­
header
HOLLANDSK GOLDEN KLUBS VANDREPRÆMIE
NederlandsUdstApril

Skænket af: Golden retriever Club Nederland
Proposition: BIS Golden forårs-udstilling - uddeles første gang april 1986

1986: Moonrose Blissie Blue - Anni & Mogens Leidicher
1987: DKINTCH Wessex Shamrock Shantey - S. V. Frandsen
1988: KBH.V.87 Mathew - Marianne Holm-Hansen
1989: Tallygold on The Rocks - Ulla & Erik Jensen
1990: ej uddelt
1991: DKCH Fylla’s Angelique Adele - Mette Stougaard
1992: Tallygold Toby Dog - Marianne Holm-Hansen
1993: Louis - S. Holten & H. J. hansen
1994: Golden Joy’s Polly Peachum - Marianne Holm-Hansen
1995: Last But Not L.Ma.V.D.Beerse Hoeve - M. Stougaard
1996: DKCH Fylla’s Lovely Lee Leeroy - Mette Stougaard
1997: DKCH Gembæk’s Joy of Music - M. Skøtt Jespersen
1998: Tallygold Glendronach - Susanne Jensen
1999: Inassicas Smokey Mountain Boy - M. Skøtt Jespersen
2000: Tallygold Pure Silk - Marianne Holm-Hansen
2001: Tallygold Pure Silk - Marianne Holm-Hansen
2002: NORDUCH. Inassicas Song Of Songs - Gun-Britt Klingberg (S)
2003: Toto of Graceful Delight - Kaj Falk Andreasen
2004: Multi.CH Egø’s Golden Loch Loyne - Svend Aage Nielsen
2005: Sea Pimpernel Flying Touch Of Music - Kirsten Laugesen
2006: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Sea Pimpernel Iceman - Tina Bang Jensen
2008: S(U)CH Dewmist Leading Lady - Gunilla Granath (S)
2009: DKCH Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2010: Crossover De Ria Vela - Laila Ager
2011: Golden Tunes Over The Rainbow- Nina Behrens Jensen
2012: American Beaury De Ria Vela - Jeanette Filskov
2013: Dewmist Lost In La Mancha - Anette & Vagn Donskov
2014: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2015: Dainty's Flamboyant - Filip Johnsson (S)
2016: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)
2017: Dewmist Dawson Creek - Annica Karlsson Rydell (S)

GOLDEN RACELEDELSENS STATUETTE M/BOG (STOR)
Statuetter

Skænket af: Golden Raceledelsen
Proposition: BIR Golden forårs-udstilling - uddeles første gang april 2000

2000: Tallygold Pure Silk - Marianne Holm-Hansen
2001: Tallygold Pure Silk - Marianne Holm-Hansen
2002: NORDUCH. Inassicas Song Of Songs - Gun-Britt Klingberg (S)
2003: Toto of Graceful Delight - Kaj Falk Andreasen
2004: Multi.CH Egø’s Golden Loch Loyne - Svend Aage Nielsen
2005: Sea Pimpernel Flying Touch Of Music - Kirsten Laugesen
2006: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Sea Pimpernel Iceman - Tina Bang Jensen
2008: S(U)CH Dewmist Leading Lady - Gunilla Granath (S)
2009: DKCH Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2010: Crossover De Ria Vela - Laila Ager
2011: Golden Tunes Over The Rainbow - Nina Behrens Jensen
2012: American Beaury De Ria Vela - Jeanette Filskov
2013: Dewmist Lost In La Mancha - Anette & Vagn Donskov
2014: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2015: Dainty's Flamboyant - Filip Johnsson (S)
2016: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)
2017: Dewmist Dawson Creek - Annica Karlsson Rydell (S)
GOLDEN RACELEDELSENS STATUETTE M/BOG (LILLE)
Statuetter

Skænket af: Golden Raceledelsen
Proposition: BIM Golden forårs-udstilling - uddeles første gang april 2000

2000: Fylla’s Dainty Don Domingo - C. Jensen & B. Dyring
2001: Fylla’s Dainty Don Domingo - C. Jensen & B. Dyring
2002: Egø’s Golden O’Sarah - Lydia & Arvid Nilausen
2003: Crawfields Celion - Laila Ager
2004: Eblegutten Av Vervik – Bent & Anette Rasmussen
2005: Heinemosen’s Siku Cinderella - Laila Pedersen
2006: Fiddle-De-Dee’s Rolex - Jane & Egon Nielsen
2007: DKCH(U) Pennies From Heaven Av Vervik - Nina Jensen
2008: DKCH(U) Tallygold Which Way Is The Audience - Marianne Holm-Hansen
2009: DKCH(U) Chaveni’s Real Passion - Conni Pallesen
2010: Golden Countryside’s Littel Jeannie - Anette & Bent Rasmussen
2011: Skylock Stictly Busniss - Laila Ager
2012: Woodstar Loke - Lone og Steen Marbæk
2013: Golden Tunes Royal Mighty - Nina Behrens Jensen
2014: Touch Of Magic Enjoy The Moment - Kirsten Laugesen
2015: Dainty's The Sound Of Sunshine - Filip Johnsson (S)
2016: DKCH(U) INTCH(U) Abinvale Traguardo - Jeanette Filskov (DK)
2017: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)

DIREKTØR SVEN LORENZENS VANDREPRÆMIE
LoretzenApril

Skænket af: direktør Sven Lorenzen
Proposition: bedste Golden af Dansk opdræt på DRKs sommerudstilling (forår)
(Vinderen skal være bosat i Danmark)

1983: DKCH Sophy - Bogens Berg
1984: DKCH Riis Diago - Kaj Falk Andreasen
1985: DKINTCH Wessex Shamrock Shantey - S. V. Frandsen
1986: Tallygold I am Smiling - Marianne Holm-Hansen
1987: Woodstar Melodyman - Lone Engel Hansen
1988: Tallygold Hello Sunshine - Susanne V. Frandsen
1989: Woodstar Bjørn - Kirsten & Ole Sandberg
1990: Tallygold on the Rocks - Ulla & Erik Jensen
1991: DKCH Fylla’s Angelique Adele - Mette Stougaard
1992: DKCH Fylla’s Angelique Adele - Mette Stougaard
1993: Louis - S. Holten & H. J. Hansen
1994: Tallygold Waiting in the Wings - Susanne Jensen
1995: DK&INT&SCH Tallygold Waiting in the Wings-S. Jensen
1996: DKCH Gembæk’s Joy Of Music - E: M. Skøtt Jespersen
1997: DKCH Golden Dixie’s Thimothy - E: Jens Sørensen
1998: DKCH. Gembæk’s Joy Of Music - M. Skøtt Jespersen
1999: DKCH Gembæk’s Joy Of Music - E: M. Skøtt Jespersen
2000: DKCH. SCH. Egø’s Golden Loch Loyne - Svend Aage Nielsen
2001: Ej uddelt
2002: Ej uddelt
2003: Ej uddelt
2004: Multi.CH Egø’s Golden Loch Loyne - Svend Aage Nielsen
2005: Sea Pimpernel Flying Touch Of Music - Kirsten Laugesen
2006: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Sea Pimpernel Iceman - Tina Bang Jensen
2008: Ej uddelt
2009: Ej uddelt
2010: Golden Countryside’s Littel Jeannie - Anette & Bent Rasmussen
2011: Golden Tunes Over The Rainbow- Nina Behrens Jensen
2012: Woodstar Loke - Lone og Steen Marbæk
2013: Golden Tunes Royal Mighty - Nina Behrens Jensen
2014: Touch Of Magic Enjoy The Moment - Kirsten Laugesen
2015: Ej uddelt
2016: Ej uddelt
2017: Ej uddelt

KENNEL SKIDOO’S VANDREPRÆMIE

Skænket af: Inger & Carl Hansen
Proposition: Bedste Golden på DRKs sommerudstilling fri for HD

1983: DKINTCH Crouchers Xavier - Marianne Holm-Hansen
1984: DKCH Riis Diago - Kaj Falk Andreasen
1985: DKINTCH Wessex Shamrock Shantey - S. V. Frandsen
1986: Tallygold I am Smiling - Marianne Holm-Hansen
1987: Woodstar Melodyman - Lone Engel Hansen
1988: Tallygold Hello Sunshine - Susanne V. Frandsen
1989: Westley Fletcher - Inge Olsen
1990: Tallygold on the Rocks - Ulla & Erik Jensen
1991: Dewmist Chantily Lace - Mona & Søren Grindsted
1992: DKINTCH Lacons Spring Knight - Laila Ager
1993: Tallygold Waiting in the Wings - Susanne Jensen
1994: Tallygold Waiting in the Wings - Susanne Jensen
1995: DK&INT&SCH Tallygold Waiting in the Wings-S. Jensen
1996: DKCH Gembæk’s Joy Of Music - E: M. Skøtt Jespersen
1997: Ej uddelt
1998: DKCH Gembæk’s Joy Of Music - E: M. Skøtt Jespersen
1999: NCH DCHVDH Blakesley Cromwell - Eva & Kjell & Nennie Nielsen
2000: Ej uddelt
2001: Ej uddelt
2002: Ej uddelt
2003: Ej uddelt
2004: Udgået
KENNEL HOLTENMINDES VANDREPOKAL
Holtensminde net

Skænket af: Lene & Ole Bay
Proposition: bedste placerede hund på Golden udstillingen, efterårs-arrangement med mark- eller brugsprøve

1983: DKCH Sophy - Mogens Berg
1984: DKCH Beechforest’s Golden Delicious - L. & K. Bech
1985: DKINTCH Wessex Shamrock Shantey - S. V. Frandsen
1986: Zenta - Erling Kjær Pedersen
1987: Zabina - Susanne Vallentin Frandsen
1988: Tallygold on The Rocks - Ulla Jensen
1989: Golden Joy’s Polly Peachum - Marianne Holm-Hansen
1990: Kbh.V.87 & 90 Mathew - Marianne Holm-Hansen
1991: Cherie - John Christensen
1992: Golden Dixie’s Like a Legende - Niels Knudsen
1993: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1994: Shanlimore Evening Star - Ulla Jensen
1995: DK&INT&SCH Tallygold Waiting in The Wings-S. Jensen
1996: Tallygold Glendronach - E: Susanne Jensen
1997: Bugatti v.d. Beerse Hoeve - Mette Stougaard
1998: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
1999: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
2000: Inassicas Snowflake - Gun-Britt Klingberg (S)
2001: NORV00 Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2002: Tallygold Quite The Image - Nina Jensen
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2005: Heinemosen’s Siku Cinderella - Laila Pedersen
2006: Egø’s Golden Sovereingn’s Sunshine - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Hot-News Mallow Cream - Michael Schaap
2011: Ej uddelt
2009: Xanthos Dynah Might - Nina Behrens Jensen
2010: Rintilla's Pinoccio - Anne-Berith Waskaas (N)
2011: Ej uddelt
2012: Hot-News Delightful Melody - Susanne Balle-Jensen
2013: Ej uddelt
2014: Ej uddelt
2015: Vesterlyng's Classic Grand Cru - Lilian Hansen
2016: Multi CH. Dutch Consolidation Songwriter ejer: Kirsten Laugesen (DK)
2017: Multi CH. Dutch Consolidation Songwriter ejer: Kirsten Laugesen (DK)

NÖRENBERGS TINFAD + BOG
Norbergs7net

Skænket af: Elke & Friedrich Nörenberg, Tyskland
Proposition: BIR Golden efterårs-udstilling

1987: Zabina - Susanne Vallentin Frandsen
1988: Tallygold on The Rocks - Ulla Jensen
1989: Golden Joy’s Polly Peachum - Marianne Holm-Hansen
1990: Kbh.V.87 & 90 Mathew - Marianne Holm-Hansen
1991: Cherie - John Christensen
1992: Golden Dixie’s Like a Legende - Niels Knudsen
1993: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1994: Shanlimore Evening Star - Ulla Jensen
1995: DK&INT&SCH Tallygold Waiting in The Wings-S. Jensen
1996: Tallygold Glendronach - E: Susanne Jensen
1997: Bugatti v.d. Beerse Hoeve - Mette Stougaard
1998: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
1999: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
2000: Inassicas Snowflake - Gun-Britt Klingberg (S)
2001: NORV00 Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2002: Tallygold Quite The Image - Nina Jensen
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2005: Heinemosen’s Siku Cinderella - Laila Pedersen
2006: Egø’s Golden Soveringn’s Sunshine - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Hot-News Mallow Cream - Michael Schaap
2008: SECH(U) Dewmist Silkmarillion (S) - Henric Fryckstrand (S)
2009: AUCH Ralun Versace - Henric Fryckstrand(S)
2010: Rintilla's Pinoccio - Anne-Berith Waskaas (N)
2011: Non-Stop Jojo Mayer - Connie Pallesen
2012: Hot-News Delightful Melody - Susanne Balle-Jensen
2013: Kildespring Twilight Zone - Bitte Rosengren (S)
2014: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2015: Limoncella Ter Rode Poort - Kathy Braeckman, Belgien
2016: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)
2017: Multi CH. Dutch Consolidation Songwriter ejer: Kirsten Laugesen (DK)

HOLLANDSK GOLDEN KLUBS VANDREPOKAL
Holland3net

Skænket af: Golden Retriever Club Nederland
Proposition: BIS Golden - efterårs-udstilling

1984: DKCH Beechforest’s Golden Delicious - L. & K. Bech
1985: DKINTCH Wessex Shamrock Shantey - S. V. Frandsen
1986: Zenta - Erling Kjær Pedersen
1987: Zabina - Susanne Vallentin Frandsen
1988: Tallygold on The Rocks - Ulla Jensen
1989: Golden Joy’s Polly Peachum - Marianne Holm-Hansen
1990: Kbh.V.87 & 90 Mathew - Marianne Holm-Hansen
1991: Stenbury Waterwizardry - Marianne Holm-Hansen
1992: Golden Dixie’s Like a Legende - Niels Knudsen
1993: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1994: Shanlimore Evening Star - Ulla Jensen
1995: DK&INT&SCH Tallygold Waiting in The Wings-S. Jensen
1996: Tallygold Glendronach - E: Susanne Jensen
1997: Bugatti v.d. Beerse Hoeve - Mette Stougaard
1998: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
1999: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
2000: Inassicas Snowflake - Gun-Britt Klingberg (S)
2001: NORV00 Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2002: Tallygold Quite The Image - Nina Jensen
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2005: Heinemosen’s Siku Cinderella - Laila Pedersen
2006: Egø’s Golden Soveringn’s Sunshine - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Hot-News Mallow Cream - Michael Schaap
2008: SECH(U) Dewmist Silkmarillion (S) - Henric Fryckstrand (S)
2009: AUCH Ralun Versace - Henric Fryckstrand(S)
2010: Rintilla's Pinoccio - Anne-Berith Waskaas (N)
2011: Non-Stop Jojo Mayer - Connie Pallesen
2012: Hot-News Delightful Melody - Susanne Balle-Jensen
2013: Kildespring Twilight Zone - Bitte Rosengren (S)
2014: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2015: Limoncella Ter Rode Poort - Kathy Braeckman, Belgien
2016: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)
2017: Multi CH. Dutch Consolidation Songwriter ejer: Kirsten Laugesen (DK)

KENNEL TALLYGOLD OG WESSEX’ ÆRESPRÆMIE
Tallygold

Skænket af: Marianne Holm-Hansen og Lizzie Bauder
Proposition: bedste Golden tæve efterårs-udstilling

1984: DKCH Jessica - Irma Moth (jubilæumsudstilling)
1985: DKCH Sophy - Mogens Berg
1986: Zenta - Erling Kjær Pedersen
1987: Zabina - Susanne Vallentin Frandsen
1988: West Jutlands Najade - Solveig & Poul Rasmussen
1989: Golden Joy’s Polly Peachum - Marianne Holm-Hansen
1990: Maggi - Marianne Holm-Hansen
1991: Cherie - John Christensen
1992: Angelina - Sonja Rasmussen
1993: Festival’s Parenthese - L.Kjær & P. M. Jensen
1994: Ørnhøj’s Aida - Marianne Kjærgaard
1995: Dolly - Henry Ursin
1996: Crawfields Classic Claire - E: L.Kjær & P.m. Jensen
1997: Golden Dixie’s Precious Moment - Randi Christensen
1998: Gembæk’s Music Wonder Worker - Eva Lind
1999: Goldteam Loving Like A Lady - I.M.& T. Röstlund (S)
2000: Inassicas Snowflake - Gun-Britt Klingberg (S)
2001: NORV00 Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2002: Tallygold Quite The Image - Nina Jensen
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2005: Heinemosen’s Siku Cinderella - Laila Pedersen
2006: Egø’s Golden Soveringn’s Sunshine - Arvid & Lydia Nilausen
2007: Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2008: SECH(U) Dewmist Shaquille - Henric Fryckstrand (S)
2009: Xanthos Dynah Might - Nina Behrens Jensen
2010: Tallygold X-Cuse My French - Jane Jensen
2011: SECH NOCH Dewmist Silky Rainbow - Henric Fryckstrand (S)
2012: Hot-News Delightful Melody - Susanne Balle-Jensen
2013: Kildespring Twilight Zone - Bitte Rosengren (S)
2014: DKCH(U) Headtheway’s Janis Joplin - Laila Ager
2015: Limoncella Ter Rode Poort - Kathy Braeckman, Belgien
2016: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)
2017: Rayleas Irresistible Idun - Mette Stougaard (DK)

ENGELSK GOLDEN KLUBS VANDREPRÆMIE (BRONZEHUND)
G retrieClub4net

Skænket af: Engelsk Golden Klub
Proposition: BIS golden efterårs-udstilling - uddelt første gang 1986

1986: Zenta - Erling Kjær Pedersen
1987: Zabina - Susanne Vallentin Frandsen
1988: Tallygold on The Rocks - Ulla Jensen
1989: Golden Joy’s Polly Peachum - Marianne Holm-Hansen
1990: Kbh.V.87 & 90 Mathew - Marianne Holm-Hansen
1991: Stenbury Waterwizardry - Marianne Holm-Hansen
1992: Golden Dixie’s Like a Legende - Niels Knudsen
1993: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1994: Shanlimore Evening Star - Ulla Jensen
1995: DK&INT&SCH Tallygold Waiting in The Wings-S. Jensen
1996: Tallygold Glendronach - E: Susanne Jensen
1997: Bugatti v.d. Beerse Hoeve - Mette Stougaard
1998: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
1999: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
2000: Inassicas Snowflake - Gun-Britt Klingberg (S)
2001: NORV00 Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2002: Tallygold Quite The Image - Nina Jensen
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: Egø’s Golden O’Sarah - Arvid & Lydia Nilausen
2005: Heinemosen’s Siku Cinderella - Laila Pedersen
2006: Egø’s Golden Soveringn’s Sunshine - Arvid & Lydia Nilausen
2007: DKCH(U) Hot-News Mallow Cream - Michael Schaap
2008: SECH(U) Dewmist Silkmarillion (S) - Henric Fryckstrand (S)
2009: AUCH Ralun Versace - Henric Fryckstrand(S)
2010: Rintilla's Pinoccio - Anne-Berith Waskaas (N)
2011: Non-Stop Jojo Mayer - Connie Pallesen
2012: Hot-News Delightful Melody - Susanne Balle-Jensen
2013: Kildespring Twilight Zone - Bitte Rosengren (S)
2014: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2015: Limoncella Ter Rode Poort - Kathy Braeckman, Belgien
2016: Born To Be Wild Av Vervik - Anette Nygaard Sørensen (DK)
2017: Multi CH. Dutch Consolidation Songwriter ejer: Kirsten Laugesen (DK)

KENNEL JOE’S VANDREPRÆMIE
JoesEfteraar 3396Net
Skænket af: Joe Christensen
Proposition: Bedste hund på Golden efterårs-udstillingen med minimum
1.præmie på markprøve A eller B - Åben klasse. Åben A har fortrinsret.

1992: Golden Dixie’s Like a Legende - Niels Knudsen
1993: Mira - Marianne & Flemming Nicolaisen
1994: DKCH Fylla’s Angelique Adele - Mette Stougaard
1995: DKCH Fylla’s Chris Charlatan - Mette Stougaard
1996: DKCH Fylla’s Chris Charlatan - Mette Stougaard
1997: Golden Dixie’s Tell Me More - Karen Marie Linnet
1998: Golddream Holly Handlewithcare - M.& S. Grindsted
1999: Golddream Holly Handlewithcare - M.& S. Grindsted
2000: DKCH. Tallygold Knight And Day - Rikke Borring
2001: SCH. SJCH Respons Specialist-Ten - Morgan Thorell
2002: SCH. SJCH Respons Specialist-Ten - Morgan Thorell
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: Ej uddelt
2005: Dewmist Desert Storm - Maria Lindegaard
2006: Dewmist Desert Storm - Maria Lindegaard
2007: Golden Lady-Lodge Cinderella - Helle Christensen
2008: Hilderyth Gabriele - Inger & Peter Schou Andersen
2009: Ej uddelt
2010: Hilderyth Hasse - Anne Mette Nørgaard Linsaa
2011: Ej uddelt
2012: Ej uddelt
2013: Vesterlyng's Token Of Clyde - Allan Mortensen
2014: DEVDHCH DECH Giddygold Match Grace Kelly - Naja Friis Andersen
2015: DEVDHCH DECH Giddygold Match Grace Kelly - Naja Friis Andersen
2016: Crack Of Dawn Dolce Vita - Gunilla Penzien
2017: Shootdog Golden Chestnut - Palle Ingemann, Dorthe Pedersen (DK)

STRONGS ÆRESPRÆMIE
Strong16-net 
Skænket af: Strong Hundefoder
Proposition: Bedste Golden opdrætsklasse på DRK’s efterårsudstilling

1984: Kennel Riis v/Agnes & Folmer Mortensen
1985: Kennel Golden Dixie’s v/Randi Christensen
1986: Kennel Golden Dixie’s v/Randi Christensen
1987: Kennel West Jutland v/Tove & Ejner Mikkelsen
1988: ikke uddelt
1989: ikke uddelt
1990: Kennel Brovigs v/Inge Olsen,
1991: Kennel Golden Dixie’s v/Randi Christensen
1992: Kennel Golden Dixie’s v/Randi Christensen
1993: Kennel Amber Bay v/Ulla Jensen,
1994: Kennel Golden Dixie’s v/Randi Christensen
1995: ikke uddelt
1996: Kennel Fylla’s v/Mette Stougaard
1997: Kennel Tallygold v/Marianne Holm-Hansen
1998: Kennel Gembæk v/Marianne Skøtt Jespersen
1999: Kennel Egø v/Arvid Nilausen
2000: Kennel Woodstar v/Erling Kjær Pedersen
2001: Kennel Woodstar v/Erling Kjær Pedersen
2002: Ej uddelt
2003: Ej uddelt
2004: Udgået
KENNEL JOE’S VANDREPRÆMIE

 Joe15net

Skænket af: Joe Christensen
Proposition: Mest vindende danskejede Golden på udstilling i det forgangne år.
Ved pointlighed vinder hunden der har konkurreret mod flest deltagere i det forgangne år.

1993: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1994: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1995: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1996: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1997: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1998: Tallygold Waiting in The Wings - Susanne Jensen
1999: Tyrol Victorious Voyager - Erling Kjær Pedersen
2000: DKCH. SCH. INTCH. Egø’s Golden Loch Loyne - Svend Aage Nielsen
2001: DKCH. SCH. INTCH. Egø’s Golden Loch Loyne - Svend Aage Nielsen
2002: DKCH. Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2003: DKCH. Gembæk’s What An Affair Of Music - Marianne Skøtt Jespersen
2004: DKCH. SCH. INTCH. Egø´s Golden Lock Loyne - Svend Aage Nielsen
2005: DKCH. SCH. INTCH. Egø´s Golden Lock Loyne - Svend Aage Nielsen
2006: DKCH. SCH. INTCH. Egø´s Golden Lock Loyne - Svend Aage Nielsen
2007: DKCH(U) Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2008: DKCH(U) Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2009: DKCH(U) Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2010: DKCH Crossover De Ria Vel - Laila Ager
2011: DKCH(U) Non-Stop Jojo Mayer - Connie Pallesen
2012: Multi CH. Dream Max Amy Diamond - Svend Aage Nielsen
2013: DKCH(U) Gembæk's Music & Kissis - Marianne Skøtt Jespersen
2014: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2015: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager
2016: DKCH(U) Boss In Motion De Ria Vela - Laila Ager

RACELEDELSENS STATUETTE MED BOG TIL ÅRETS OPDRÆTTER
Pokalen er skænket af Raceledelsen for Golden Retriever i 2010
Uddelt første gang på årsmødet 2010

Titel og pokal tilfalder den opdrætter der er medlem af Dansk Retriever Klub,
som har opnået flest point efter nedenstående pointskala.

Point tildeles den opdrætter, der inden for et kalenderår har de højeste point på afkom
eksteriørbedømt på officielle udstillinger
 
Excellent                5 point
Very good              3 point
Good                     1 point
Vinderplacering     + 1 point
BIK placering         + 1point
BIR/BIM                 + 1point
Der gives ikke point for hunde der opnår 0.pr. eller KIP
Der gives ikke point til opdrætterens egne hunde

2009: Kennel Tallygold v/ Marianne Holm Hansen
2010: Kennel Giddygold v/ Jeanette Filskov
2011: Kennel Giddygold v/ Jeanette Filskov
2012: Kennel Woodstar v/Erling Kjær Pedersen
2013: Kennel Gembæk v/Marianne Skøtt Jespersen
2014: Kennel Skyloch - Laila Ager
2015: Kennel Skyloch - Laila Ager
2016: Kennel Skyloch - Laila Ager

 
­