­
header
Golden Retriever Danmark er stolte over at være værter for Nordisk Mesterskab for Golden 2015.
Mere information kommer hurtigst muligt, men indtil videre kan vi afsløre:
Mesterskabet vil blive afholdt den 22/08-2015 i Lange Løng, tæt på Sorø
B-prøven den 23/08-2015 vil blive afh0oldt samme sted.

Kørselvejledning:
E20 til afkørsel 37 Sorø til vej 57. Følg vej 57 mod Kalundborg ca. 350 m til vej 219 Kalundborgvej.
Kør ad denne ca 1,8 km til Lange Løng på højre side. Kør ad Lange Løng til skiltning.

Vi anbefaler overnatning på:

Sorø camping www.soroecamping.dk
Assentorp camping www.assentorp-camping.dk
Skovly camping www.skovlycamping.dk

Golden Retriever Denmark are proud to host the Nordic Championships for Golden 2015.
More information will follow, but for now we can reveal:
The championship will be held on 22/08-2015, at Lange Løng close to Sorø
Cold game test the 23/08-2015, will be held same place.
We recommend:

Sorø camping www.soroecamping.dk
Assentorp camping www.assentorp-camping.dk
Skovly camping www.skovlycamping.dk

Bestilling af festmiddag og frokost / Ordering Galla Dinner and Lunch: Click here

Holdene / The Teams:

Danmark/Denmark

Hold/Team 1: Danmark 1
Tanjin Gismo - Fører/Handler: Morten Rasmussen (Holdkaptajn)
DKWTCH Gleen Mhor's Mia - Fører/Handler: Dorte Klarskov Mahler
Gleen Mhor's Jack The Ripper  - Fører/Handler: Kurt Vium

Hold/Team 2: Team Take it easy
Gleen Mhor's Sally - Fører/Handler: Johnny Nielsen (Holdkaptajn)
Hilderyth Helen - Fører/Handler: Heidi Gormsen
Hilderyth Isabell - Fører/Handler: Peter Schou Andersen

Hold/Team 3: Against All Odds
Kiebitz's Just Othello - Fører/Handler: Tommy Petersen (Holdkaptajn)
Crack Of Dawn A Lovely Surprise - Fører/Handler: Gunilla Pentzien
Duckflight Coyduck In October - Fører/Handler: Tina Seligmann

Hold/Team 4: Team Shootdog
Shootdog Golden Carefree Candy - Fører/Handler: Allan Mortensen (Holdkaptajn)
Shootdog Golden Chestnut - Fører/Handler: Dorte Pedersen
Shootdog Golden Creamy Holly - Fører/Handler: Palle Ingemann


Norge/Norway:

Hold/Team: Jacklaine’s
Jacklaine’s Aida - Fører/Handler: Frank Skjerping
Jacklaine’s Briggs - Fører/Handler :Frode Ekkeren
Jacklaine’s Cornelius Sky - Fører/Handler: Monica Skjerping

Hold/Team: Game On
Joe's Golden Fudge - Fører/Handler: Benedicte Skaarnes
Shootdog Golden Bianca - Fører/Handler: André Alfredsen
Vassruggens Åge Mjödvitner - Fører/Handler: Cathrine Tveten
Reserve:
Vassruggens ödis Bergruna - Fører/Handler: Benedicte Skaarnes

Hold/Team: Hunting Hi and Love
Doubleuse Harrier - Fører/Handler: Anita Galtung Nilsen
Sungold Habari Sako - Fører/Handler: Steen Dalsager
Vassruggens Åsa Breidablikk - Fører/Handler: Wenche Hildisch

Hold/Team: Nesten
Vassruggens Ödis Bärgruna  - Fører/Handler: Gøril Marie Rogne
Joe’s Gull Golden - Fører/Handler: Janicke Gurijordet
Li Spike - Fører/Handler: Anne Kathrine Haldorsen


Sverige/Sweden:

Hold/Team 1: Scorpions
NOJCH SEJCH Mighty Ducks Panther - Fører/Handler: Lisa Falk
TJH(RH) NOJCH SEJCH Vassuggens Vade Brand - Fører/Handler: Anne-Charlotte Bengtsson
FIJCH SEJCH Sörgoldens Solo - Fører/Handler: Tony Lyven

Hold/Team 2: Swing cats
Athos  - Fører/Handler: Thomas Hultstrand
Mighty Ducks Coucar - Fører/Handler: Charlotte Wallmark
Khemosabi Double Swing - Fører/Handler: Therese Friberg

Hold/Team 3: Gold Diggers
SEVCH LP1 LP2 BeActives Quickstep Bentley - Fører/Handler: Anette Sundqvist
Stjärnglimtens Sky - Fører/Handler: Anna Elsius
Woodwalks Ture - Fører/Handler: Eva Baggersgårds

Hold/Team 4: The Golden Girls
Havtornets Tempranillo - Fører/Handler: Margret Bengtsson
Respons Qnäckiga Qakbit-Ten - Fører/Handler: Hanna Nilsson
Krankesjöns Red Pearl - Fører/Handler: Andrea Dea Andersson

Finland/Finland

Team 1
Goldgingers Big Bad Wolf - Fører/Handler: Helka Alanko
Phasianus Desiree - Fører/Handler: Tuija Aaltonen
FI KVA SE KVA Weljesten Gifted Au - Fører/Handler: Maarit Taskinen

Team 2
FIN KVA Goldgingers Red Hot Pepper - Fører/Handler: Miia Saxholm
FIN TVA Ruokorapseen Aurora - Fører/Handler: Teija Hemmilä
Weljesten Joker Au - Fører/Handler: Petri Tuominen


Free Teams

Danmark/Denmark

FreeTeam 1
Sundgold speedy Gonzales - Fører/Handler: Joe Christensen (Holdkaptajn/Teamleader)
Shootdog Golden pocket - Fører/Handler: Gitte Garrido
Søbjerggaard's Odin - Fører/Handler: Maria Glamsø

Sverige/Sweden

Team Kilanda
Sörgoldens Freja - Fører/Handler: Richard Bengtsson
Sörgoldens Evinrude - Fører/Handler: Per G Larsson
Woodwalks Tuva - Fører/Handler: Lisbeth Johansson


Dommer/Judges:

Fra Danmark From Denmark
Keld Jørgensen (OF)
Walter Mygild

Fra Norge/From Norway
Øyvind Veel

Fra Sverige/FromSweden
B-G Landin

Fra Finland/From Finland
Anu Mikkola


Bestilling af billetter til festmiddag lørdag aften
Ordering tickets for the gala dinner on Saturday night:


Billetter til festmiddag / Tickest for the Gala Dinner:  250,00 dKr. pr. person / per person
Bstilles på mail / Order on Mail: kennel-niclanoma@mail.tele.dk (Husk navn / Remember your name)
Der er mulighed for at købe drikkevarer til rimelige priser / It is possible to buy drinks at reasonable prices

Betales på / Payment on:
Kontonr.: 3167 – 3167592104
IBAN nr.: DK7130003167592104
BIC (SWIFT): DABADKKK

Bestilling af billetter til Morgenmad og frokost
Ordering tickets Breakfast and lunch:

(Der kan bestilles til Lørdag og søndag / It is possible to buy for saterday and sonday)
Servering af morgenmad fra kl.07.30 begge dage / Serving breakfast from 07:30 both days

Morgenmad / Breakfst: 45,00 dKr. pr. person / per person
Frokost / Lunch: 60,00 dKr. pr. person / per person
Bestilles på mail / Order on Mail: kennel-niclanoma@mail.tele.dk (Husk navn / Remember your name)

Betales på / Payment on:
Kontonr.: 3167 – 3167592104
IBAN nr.: DK7130003167592104
BIC (SWIFT): DABADKKK

Sidste tilmelding / Deadline: 11.08.2015

Festmiddag Lørdag aften afholdes på:
Stenmagle Forsamlingshus
Sorøvej 31, 4295 Stenlille
Mødetid kl. 19.15 - Middag starter kl. 19.30

Galla dinner Saturday evening will be on:
Stenmagle Forsamlingshus
Sorøvej 31, DK-4295 Stenlille
Meeting time at 19.15 - Dinner start at 19.30
­