­
header
HOLLANDSK GOLDEN KLUBS SØLVFAD
Skænket af: Golden Retriever Club nederland
Proposition: Bedste hund på Golden forårsmarkprøve B
Uddeles første gang april 1986

1986: Highwood Ginny - Jan Stilling
1987: Highwood Ginny - Jan Stilling
1988: Holway Rory - Jan Stilling
1989: Holway Rory - Jan Stilling
1990: Cawood Chanter - Johnny Nielsen
1991: Stilling’s Tinker - Peter Søndergård
1992: Fylla’s Fiona Sound - Peter Schou Andersen
1993: DKBRCH Roddy Jonas - Arne G. Hansen
1994: Golden Woodway Birdie - Henrik Henriksen
1995: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1996: Joe’s Speedi - Benny Hansen
1997: Joe’s Speedi - Benny Hansen
1998: Joe’s Jolly Be Good - Joe Christensen
1999: Joe’s Kimmy - Bjarne Hansen
2000: Joe’s Jolly Be Good - Joe Christensen
2001: DKBRCH. Boss - Niels Jørgen Olesen
2002: DKBRCH. DKJCH. Boss - Niels Jørgen Olesen
2003: DKBRCH. DKJCH. Boss - Niels Jørgen Olesen
2004: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
2005: Cawood Bungalow Bill - Johnny Nielsen
2006: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2007: Ida Red My Melodie Of’ Golden Spirit - Lars Mertz
2008: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2009: Ida Red My Melodie Of’ Golden Spirit - Lars Mertz
2010: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2011: Ida Red My Melodie Of’ Golden Spirit - Lars Mertz
2012: Gleen Mhor's Niko - Claus Kristensen
2013: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2014: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2015: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2016: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
KENNEL DUSKY SOUND’S vandrepokal med billedmappe
DuskySound

Skænket af: Marlene Birkebæk og Connie Hansen
Proposition: Bedste begynder under 24 mdr. der opnår 1. pr.
på Golden forårsmarkprøve B - uddeles første gang april 1997

1997: Joe’s Jackpot - Heidi Christensen
1998: Joe’s Jazzy - Marlene & Connie Hauritz Hansen
1999: Joe’s Lady Madonna - Lars Nordenhof
2000: Ambertrail’s Happy Heatleader - Susanne Forchhammer
2001: Golden Runner’s Titan Sidewinder - M.H. Hansen & L.B. Schmidt
2002: ej uddelt
2003: Gleen Mhor’s Mai - John Nikolajsen
2004: American Beauty - Karin & Lars Nordenhof
2005: Ej uddelt
2006: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2007: Nordgold’s Nowhere Man - Lars Nordenhof
2008: Doubleuse Grousemountain - Palle Ingemann
2009: Gleen Mhor’s Peder - John Nikolajsen
2010: Shootdog Golden Guinness - Jens Lund
2011: Shootdog Golden Balder - Sanne Ammitzbøll
2012: Gleen Mhor's Sally - Johnny Nielsen
2014: Gleen Mhor's Gordon The II - Mona Madsen
2015: Danagolds Fancy Frigg - Pia Holm Nielsen
2016: Vassruggens Eirik Röde - Henrik Billeschou
SPICA’S ERINDRINGSPOKAL M/BILLEDMAPPE
Vinder

Skænket af: Joe Christensen
Proposition: Bedste hund på racens forårsprøve, der minimum har 2. pr. på udstilling.
2007 af giver ændret til: 1. vinder i vinderklasse
1999: Joe’s Kimmy - Bjarne Hansen
2000: Joe’s Jolly Be Good - Joe Christensen
2001: DKBRCH. Boss - Niels Jørgen Olesen
2002: DKBRCH. DKJCH. Boss - Niels Jørgen Olesen
2003: DKBRCH. DKJCH. Boss - Niels Jørgen Olesen
2004: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
2005: Hilderyth Emma - Inger & Peter Schou Andersen
2006: Ej uddelt
2007: Ida Red My Melodie Of’Golden Spirit - Lars Mertz
2008: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2009: Ida Red My Melodie Of’ Golden Spirit - Lars Mertz
2010: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2011: Ida Red My Melodie Of’ Golden Spirit - Lars Mertz
2012: Gleen Mhor's Niko - Claus Kristensen
2013: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2014: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2015: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2016: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov

CH. CAMROSE QUIXOTES MINDEPOKAL
DSC_3832

 
Skænket af: Direktør Carl Bauder
Proposition: 1. vinder på Golden markprøve B

Efterårsarrangementet

1983: Charlie - Jørgen Pehrsson
1984: Highwood Ginny - Jan Stilling
1985: BR.CH. Holway Plover - Flemming Nørregaard
1986: Florintina of Golden Game - Bent Bruun
1987: Zacho - Niels Knudsen
1988: Mike - Jan Stilling
1989: Sunnyboy - Niels Knudsen
1990: Roddy Jonas - Arne G. Hansen
1991: Spica - Joe Christensen
1992: Julisstjerne - John Juel Pedersen
1993: DKBRCH Spica - Joe Christensen
1994: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1995: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1996: Dusky Sound’s Dundie - John Langholz
1997: Joe’s Kimmy - Bjarne Hansen
1998: Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
1999: Respons Specialist-Ten - Morgan Torell (S)
2000: Stella Aurum Pierre Gardin - Jan Larsen
2001: DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2002: prøve aflyst
2003: DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2004: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2005: Sungold Fly With Me - Jens Lund Andersen
2006: Sungold Fly With Me - Jens Lund Andersen
2007: Gleen Mhor’s Ophelia - Tina Seligmann & Tommy Petersen
2008: Hilderyth Gabriele – Inger & Peter Schou Andersen
2009: Ikke uddelt
2010: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2011: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2012: DKBRCH DKWTCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit - Lars Mertz
2013: Hilderyth Helen - Heidi Gormsen
2014: Collin From Golden Lake Of Miracles - Petra Soons
2015: Gleen Mhor's Mia, Dorte Klarskov Mahler
2016: Vassruggens Åge Mjödvitner, Cathrine Tveten

RACEKOMMITEENS JUBILÆUMSBOWLE MED BOG
Bowl
 
Skænket af: DRK ved 25-års jubilæet
Proposition: Bedste golden på markprøve B med mindst 2. pr. udstilling ved efterårsarrangementet
Fra 2007: Bedste hund på markprøven med mindst "bestået kvalifikationsprøve" i eksteriører vurdering.

1984: DKCH Stephanie - Bodil Nielsen
1985: BRCH Holway Plover - Flemming Nørregaard
1986: Florentina of Golden Game - Bent Bruun
1987: Zacho - Niels Knudsen
1988: Mike - Jan Stilling
1989: Sunnyboy - Niels Knudsen
1990: Mike - jan Stilling
1991: Spica - Joe Christensen
1992: Julisstjerne - J. Juel Pedersen
1993: DKBRCH Spica - Joe Christensen
1994: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1995: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1996: Dusky Sound’s Dundie - John Langholz
1997: Joe’s Kimmy - Bjarne Hansen
1998: Dusky Sound’s Dundie - John Langholz
1999: Respons Specialist-Ten - Morgan Torell (S)
2000: Kiebitz’s Painted By Picasso - V. & I. Berger
2001: DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2002: prøve aflyst
2003: DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2004: Kiebitz’s Teach Me Thalia Inger & Viggo Berger
2005: Hilderyth Emma - Inger & Peter Schou Andersen
2006: Ej uddelt
2007: Bleki’s Dusty - Kurt Vium
2008: Hilderyth Gabriele – Inger & Peter Schou Andersen
2009: Ikke uddelt
2010: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2011: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2012: DKBRCH DKWTCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit - Lars Mertz
2013: Hilderyth Helen - Heidi Gormsen
2014: Collin From Golden Lake Of Miracles - Petra Soons
2015: Gleen Mhor's Mia, Dorte Klarskov Mahler
2016: Vassruggens Åge Mjödvitner, Cathrine Tveten.
RACEKOMITEENS SØLVFAD (VINDERKL.)
1. vinder golden markprøve B, Efterårsarrangement
 
Skænket af: Golden Racekomiteen
Proposition: 1. vinder golden markprøve B,
Efterårsarrangement

1983: Charli - Jørgen Pehrsson
1984: Highwood Ginny - Jan Stilling
1985: BR.CH. Holway Plover - Flemming Nørregaard
1986: Florintina of Golden Game - Bent Bruun
1987: Zacho - Niels Knudsen
1988: Mike - Jan Stilling
1989: Sunnyboy - Niels Knudsen
1990: Roddy Jonas - Arne G. Hansen
1991: Spica - Joe Christensen
1992: Julisstjerne - John Juel Pedersen
1993: DKBRCH Spica - Joe Christensen
1994: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1995: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1996: Dusky Sound’s Dundie - John Langholz
1997: Joe’s Kimmy - Bjarne Hansen
1998: Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
1999: Respons Specialist-Ten - Morgan Torell (S)
2000: Stella Aurum Pierre Gardin - Jan Larsen
2001: DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2002: prøve aflyst
2003: DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2004: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2005: Sungold Fly With Me - Jens Lund Andersen
2006: Sungold Fly With Me - Jens Lund Andersen
2007: Gleen Mhor’s Ophelia - Tina Seligmann & Tommy Petersen
2008: Hilderyth Gabriele – Inger & Peter Schou Andersen
2009: Ikke uddelt
2010: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2011: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2012: DKBRCH DKWTCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit - Lars Mertz
2013: Hilderyth Helen - Heidi Gormsen
2014: Collin From Golden Lake Of Miracles - Petra Soons
2015: Gleen Mhor's Mia, Dorte Klarskov Mahler
2016: Vassruggens Åge Mjödvitner, Cathrine Tveten
RACEKOMITEENS SØLVFAD (ÅBEN KLASSE)
Bedste hund i åben klasse markprøve B
Skænket af: Golden Racekomiteen
Proposition: Bedste hund i åben klasse markprøve B
Efterårsarrangement

1983: DKCH Riis Diago - Kaj Falk Andreasen
1984: DKCH Riis Diago - Kaj Falk Andreasen
1985: Highwood Panda - Jan Stilling
1986: Holway Rory - Jan Stilling
1987: Stillings Mike - Jan Stilling
1988: Stilling’s Tinker - Peter Søndergård
1989: Amanda - Peter Schou Andersen
1990: Fylla’s Fiona Sound - Peter Schou Andersen
1991: Cila - Ann Aabenhus
1992: Golden Woodway Birdie - Henrik Henriksen
1993: Fylla’s Chris Charlatan - Mette Stougaard
1994: Shadowfax Winther Commander - Jens Juul Søgaard
1995: Besstock Deal - Henrik Vilendal
1996: Dalhus Tanya Tucker - Flemming & Naia Bang
1997: Endrickbank Clover - Birgit Brode (D)
1998: Kiebitz’s Teach Me Thalia - I. & V. Berger
1999: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
2000: Sungold Going To Be Frantic Fancy-J.& D. Vosskötter
2001: Kiebitz’s Zantippe - I. & V. Berger
2002: prøve aflyst
2003: Gleen Mhor’s Coll - Lars Jensen
2004: Gleen Mhor’s Mai - John Nikolajsen
2005: Ida Red My Melodie Of Golden Spirit - Lars Mertz
2006: Kiebitz’s Devy - Flemming Nikolajsen
2007: Morton Golden Lass Lovis - Hanne Mårtensso
2008: Duckflight Autumn Breeze - John Nikolajsen
2009: Gleen Mhor's Mai - John Nikolajsen
2010: Hilderyth Hasse - Anne Mette Nørgaard Linsaa
2011: Gleen Mhor's Niko - Claus Kristensen
2012: Vesterlyng's Token Of Clyde - Allan Mortensen
2013: Windwood's Loch Lomond - Birger Knudsen
2014: Shootdog Golden Chocolate - Johnny Axelgaard
2015: Gleen Mhor's Banjo, John Nikolajsen
2016: Joe's Sarah Bernhardt, Lars Hansen
RACEKOMITEENS SØLVFAD (BEGYNDERKLASSE)
 Bedste unghund/begynderklassehund Golden markprøve B
Skænket af: Golden racekomiteen
Proposition: Bedste unghund/begynderklassehund Golden markprøve B
Efterårsarrangement

1983: Toby - Jørgen Pehrsson
1984: Highwood Panda - Jan Stilling
1985: Stilling’s Mike - Jan Stilling
1986: Holway Kumbi - Niels-Erik Bondo Hansen
1987: Stilling’s Tinker - Peter Søndergård
1988: Chati - Niels-Erik Bondo Hansen
1989: Lyngåsen’s Milli - L.L. & Stig Kristiansen
1990: Cila - Ann Aabenhus
1991: Beechforest Fancy Star - Lisbeth & Kurt Bech
1992: Golden Woodway Bobby - Knud Kjærgaard
1993: Joe’s Madonna - John Andersen
1994: Dalhus Tanya Tucker - Flemming & Naja Bang
1995: Joe’s Sahna - Suzanne Dietrich
1996: Shadowfax Glenn - Pia Tevely
1997: Kiebitz’s Ulf - Voggo & Inger Berger
1998: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
1999: Goldteam Quality Expectation-I.M.Röstlund& L.Thyden
2000: Cawood Maggie Mae - Annelise Johansen
2001: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2002: prøve aflyst
2003: Gleen Mhor’s Mai - John Nikolajsen
2004: Betrayed - Niels Villumsen
2005: Kiebitz’s Devy - Flemming Nikolajsen
2006: Foglmann’s Fight The Good Fight - Stig Hansen
2007: Duckflight Autumn Breeze - John Nikolajsen
2008: Sungold Job A’holic - Susanne Forchhammer
2009: Gleen Mhor's Peder - John Nikolajsen
2010: Gleen Mhor's Michel - Barbel Fuhrhop
2011: Falkirk's Fire Walk With Me - Marlene Birkebæk
2013: Vassruggens Tove Danmarksbot - Bent Brohammer
2014: Windwood's Sandor - Udo Naudith
2015: Shootdog Golden Emerald, Anne Kathrine Haldorsen
2016: Gleen Mhor's Pipi Langstrømpe, Solveig Osvold
KENNEL CAWOOD’S VANDREPRÆMIE
DSC 6103
Skænket af: Niels-Erik Bondo Hansen
Proposition: Til bedste hund i begynderkl. under 24 mdr.
Uddeles på efterårs arrangementet.

1989: Tallygold’s Pimm’s No. One - Helge Gerber
1990: Golden Dixie’s Like A Legend - Niels Knudsen
1991: Dewmist Dawn Flight - Jens Heine
1992: Golden Woodway Bobby - Knud Kjærgaard
1993: Joe’s Madonna - John Andersen
1994: Dalhus Tanya Tucker - Flemming & Naja Bang
1995: Joe’s Sahna - Suzanne Dietrich
1996: Dusky Sound’s Florence Nightingale - Lars Mertz
1997: Kiebitz’s Ulf - Voggo & Inger Berger
1998: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
1999: Goldteam Quality Expectation-I.M.Röstlund& L.Thyden
2000: Cawood Maggie Mae - Annelise Johansen
2001: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2002: prøve aflyst
2003: Hilderyth Felia - Inger & Peter Schou Andersen
2004: Betrayed - Niels Villumsen
2005: Kiebitz’s Devy - Flemming Nikolajsen
2006: Golden De Luxe Guardian Angel – Per Olsen
2007: Duckflight Autumn Breeze - John Nikolajsen
2008: Sungold Job A’holic - Susanne Forchhammer
2009: Gleen Mhor's Peder - John Nikolajsen
2010: Gleen Mhor's Niko - Claus Kristensen
2011: Shootdog Golden Bianca - André Alfredsen, Norge
2012: Salvesako - Carsten Nyvang Hansen
2013: Shootdog Golden Chocolate - Johnny Axelgaard
2014: Goldis Duma - Lars Nordenhof
2015: Shootdog Golden Emerald, Anne Kathrine Haldorsen
2016: Höghedens Xanté, Kim Baundal
AAGE KARLSKOVS VANDREPRÆMIE (BILLEDE M/BOG)
AA Karlskov

Skænket af: Aage Karlskov
Proposition: 1. vinder med cert. på Goldens vinder A-prøve

1986: Highwood Ginny - Jan Stilling
1987: ej uddelt
1988: Fylla’s Angelique Adele - Mette Stougaard
1989: Stilling’s Tinker - Peter Søndergaard
1990: Cawood Chanter - Johnny Nielsen
1991: Teacher’s Passion Echo - Kaj Falk Andreasen
1992: DKBRCH Roddy Jonas - Arne G. Hansen
1993: DKBRCH Julisstjerne - John Juel Pedersen
1994: Cawood Chanter - Johny Nielsen
1995: Tweety - Lise & Niels Møller
1996: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1997: Julis Stjerne Charon - Gunda-Inken Mühl
1998: Boss - Niels Jørgen Olesen
1999: Kiebitz’s Teach Me Thalia - I. & V. Berger
2000: Endrickbank Clover - Birgit Brode
2001: Endrickbank Clover - Birgit Brode
2002: O’teazle Of Graceful Delight - Birgit Brode
2003: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
2004: Cawood Bungalow Bill - Johnny Nielsen
2005: Catcombe Countdown - Lars Nordenhof
2006: Ida Red My Melodie of Golden Spirit - Lars Mertz
2007: Ida Red My Melodie of Golden Spirit - Lars Mertz
2008: Tanjin Gismo - Morten Rasmussen
2009: Foglmann's Dina - Birger Knudsen
2010: Tanjin Gismo - Morten Rasmussen
2011: Jacklaine's Aida - Frank Skjerping, Norge
2012: Doubleuse Grousemountain - Palle Ingemann
2013: NOJCH SEJCH Doubleuse Grousemountain
2014: Ej uddelt
2015: Gleen Mhor's Niko, Claus Kristensen
2016: -
VANDREPOKAL
Mertz top10
Skænket af: Lars Mertz
Proposition: Mest vindende golden inden for et kalenderår på
klubbens vinderklasser på markprøve (A og B)

1987: Blågul’s Ælvan - Lars Mertz
1988: Holway Rory - Jan Stilling
1989: BRCH Holway Rory - Jan Stilling
1990: Roddy Jonas - Arne G. Hansen
1991: DHBRCH Spica - Joe Christensen
1992: DKBRCH Spica - Joe Christensen
1993: DKBRCH Spica - Joe Christensen
1994: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1995: DKBRCH DKJCH SJCH Spica - Joe Christensen
1996: DKBRCH Favis Fabiola Fleur - Peer Mårtensson
1997: Joe’s Kimmy - Bjarne Hansen
1998: DKBRCH DKJCH Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
1999: DKBRCH DKJCH Westland Lyric Perdita - Johnny Nielsen
2000: Boss - Niels Jørn Olesen
2001: DKBRCH. & DKJCH. Boss - Niels Jørn Olesen
2002: DKBRCH. & DKJCH. Boss - Niels Jørn Olesen
2003: Clockburn Clooneen - John Nikolajsen
2004: Cawood Bungalow Bill - Johnny Nielsen
2005: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2006: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2007: Sungold Fly With Me - Jens Lund Andersen
2008: Hilderyth Gabriele - Inger & Peter Schou Andersen
2009: DKBRCH Hilderyth Gabriele - Peter Schou Andersen
2010: Tanjin Gismo - Morten Skousboe Rasmussen
2011: Tanjin Gismo - Morten Skousboe Rasmussen
2012: Doubleuse Grousemountain - Palle Ingemann
2013: NOJCH SEJCH Doubleuse Grousemountain
2014: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov Mahler
2015: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov Mahler
2016: Gleen MHor's Mia - Dorte Klarskov Mahler
KENNEL WOODWAY’S VANDREPRÆMIE
 WoodwayTop10
Skænket af: Christian Eskildsen
Proposition: Årets bedst placerede Golden på åben klasse’s top 10 liste.

1993: Golden Woodway Birdie - Henrik Henriksen
1994: Favi’s Fabiola Fleur - Peer Mårtensson
1995: Joe’s Jolly Be Good - Joe Christensen
1996: Julis Stjerne Capella - Peer Mårtensson
1997: Schila - Per Olsen
1998: Joe’s Pierre - Per Mårtenson
1999: Stella Aurum Pierre Gardin - Jan Larsen
2000: Hilderyth Emma - Inger & Peter Schou Andersen
2001: Gleen Mhor’s Rossmhor Whisper - John Langholz
2002: Kroonkennel’s Zap - Niels Jørn Olesen
2003: Catcombe Countdown - Lars Nordenho
2004: Hilderyth Felia - Inger & Peter Schou Andersen
2005: Betrayed - Niels Villumsen
2006: Hilderyth Gabriele - Inger & Peter Schou Andersen
2007: Kiebitz’s Daddie - Inger & Viggo Berger
2008: Duckflight Autumn Breeze - John Nikolajsen
2009: Hilderyth Helena - Peter Schou Andersen
2010: Kiebitz's Jennie - Marianne Klitgaard
2011: Gleen Mhor's Mandy - Birger Knudsen
2012: Hilderyth Ida - Peter Schou Andersen
2013: Shootdog Golden Creamy Holly - Palle Ingemann
2014: Shootdog Golden Carefree Candy - Maria Lindegaard
2015: Gleen Mhor's Banjo, John Nikolajsen
2016: Moukjærs Aiko - Morten Mousten
KENNEL SUNGOLD’S VANDREPRÆMIE
Sungold net
Skænket af: Susanne Forchhammer
Proposition: Bedste danskejede hund i begynderklasse (under 24 mdr.)
Point samles i løbet af årets B-prøver.

1993: Joe’s Benedicte - Lars Mertz
1994: Golddream Holly Handel With Care - M.& S. Grindsted
1995: Joe’s Sahna - Suzanne Dietrich
1996: Euphemia - Inger & Viggo Berger
1997: Ørnhøj’s Bella Amigo - Marianne Kjærgaard
1998: Fylla’s Much More Maggi Mae - Lars Nordenhof
1999: Joe’s Lady Madonna - Lars Nordenhof
2000: Ambertrail’s Happy Heatleader - Susanne Forchammer
2001: Catcombe Countdown - Lars Nordenhof
2002: Sungold Fly With Me - Jens Lund Andersen
2003: Hilderyth Felia - Inger & Peter Schou Andersen
2004: Betrayed - Niels Villumsen
2005: Hilderyth Grace - Chr. Lund
2006: Golden De Luxe Guardien Angel - Per Olsen
2007: Duckflight Autumn Breeze - John Nikolajsen
2008: Hilderyth Helena- Inger & Peter Schou Andersen
2009: Kiebitz's Just Othello - Tommy Petersen
2010: Shootdog Golden Guinness - Jens Lune
2011: Hilderyth Isabell - Inger & Peter Schou Andersen
2012: Runningricki - Simon Lajlev Larsen
2013: Shootdog Golden Candy - Palle Ingemann
2014: Vesterlyngs Touché - Maria Lindegaard
2015: Shootdog Golden Dunni, Palle Ingemann
2016: Gordon - Thomas Sørensen
KENNEL WINDWOOD'S VANDREPRÆMIE
Bedste danskejede hund i begynderklasse WT
Skænket af: Jytte & Birger Knudsen
Proposition: Bedste danskejede hund i begynderklasse WT
Point samles i løbet af årets Working Tests

2010: Crawfields Cougar - Lasse Birkebæk
2011: Tawnyfur - Yvonne Lauritsen
2012: Gleen Mhor's Sally - Johnny Nielsen
2013: Sungold Speedy Gonzales - Susanne Forchhammer
2014: Gleen Mhor's Banjo - John Nikolajsen
2015: Moukjærs Aiko, Morten Mousten
2016: Sungold Cool Catch - Michael Schytt Christensen
KENNEL FALKIRK'S VANDREDUMMY
falkirks-vandredummy
Skænket af: Marlene & Lasse Birkebæk
Proposition: Bedste danskejede hund i åbenklasse WT
Point samles i løbet af årets Working Tests

2010: Kiebitz's Just Othello - Tommy Petersen
2011: Gleen Mhor's Mandy - Birger Knudsen
2012: Hilderyth Ida - Peter Schou Andersen
2013: Gleen Mhor's Sally - Johnny Nielsen
2014: Amberfield Golden Quickstep - Per Krogsgaard Nielsen
2015: Gleen Mhor's Gordon The Il, Mona Madsen
2016: Moukjærs Aiko - Morten Mousten
KENNEL GLEEN MHOR'S VANDREPOKAL
gleen-mhor-vandrepokal
Skænket af: John Nikolajsen
Proposition: Bedste danskejede hund i vinderklasse WT
Point samles i løbet af årets Working Tests

2010: Doubleuse Grousemountain - Palle Ingemann
2011: DKBRCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit - Lars Mertz
2012: DKBRCH Ida Red My Melodie Of Golden Spirit - Lars Mertz
2013: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2014: Gleen Mhor's Mia - Dorte Klarskov
2015: Gleen Mhor's Mia, Dorte Klarskov Mahler
2016: Gleen Mhor's Mia, Dorte Klarskov Mahler
RACELEDELSENS STATUETTE MED BOG TIL ÅRETS OPDRÆTTER
Aaretopdraetter mark
Skænket af: Golden Raceledelsen
Proposition: Titel og pokal tilfalder den opdrætter, medlem af Dansk Retriever Klub, der inden for et kalenderår har det højeste antal afkom afprøvet på årets kvalifikationsprøver, markprøver og working tests.
Statuetten uddeles på racens årsmøde.

2009: Kennel Kiebitz's v/ Inger & Viggo Berger
2010: Kennel Gleen Mhor's v/ John Nikolajsen
2011: Kennel Gleen Mhor's v/ John Nikolajsen
2012: Kennel Gleen Mhor's v/ John Nikolajsen
2013: Kennel Gleen Mhor's v/ John Nikolajsen
2014: Kennel Gleen Mhor's v/ John Nikolajsen
2015: Kennel Gleen Mhor's v/ John Nikolajsen
2016: Kennel Little Mhor's v/ Dorte Klarskov Mahler
KENNEL WINDWOOD'S vandrepokal med bog

Skænket af: Jytte & Birger Knudsen
Proposition: Bedste hund i åbenklasse der opnår 1. pr.
(Ændret til bedste dansk ejet hund 2014)
på Golden forårsmarkprøve B
Uddeles første gang april 2011
KENNEL WINDWOOD'S vandrepokal med bog
2011: Gleen Mhor's Niko - Claus Kristensen
2012: Li Spike - Janicke Gurijordet
2013: Salvesako - Carsten Nyvang Hansen
2014: Gleen Mhor's Gordon The II - Mona Madsen
2015: Little Mhor's Mio, Anja Emborg
2016: Crack Of Dawn Dolce Vita, Gunilla Penzien
GOLDEN GUY'S vandrepræmie med pin og bog, begynderklasse

Skænket af Karin og Niels Knudsen
(Propositioner ændret Jan. 2014)

Proposition: Vandrepræmien, pin & bog tildeles den hund, der inden for et kalenderår har opnået den højeste
placering på officiel Working Tests i begynderklasse, med minimum Very Good på udstilling

Udstillingspræmieringen skal ikke nødvendigvis være opnået i samme kalenderår.

Ved pointlighed vinder hunden med den højeste placering på udstilling,
ved yderligere pointlighed vinder yngste hund.

Bog & Pin uddeles på racens årsmøde.
golden-guys-begynderklasse

2011: Gold Force Crack Of Dawn / Gunilla Penzien
2012: Gold Force Champagne And Caviar - Maria Lindegaard
2013: Sungold Speedy Gonzales - Susanne Forchhammer
2014: Danagolds Saga - Pia Holm Nielsen
2015: Vesterlyng's Comme Ci Comme Ca - Cecilie Kaufmann
2016: Indragårdens Molil - Lasse Birkebæk

GOLDEN GUY'S vandrepræmie med pin og bog, åbenklasse

Skænket af Karin og Niels Knudsen
(Propositioner ændret Jan. 2014)

Proposition: Vandrepræmien, pin & bog tildeles den hund, der inden for et kalenderår har opnået den højeste
placering på officiel Working Tests i åbenklasse, med minimum Very Good på udstilling

Udstillingspræmieringen skal ikke nødvendigvis være opnået i samme kalenderår.

Ved pointlighed vinder hunden med den højeste placering på udstilling,
ved yderligere pointlighed vinder yngste hund.

Bog & Pin uddeles på racens årsmøde.
golden-guys-aabenklasse
2011: Be Active's Quickstep Prius / Stig Hansen
2012: Shootdog Golden Balder - Sanne Ammitzbøll
2013: Gold Force Champagne And Caviar - Maria Lindegaard
2014: Crack Of Dawn A Lovely Surprise - Gunilla Penzien
2015: Gold Force Champagne And Caviar - Maria Lindegaard
2016: Moukjærs Aiko - Morten Mousten
GOLDEN GUY'S vandrepræmie med pin og bog, vinderklasse

Skænket af Karin og Niels Knudsen
(Propositioner ændret Jan. 2014)

Proposition: Vandrepræmien, pin & bog tildeles den hund, der inden for et kalenderår har opnået den højeste
placering på officiel Working Tests i Vinderklasse, med minimum Very Good på udstilling

Udstillingspræmieringen skal ikke nødvendigvis være opnået i samme kalenderår.

Ved pointlighed vinder hunden med den højeste placering på udstilling,
ved yderligere pointlighed vinder yngste hund.

Bog & Pin uddeles på racens årsmøde.
golden-guys-vinderklasse
2011: DKBRCH Hilderyth Gabriele / Peter Schou Andersen
2012: Foglmann's Dina / Birger Knudsen
2013: Foglmann's Dina / Birger Knudsen
2014: Foglmann's Dina / Birger Knudsen
2015: Doubleuse Grousemountain, Palle Ingemann
2016: Doubleuse Grousemountain, Palle Ingemann
 
­