRCH Tanjin Gismo 7 (9)
4 Foglmann's Dina 5 (3)
5 Hilderyth Helen 4 (5)
6 Jacklaine's Aida 3 (1)
  Gleen Mhor's Peder 3 (4)
8 Collin From Golden Lake of Miracles 1 (1)
  Perils of Penelope Pitstop 1 (1)
  Sungold Joe & the Juice 1 (1)

Pokalen vindes af den Golden som i vinderklasse inden for et kalenderår har
opnået flest point på klubbens markprøver.

Pointene fordeles på følgende måde : 1.V = 4 piont, 2.V = 3 point o.s.v.
Ved pointlighed tæller højst placering mest og A prøve før B prøve samt
prøve med åben tilmelding før raceprøve.
Pokalen uddeles i forbindelse med Racekomiteens årsmøde.

Fra 2005 tæller alle points opnået i B-prøvesæsonen det pågældende år,
samt alle points opnået på A-prøver i jagtsæsonen det pågældende år (hen over årsskiftet).

Årets Åbenklasse top 10 blev vundet af:

Vinder af kennel Woodway's vandrepræmie.
Shootdog Golden Creamy Holly
(Vesterlyng's Token Of Clyde - NOJCH Doubleuse Grousemountain)
Opdr.: Palle Ingemann
Ejer: Palle Ingemann
Placering Navn Point
1 Shootdog Golden Creamy Holly 14 (5)
2 Sungold Speedy Gonzales 14 (6)
3 Windwood's Loch Lomond 13 (7)
4 Crack Of Dawn A Lovely Surprise 11 (4)
5 Amberfield Golden Quickstep 9 (5)
  Niclanoma's Kaj Co-Driver Line 9 (5)
7 Hilderyth Isabell 7 (4)
8 Gleen Mhor's Merlin 6 (3)
  Havtornets Tempranillo 6 (2)
  Salvesako 6 (2)
  Shootdog Golden Bianca 6 (2)
  Thea 6 (3)
  Sungold Hasina 6 (4)

Point i Beg./Åben klasse gives som følger:
1.pr. = 3p, 2.pr. = 2p, 3.pr. = 1p.


Årets Begynder klasse top 10 blev vundet af:
 
Shootdog Golden Carefree Candy
(Vesterlyng's Token Of Clyde - NOJCH Doubleuse Grousemountain)
Opdr.: Palle Ingemann
Ejer: Maria Lindegaard og Allan Mortensen
Placering Navn Point
1 Shootdog Golden Carefree Candy
22 (9)
  Shootdog Golden Chestnut 16 (7)
  Shootdog Golden Holly
12 (4)
2 Joe's Denja Daylight 11 (5)
  Gleen Mhor's Tasco 8 (3)
3 Crack Of Dawn A Lovely Surprise 7 (3)
4 Gleen Mhor's Micky 7 (3)
4 Kiebitz's Prince Purdey 7 (4)
5 Shootdog Golden Chocolate 6 (2)
7 Sungold Speedy Gonzales 6 (2)

SUNGOLD VANDREPRÆMIE - indstiftet i 1993.

Til bedste danskejede hund i begynderklasse under 24 mdr.
Points samles i løbet af årets officielle B-prøver.
Kun de point som er opnået inden 24 mdr. er gældende for denne vandrepræmie.

1.pr. = 3 points 2.pr. = 2 points 3.pr = 1 point
De fire bedste resultater gælder. Dog ved pointslighed på 4 prøver, gælder at det er det totale antal points der tæller. Er der også lighed der, vinder yngste hund vandrepræmien. Ejeren af vindende hund sørger for at fotoalbum følger med vandrepræmien (der graveres på èn linje) og opdateres med billede, oplysninger om hunden, afstamning, alder osv. Når pokalen er graveret fuldt ud, tilfalder den, den opdrætter/ejer der har vundet den flest gange.

Årets Vinderklasse WT Top 10 blev vundet af

Vinder af kennel Gleen Mhor's Vandrepokal
Gleen Mhor's Mia
(Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My Melodie Of Golden Spirit)
Opdr.: John Nikolajsen
Ejer: Dorte Klarskov Mahler
Placering Navn Point
1 Gleen Mhor's Mia 77 (8)
2 Shootdog Golden Pocket 46 (8)
3 DKBRCH  DKWTCH Ida Red My Melodie of Golden Spirit 42 (4)
  DKBRCH FIBRCH Tanjin Gismo 42 (5)
5 Gleen Mhor's Peder 37 (4)
6 Gleen Mhor's Niko 31 (3)
  NOJCH Doubleuse Grousemountain 31 (6)
8 Foglmann's Dina 28 (6)
9 Gleen Mhor's Jack the Ripper 26 (4)
10 Hilderyth Ida 25 (5)

Årets Åbenklasse WT Top 10 blev vundet af

Vinder af kennel Falkirk's Vandredummy
Gleen Mhor's Sally
(Holway Leonardo – Duckflight Browning)
Opdr.: John Nikolajsen
Ejer: Johnny Nielsen
(Bedste dansk ejet hund)
Placering Navn Point
1 Havtornets Tempranillo 30 (3)
2 Gleen Mhor's Sally 29 (3)
3 Cliffhunter Aniqu 26 (3)
4 Salvesako 20 (4)
5 Shootdog Golden Creamy Holly 17 (2)
6 Windwood's Loch Lomond 16 (4)
7 Duckflight Browning 15 (1)
  Hilderyth Isabell 15 (2)
  Amberfield Golden Quickstep 15 (2)
10 Gleen Mhor's Merlin 14 (5)

Årets Begynderklasse WT Top 10 blev vundet af

Vinder af kennel Windwood's Vandrepræmie
Sungold Speedy Gonzales
(SEBRCH Avjava's Bulldozer - Sungold Job A'holic)
Opdr.: Susanne Forchhammer
Ejer: Susanne Forchhammer
Placering Navn Point
1 Sungold Speedy Gonzales 35 (3)
2 Shootdog Golden Chestnut 32 (4)
3 Little Mhor's Asti 29 (3)
4 Joe's Denja Daylight 28 (5)
5 Crack Of Dawn A Lovely Surprise 25 (3)
6 Golden De Luxe Acceleration 25 (3)
7 Ørnhøj's Akeela 18 (2)
8 Shootdog Golden Carefree Candy 18 (4)
8 Golden Dixie's Texas Austin 16 (2)
8 Gleen Mhor’s Tasco 13 (1)
  Nicki 13 (1)
8 Shootdog Golden Chocolate 13 (1)

Udstillings top 10 blev vundet af:

Vinder af kennel Joe's Vandrepræmie

Gembæk's Music & Kisses DKCH(U)
(DKCH(U) Summeramba Last Orders -DKCH(U) Gembæk's French Kiss)
Opdrætter: Marianne Skøtt Jespersen
Ejer: Marianne Skøtt Jespersen
Placering Navn Point
1 Gembæk's Music & Kisses DKCH(U) 9
2 Abinvale Traguardo DKCH(U) INTCH(U) 8
  Skylock Checkmate
8
5 (Skylock Show Biz (N) Multi CH.) 7
  (First Come Del Valle De Pielagos (Spa)Int.CH) 7
6
7
deles af 14 hunde med hver 4 point
deles af 15 hunde med hver 3 point
 

Point gives som følger: BIR = 4 point BIM =3 point


SUNDHEDs top 10 blev vundet af:
1 Kennel HÖHRMANN’S v/ Lotte Höhrmann 271,4
2 Kennel FALKIRK’S v/ Marlene & Lasse Birkebæk 223,8
3 Kennel LITTLE MHOR’S v/ Dorte Klarskov Mahler 187,5
4 Kennel SPELLBINDER’S v/ Anette & Henrik Damm 175,0
5 Kennel SKOVBÆKGAARD v/ Carina Wahlers 175,0
6 Kennel CHARMAINE’S v/ Germaine Nielsen 166,7
6 Kennel STELLA AURUM v/ Naja & Flemming Bang 166,7
7 Kennel VESTERLYNG’S v/ Allan Mortensen 150,0
8 Kennel JOLLYGOLD v/ Helle Holm Madsen 147,1
9 Kennel FOGLEMANN’S v/ Sussi Foglmann 133,3
10 Kennel BLEKI’S v/ Kirsten Andreasen 112,5

­