­
header
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Lærchenborg
06.12.2007
Prøveleder: Connie Svane
Kaj Jørgensen, Erling Nielsen og Jørgen Ulsøe dømte 12 hunde, - heraf 3 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Nielstrup
02.12.2007
Prøveleder: Lene Sørensen
Kaj Jørgensen, Kaj Falk Andreasen og John Juel dømte 11 hunde, - heraf 3 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Ørumgaard
02.12.2007
Prøveleder: Danny Fraser
Torben M. Poulsen, Keld Jørgensen og Jon Andersen dømte 12 hunde - ingen golden tilmeldt
DRK's Markprøve A - åben klasse - Skjoldnæsholm
30.11.2007
Prøveleder: Leif Tholstrup

Gitte Roed, Valdemar Brøgger og Torben L. Poulsen dømte 13 hunde, deraf fik 6 hunde 1. præmie - heraf ingen golden:
Øvrige præmieringer 1 x 2.pr., 3 x 3.pr., 3 x 0.pr., 0 x Dis - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Vesterlyng's Token of Sigge, ejer Kristine & Allan Mortensen
DRK's Markprøve A - International Field Trial - at Rohden Estate
30.11.2007
Prøveleder: Mogens Petersen
Anders Carlsson & Keld Jørgensen dømte 16 hunde - ingen golden tilmeldt
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Juellund
28.11.2007
Prøveleder: Bent Müller
Jon Andersen, Viggo Berger og Jørgen Ulsøe dømte 13 hunde, - heraf 1 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Saltofte Gods
25.11.2007
Prøveleder: Torben L. Poulsen
Flemming Nøhr og Lars Mertz dømte 8 hunde, - ingen golden tilmeldt
Golden Raceledelsens makrprøve A - vinderklasse - Agerup
24.11.2007

Prøveleder: Lene Sørensen
1. vinder med Cert
Ida Red My Melodie Of' Golden Spirit (Boy Quiver Creek's Owlsburgh - Gleen Mhor's Awe) Opdr: Olaf & Gisela Dorgarthen. Ejer: Lars Mertz
2. vinder CK
Sungold Fly With Me (Joe's Wuk - Ambertrail's Happy Heatleader) Opdr: Susanne Forchhammer. Ejer: Jens Lund Andersen
3. vinder
Kiebitz's Daddie (Holway Odin - Kiebitz's Xantippe) opdr. & ejer: Inger & Viggo Berger
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Møllerup
24.11.2007
Prøveleder: Leif Hansen
Torben M. Poulsen, Anders Madsen og Jim Lynge dømte 12 hunde, - ingen golden tilmeldt
DRK's Markprøve A - åben klasse - Skjoldenæsholm
23.11.2007

Prøveleder: Leif Tholstrup

Flemming Nøhr, Flemming Roed og Niels Lorentzen dømte 11 hunde, deraf fik 3 hunde 1. præmie - heraf ingen golden retriever.
Øvrige præmieringer 1 x 2.pr., 3 x 3.pr., 2 x 0.pr., 1 x Dis - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Vesterlyngs Token of Sigge, ejer Kristine og Allan Mortensen
DRK's Markprøve A - åben klasse - Højstrup Stens
18.11.2007
Prøveleder: Lars Mejlby

Jim Lynge, Ulla Lindner og Boye Rasmussen dømte 12 hunde, deraf fik 6 hunde 1. præmie - heraf følgende golden retriever:
Morton Go On Gordon, ejer Peter & Jeanette Bruun
Siyu Rosie, ejer Monica & Frank Kjerping, Norge
Øvrige præmieringer 2 x 2.pr., 0 x 3.pr., 0 x 0.pr., 4 x Dis - heraf opnået af Golden Retriever:
Dis. Golden Lady-Lodge Cinderella, fører Helle Bengtson
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Hjortholm
16.11.2007
Prøveleder: Iben Pytlick
Leif Brøndum Holm, Torben L.Poulsen og Hans E. Møller dømte 10 hunde, - heraf 1 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Saltofte Gods
04.11.2007
Prøveleder: Niels A. Lorentzen
Kaj Falk Andreasen og Anders Mølgård dømte 10 hunde, - heraf 2 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - åben klasse - Højstrup Stevns
03.11.2007
Prøveleder: Charlotte Rasmussen

Jon Andersen, John Bech og Lars Mertz dømte 12 hunde, deraf fik 3 hunde 1. præmie - heraf ingen golden.
Øvrige præmieringer 6 x 2.pr., 2 x 3.pr., 1 x 0.pr. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Morton Go On Gordon, ejer Peter & Jeanette Bruun
3.pr. Golden Lady-Lodge Cinderella, fører Helle Bengtson
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Hærup v. Hobro
03.11.2007
Prøveleder: Svend Åge Winther
Torben M. Poulsen, Jim Lynge og Viggo Berger dømte 12 hunde, - ingen golden tilmeldt
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Skjoldenæsholm
02.11.2007

Prøveleder: Palle Ingemann
Per E. Christiansen, Kaj Jørgensen og Jon Andersen dømte 15 hunde, - heraf 2 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Borreby
27.10.2007

Prøveleder: Charlotte Rasmussen
Boye Rasmussen, Kaj Jørgensen og Anders Madsen dømte 15 hunde, - heraf 2 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
Golden Raceledelsens makrprøve A - åbenklasse - Giesegaard
27.10.2007

Prøveleder: Jan Gregor

Flemming Roed og Ivan Lund dømte 6 hunde deraf fik følgende 2 hunde 1. præmie.
Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen.
Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer
Øvrige præmieringer 0 x 2.pr., 1 x 3.pr., 3 x 0.pr. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Morton Go On Gordon, ejer Peter & Jeanette Bruun
0.pr. Betrayed, Niels Villumsen
0.pr. Foglmann's Fight The Good Fight, ejer Stig Hansen
0.pr. Golden Lady-Lodge Cinderella, fører Helle Bengtson
DRK's Markpøve A - vinderklasse - Skjoldnæsholm
25.10.2007

Prøveleder: Bendt Müller
Kai Lübcke, Torben M. Poulsen og Gitte Roed dømte 15 hunde, - heraf 1 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve A - åben klasse - Lykkesholm
20.10.2007

Prøveleder Lars Nordenhof

Jon Andersen og John Juel dømte 9 hunde, heraf fik 2 hunde 1.præmie - heraf ingen Golden Retriever
Øvrige 3 x 2.pr., 1 x 3.pr., 0 x 0.pr., 3 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Bleki's Gladiator, ejer Claus Kristensen
DRK's Markpøve A - vinderklasse - Skjoldnæsholm
18.10.2007

Prøveleder: Per Holmgren
Carsten Andersen, Valdemar Brøgger og Hans E. Møller dømte 15 hunde, - heraf 4 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markpøve A - vinderklasse - St. Vildmose
17.10.2007

Prøveleder: Poul Erik Hansen
Torben L. Poulsen, Niels Lorentzen og Erling Nielsen dømte 12 hunde - ingen golden tilmeldt.
DRK's International markprøve, Pandebjerg Gods
15.10.2007

Prøveledere: Annika Christiansen

Dommere: Ivan Lund, Boye Rasmussen, Torstein Rudi, Hans Petter Grongstad dømte 17 hundeheraf fik 6 hunde Exellent
Øvrige: 1 x Very Good, 3 x Good, 7 x Dis - heraf opnået af Golden Retriever:
Dis. Hilderyth Gabriele, ejer Inger og Peter Schou Andersen
DRK's International markprøve, Gavnø Slot
14.10.2007

Prøveledere: Palle Ingemann

Ivan Lund, Boye Rasmussen, Torstein Rudi, Hans Petter Grongstad dømte 18 hundeheraf fik 4 hunde Exellent - ingen Golden Retriever tilmeldt.
Øvrige: 5 x Very Good, 4 x Good, 5 x Dis.
DRK's Markprøve B, Bolsterbjerg, Bornholm
14.10.2007

Prøveledere: Gitte Bang & Bjarne Hansen & Karsten Andersen

Begynderklasse:
Lars Mertz, Torben M. Poulsen & Kai Lübcke dømte 53 hundeheraf fik 14 hunde 1.præmier - heraf opnået af Golden Retriever:
Amberfield Hugo Boss, ejer Ea & Jørn Andersen
Flat-Runner Golden Attack, ejer Lisbet & Henrik Kristensen
Tallygold Whoops, Wrong Daisy, ejer Marianne Holm-Hansen
Øvrige 15 x 2.pr., 7 x 3.pr., 10 x 0.pr., 7 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Dream Max Paradise Apple, ejer Svend Åge Nielsen
2.pr. Faarbech's Gospel Music, ejer Dorte & Martin Andersen
2.pr. Foglmann's Footlose And Fancyfree, ejer Dorte Klarskov Mahler
2.pr. Respons Kramiga Kexnougat-Ten, ejer Kristine Mortensen
0.pr. Tallygold X-Cuse My French, ejer Jane Jensen

Åbenklasse:
Torben L. Poulsen & Christian Brix dømte 33 hunde, heraf fik 11 hunde 1.præmier- heraf opnået af Golden Retriever:
Roddy Sigga, ejer Jeanette & Bentole Mortens
Vesterlyng's Token Of Sigge, ejer Kristine & Allan Mortensen
Øvrige 4 x 2.pr., 10 x 3.pr., 3 x 0.pr., 5 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Vesterlyng's Token Of Molly, ejer Kristine & Allan Mortensen

Vinderklasse:
Niels Lorentzen dømte 13 hunde, - ingen Golden Retrievertilmeldt
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Nielstrup
10.11.2007

Prøveleder Lene Sørensen
Flemming Nøhr, Boye Rasmussen og Flemming Roed dømte 12 hunde, - heraf 4 golden tilmeldt - ingen hunde placeret på denne prøve.
DRK’s Markprøve A – vinderklasse – Bognæs
10.10.2007

Prøveleder Johnny Henriksen
Anders Mølgaard og Jim Lynge Sørensen dømte 14 hunde, - heraf 3 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK’s markprøve A-vinderklasse – Gyllingenæs
8.10.2007

Prøveleder Marianne Ankjær
Jim Lynge, Carsten Andersen dømte 16 hunde, - ingen golden tilmeldt.
DRK’s markprøve A – vinderklasse – Pandebjerg
5.10.2007

Prøveleder Tanja Thorsen
Keld Jørgensen & Kaj Lübcke dømte 16 hunde - ingen golden tilmeldt.
DRK’s Markprøve A – vinderklasse – Sdr. Omme.
29.09.2007

Prøveleder Jacob Frank
Fl. Roed, Leif Brøndum Holm og Valdemar Brøgger dømte 12 hunde - ingen golden tilmeldt.
DRK’s Markprøve A – åbenklasse – Brahetrolleborg
23.09.2007

Prøveleder Poul Andersen

Ulla Lindner, Jon Andersen, Jørgen Ulsøe og Jim Lynge dømte 17 hunde, heraf fik 8 hunde 1.præmie - heraf opnået af Golden Retriever:
Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen.
Kiebitz’s Daddie, ejer Inger & Viggo Berger.
Øvrige 6 x 2.pr., 1 x 3.pr., 2 x Dis.- heraf opnået af Golden Retriever:
2pr. Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer
DRK’s Internationale markprøve for retrievere – Mattrup Gods, Jylland
22.9.2007

Prøveleder Ulla Lindner

Lars Mertz, Fl. Roed og Carsten Andersen dømte 16 hunde - ingen golden tilmeldt.
Øvrige 7 x Very Good (2.pr.) 1 x Good (3.pr.) 4 x 0.
DRK’s Markprøve A – åbenklasse – Sludegården
21.09.2007
Prøveleder Poul Andersen

Valdemar Brøgger, Niels Lorentzen og Anders Mølgaard dømte 12 hunde, heraf fik 8 hunde 1.præmier. - heraf ingen Golden Retriever:
Øvrige 3 x 2.pr., 1 x 3.pr.- heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Morton Go On Gordon, ejer Peter & Jeanette Bruun
3.pr. Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson
DRK's Makprøve B, Strøgårdsvang, Nordsjælland
16.09.2007

Prøveleder Brian Bendixen

Begynderklasse:
Carsten Andersen, Hans Erik Møller, John Juel dømte 50 hundeheraf fik 19 hunde 1.præmier - heraf opnået af Golden Retriever:
Calhoun Of Graceful Delight, ejer Otto Larsson
Øvrige 15 x 2.pr., 9 x 3.pr., 1 x 0.pr., 6 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Respons Kramiga Kexnougat-Ten, ejer Kristine Mortensen
2.pr. Tallygold X-Cuse My French, ejer Jane Jensen
3.pr. Julis Stjerne Orion's Oda, ejer J. Bundgaard & Else-Marie Welling
Dis. Gullywasher, ejer Susanne Forchhammer

Åbenklasse:
Keld Jørgensen, John Juel, Boye Rasmussen, Kaj Lübcke dømte 45 hunde, heraf fik 7 hunde 1.præmier- heraf opnået af Golden Retriever:
Burnthill Juniper, ejer Henrik Jensen
Øvrige 9 x 2.pr., 8 x 3.pr., 11 x 0.pr., 10 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
3pr. Roddy Sigga, ejer Jeanette & Bentole Mortens
0.pr. Vesterlyng's Token Of Sigge, ejer Kristine & Allan Mortensen
0.pr. Stjärglimtens Jaffa, ejer Christina Jægerup
Dis. Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen
Dis. Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen
Dis. Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson

Vinderklasse:
Erling Nielsen & Anders Mølgaard dømte 27 hunde, heraf 3 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve A – åbenklasse – Sdr. Omme
08.09.2007

Prøveleder Flemming Roed

Jim Lynge, John Juel, Benni Jonassen, Chr. Brix. Søndergaard dømte 23 hunde, heraf fik 12 hunde 1.præmier - heraf opnået af Golden Retriever:
Abnalls Rory, ejer John Nikolajsen.
Øvrige 2 x 2.pr., 5 x 3.pr., 1 x 0.pr., 3 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Bleki's Gladiator, ejer Claus Kristensen
DRK's Markprøve B, Kærskov, Centrum
01.09.2007

Prøveleder Henrik Damm

Begynderklasse:
Ulla Lindner og John Juel dømte 32 hunde, heraf fik 15 hunde 1.præmier - heraf 3 golden:
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Giddygold Angelstar's Gin, ejer Jeanette Filskov
Woodstar Frigga, ejer Per Lorenzen
Øvrige 11 x 2.pr., 4 x 3.pr., 0 x 0.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Foglmann's Dina, ejer Birger Knudsen
2.pr. Shadowfax Tommelise, ejer Kaj Falk Andreasen
2.pr. Spellbinder's Jolly Jason, ejer Karin Knudsen
Dis. Shadowfax Timon, ejer Kaj Falk Andreasen

Åbenklasse:
Lars Nordenhof og Lars Nørregaard dømte 23 hunde, heraf fik 3 hunde 1.præmier - heraf ingen Golden Retriever.
Øvrige 11 x 2.pr., 7 x 3.pr., 0 x 0.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Abnalls Rory, ejer John Nikolajsen.
2.pr. DKCH Toto Of Graceful Delight, ejer Kaj Falk Andreasen
2.pr. Kiebitz's Daddie, ejer Inger & Viggo Berger
Dis. Bleki's Gladiator, ejer Claus Kristensen
Dis. Shadowfax Odessa, ejer Kaj Falk Andreasen

Vinderklasse:
Christian Brix og Torben M. Poulsen dømte 16 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve B, Nørre Vedby Grusgrav, Lolland Falster
01.09.2007

Prøveleder Ib Lyck Hansen

Begynderklasse:
Lars Mertz og Ulla Lindner dømte 34 hunde, heraf fik 8 hunde 1.præmier - heraf ingen Golden Retriever.
Øvrige 11 x 2.pr., 8 x 3.pr., 4 x 0.pr., 3 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Peka's Quanita, ejer Karin & Per Høj-Jørgensen
2.pr. Respons Kramiga Kexnougat-Ten, ejer Kristine Mortensen
3.pr. Tallygold X-Cuse My French, ejer Jane Jensen
Dis. Tallygold Whoops, Wrong Daisy, ejer Marianne Holm-Hansen
Dis. Beech Hill's Happy Betsey, ejer Gabriele Stracke (Tyskland)

Åbenklasse:
Torben Poulsen og Valdemar Brøgger dømte 28 hunde, heraf fik 8 hunde 1.præmier - heraf 2 golden:
Vesterlyng’s Token Of Sigge, ejer Kristine & Allan Mortensen.
Roddy Sigga, ejer Jeanette & Bentole Mortens.
Øvrige 2 x 2.pr., 5 x 3.pr.,11 x 0.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
Dis. Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson

Vinderklasse:
Niels Lorentzen dømte 16 hunde, heraf 2 golden tilmeldt, der opnåede følgende placering:
3.vinder Hilderyth Gabriele, ejer Inger & Peter Schou Andersen
DRK's Makrprøve B, Mosskov, Nordjylland
19.08.2007

Prøveleder Per Hjermitslev

Begynderklasse:
Anders Madsen dømte 23 hunde, heraf fik 13 hunde 1.præmier. - heraf opnået af Golden Retriever:
Julis Stjerne Orion's Oskar, ejer Henrik Lodahl Andersen
Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinter Billeschou
Øvrige 6 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr., 0 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Doubleuse Golden Artist, ejer Flemming & Naia Bang

Åbenklasse:
Keld Jørgensen dømte 20 hunde, heraf fik 6 hunde 1.præmier. - ingen Golden Retriever tilmeldt
Øvrige 7 x 2.pr., 6 x 3.pr.,0 x 0.pr., 1 x DIS.

Vinderklasse:
Carsten Andersen dømte 18 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve B, Tørning Mølle ved Vojens, Sydjylland
18.08.2007

Prøveleder Walter Mygill
Begynderklasse:
Erling Nielsen og Ivan Lund dømte 26 hunde, heraf fik 8 hunde 1.præmier - heraf 2 golden:
Charmaine’s Biscuit, ejer Germaine Nielsen.
Schlottes Galadriel, ejer Charlotte Kiepker (Tyskland)
Øvrige 6 x 2.pr., 5 x 3.pr., 5 x 0.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Renssor All Purpose Aston, ejer Uwe & Annegret Schulte (Tyskland)
3.pr. Fairy Fin's Brenda, ejer Diethild Nowak (Tyskland)
3.pr. Foglmann's Dina, ejer Birger Knudsen
0.pr. Schlottes Hummel, ejer A.& G. Wejnar (Tyskland)
0.pr. Khemosabi Touchdown, ejer Rasmus Nygaard Jørgensen
Dis. Julis Stjerne Merkurs' Nete, ejer Lise Lotte Lind
Dis. Fairy Fin's Angie, ejer ejer Diethild Nowak (Tyskland)

Åbenklasse:
Jim Lynge og Fl. Roed dømte 22 hunde, heraf fik 10 hunde 1.præmier - heraf opnået af Golden Retriever:
Bleki's Gladiator, ejer Claus Kristensen
Kiebitz's Daddie, ejer Inger & Viggo Berger
Øvrige 7 x 2.pr., 3 x 3.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Julis Stjerne Norma's Pips, ejer Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
Dis. Schlottes Elske, ejer Charlotte Kiepker (Tyskland)

Vinderklasse:
Anders Mølgaard dømte 15 hunde, - ingen Golden Retriever tilmeldt.
DRK’s Markprøve B – Suserup – Sydsjælland
18.08.2007

Prøveleder Bent Müller

Begynderklasse:
Lars Nørgaard og Valdemar Brøgger dømte 30 hunde, heraf fik 7 hunde 1.præmier. - heraf ingen Golden Retriever.
Øvrige 12 x 2.pr., 8 x 3.pr., 1 x 0.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Dream Max Paradise Apple, ejer Svend Åge Nielsen
3.pr. Hindholm's Golden Beautiful Mind, ejer Bettina Preuss
3.pr. Respons Kramiga Kexnougat-Ten, ejer Kristine Mortensen

Åbenklasse:
Hans E. Møller, Kaj Lübcke og Torben Poulsen dømte 42 hunde, heraf fik 5 hunde 1.præmier. - heraf ingen Golden Retriever.
Øvrige 18 x 2.pr., 15 x 3.pr., 3 x 0.pr., 1 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Vesterlyng’s Token Of Sigge, ejer Kristine & Allan Mortensen.
0.pr. Niclanoma's Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen

Vinderklasse:
Torben Poulsen og Lars Mertz dømte 15 hunde, heraf 2 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Unghundemesterskab 2007 Løvenholm – Østjylland
12.08.2007

Dommere var Boye Rasmussen, Ivan Lund, Niels Lorentzen, Lars Nordenhof, John Bech Jensen, Lars Nørgaard.
Der var tilmeldt 131 hunde, 8 hunde blev tildelt 1.præmie. - heraf ingen Golden Retriever.
Golden Raceledelsens markprøve B, Femsølyng v. Hørsholm
26.08.2007

Prøveleder Sanne Marcussen
Begynderklasse:
Jim Lynge dømte 11 hunde, heraf fik flg. 4 hunde 1.præmier.
Amberfield Hugo Boss, ejer Ea og Jørn Andersen
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Tanjin Gismo, ejer Rikke & Morten Rasmussen.
Hilderyth Garfield, ejer Kurt & Lisbeth Bech
Øvrige 1 x 2.pr., 1 x 3.pr., 2 x 0.pr., 3 x Dis.
2.pr. Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinter Billeschou
3.pr. Tallygold X-Cuse My French, ejer Jane Jensen
0.pr. Foglmann's Juvel, ejer Dan Foglmann
0.pr. Golden Winther's Lulu, ejer Tina Hansen
Dis Bemol Noroy Du Plessy, ejer Michael & Miriam Hvidt
Dis Foglmann's Artemis, Sussie Lynge Foglmann
Dis Tallygold Whoops, Wrong Daisy, ejer Marianne Holm-Hansen
 

b-Bgh26-8-07
Bedste hund i begynderklasse- & bedste hund under 24 mdr.
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
 
Åbenklasse:
Lars Nørgaard dømte 13 hunde, heraf fik følgende 5 hund 1.pr.:
Anouk Of Enigmatic Patience, ejer Barbel Fuhrhop (Tyskland)
Bleki's Gladiator, ejer Claus Kristensen
Foglmann's Fight The Good Fight, ejer Stig Hansen
Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen
Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson
Øvrige 3 x 2.pr., 2 x 3.pr., 1 x 0.pr., 2 x Dis.
2.pr. Golden Ciba Sal-Do Madam Molly, ejer Lilian Hansen
2.pr. Golden Lady-Lodge Cinderella, ejer John & Helle Christiansen
2.pr. Vassruggens Jonna Af Danarige, Marianne Kristensen (Sverige)
3.pr. Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen
3.pr. Vesterlyng's token Of Sigge, ejer Kristine & Allan Mortensen
0.pr. Niclanoma’s Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen.
Dis Bleki's Gina, ejer Kirsten Judith Andreasen
Dis Sungold Flying Freja, ejer Lone Blynov
 
b-AAben26-8-07
Bedste hund i åben klasse:
Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson

vin26-8-7
Vinderklasse: 1. - 4.v. fra højre mod venstre
Vinderklasse:
Torben L. Poulsen dømte 11 hunde, placeringerne blev:
1. vinder
Gleen Mhor's Ophelia (DKBRCH Clockburn Clooneen - Endrickbank Charmer) opdr. John Nikolajsen ejer: Tina Seligmann & Tommy Petersen
2. vinder
Bleki's Dusty (Lp1 Ørnhøj's Bella Amigo - Golden Cinnah's Amanda) Opdr: Kirsten Judith Andreasen. Ejer: Kurt Vium
3.vinder
Hilderyth Garbriele (Stjärnglimtens Epson - Hilderyth Emma) Opdr. /ejer: Inger & Peter Schou Andersen
4. vinder
Sungold Fly With Me (Joe's Wuk - Ambertrail's Happy Heatleader) Opdr: Susanne Forchhammer. Ejer: Jens Lund Andersen
DRK's Markprøve B, Løvenholm, Østjylland
11.08.2007
Prøveleder: Lars Nordenhof
Begynderklasse:
Keld Jørgensen, Kaj Jøgensen og Niels Lorentzen dømte 52 hunde, heraf fik 23 hunde 1.præmier - ingen golden deltog.
Øvrige præmieringer 8 x 2.pr., 8 x 3.pr., 7 x 0.pr., 6 x Dis.

Åbenklasse:
John Bech og Christian Brix dømte 40 hunde, heraf fik 14 hund 1.præmier.
Øvrige præmieringer 9 x 2.pr., 12 x 3.pr., 4 x 0.pr., 1 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Golden Lady-Lodge Cinderella, ejer John & Helle Christiansen
3.pr. Julis Stjerne Norma's Pips ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
Vinderklasse:
Flemming Roed og Anders Madsen dømte 44 hunde, heraf 2 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK’s Markprøve B Birkesø Midtjylland
22.07.2007
Prøveleder Henrik Sandgaard

Begynderklasse:
Chr. Brix Søndergaard og Lars Nørgaard dømte 37 hunde - 19 hunde fik 1.præmier - heraf 2 golden:
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinther Billeschou.
Øvrige præmieringer 8 x 2.pr., 4 x 3.pr., 3 x 0.pr., 3 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Charmaine's Biscuit, ejer Germaine Nielsen
Dis. Woodstar Frigga, ejer Per Lorenzen

Åbenklasse:
Erling Nielsen & Valdemar Brøgger dømte 34 hunde, heraf fik 19 hunde 1.præmier - heraf 1 golden:
Abnalls Rory, ejer John Nikolajsen.
Øvrige præmieringer 3 x 2.pr., 7 x 3.pr., 3 x 0.pr., 2 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Julis Stjerne Norma's Pips ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen

Vinderklasse:
Viggo Berger & Niels Lorentzen dømte 16 hunde, ingen golden placeret.
DRK’s Markprøve B, Ibsker Plantage, Bornholm
30.6.2007
Prøveleder Frank Graversen, Ole Hjorth-Hansen

Begynderklasse:
Lars Nordenhof dømte 17 hunde, hearf fik 3 hunde 1.præmier.
Øvrige præmieringer 6 x 2.pr., 4 x 3.pr., 2 x 0.pr., 2 x Dis.- heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Amberfield Hugo Boss, ejer Ea og Jørn Andersen
2.pr. Flat-Runner Golden Attack, ejer Lisbet og Henrik Kristensen
0.pr. Woodstar Midnight Kejser, ejer Steen & Lone Marbæk

Åbenklasse:
Hans E Møller dømte 16 hunde, heraf fik 1 hund 1.pr. - ingen golden tilmeldt.
Øvrige præmieringer 4 x 2.pr., 4 x 3.pr., 4 x 0.pr., 3 x Dis.

Vinderklasse:
John Juel dømte 21 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - placeringerne blev:
1.vinder med CK. Sungold Fly With Me, ejer Jens Lund Andersen.
DRK’s Retrievermesterskab 2007
23. – 24. juni 2007
Prøveleder Chr. Brix Søndergaard
Der deltog 72 hunde, heraf 3 golden retriever, ingen golden placeret.
DRK's Working Test, Søby, Midtjylland
02.06.2007
Prøveleder Kristian Kristensen
Dommere: Kaj Falk Andreasen, Lars Nordenhof, Lars Nørgaard
Begynderklasse:
21 hunde deltog, heraf 1 golden retriever, 17 hunde bestod, heraf 1 golden:
Charmaine's Biscuit, ejer Germaine Nielsen

Åbenklasse:
6 hunde deltog, heraf ingen golden retrievere, 5 hunde bestod.

Vinderklasse:
5 hunde deltog, heraf ingen golden retrievere, 3 hunde bestod
DRK’s Markprøve B, Bavelse, Sydsjælland
27.5.2007

Prøveleder Anette Huusmann

Begynderklasse:
Flemming Nøhr Christensen, Valdemar Brøgger & Lars Mertz dømte 52 hunde, 13 hunde fik 1.præmier.
Øvrige præmieringer 12 x 2.pr., 17 x 3.pr., 7 x 0.pr., 3 x Dis.- heraf opnået af Golden Retriever:
0.pr. Hindholm's Golden Beautiful Mind, ejer Bettina Preuss
Dis. Danagolds Tosca, ejer Edith Ingerslev Svare

Åbenklasse:
Niels Lorentzen og Gitte Roed dømte 25 hunde, heraf fik flg. 14 hunde 1.præmier - heraf opnået af Golden Retriever:
Morton Go On Gordon, ejer Peter & Jeanette Bruun.
Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen.
Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer.
Øvrige præmieringer 3 x 2.pr., 5 x 3.pr., 2 x 0.pr., 1 x Dis- heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr.Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen

Vinderklasse:
Per E. Christiansen & Ivan Lund dømte 26 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK’s Markprøve B, Hedeland, Midtsjælland
26.5.2007
Prøveleder John Bech

Begynderklasse:
Keld Jørgensen, Torben M. Poulsen 6 Kaj Lübcke dømte 54 hunde, heraf fik 16 hunde 1.præmier.
Øvrige præmieringer 15 x 2.pr., 18 x 3.pr., 3 x 0.pr., 2 x Dis - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Foglmann's Juvel, ejer Dan Foglmann
3.pr. Danagolds Tosca, ejer Edith Ingerslev Svare

Åbenklasse:
Leif Brøndum Holm og Anders Mølgaard dømte 27 hunde, heraf fik 6 hunde 1.præmier.
Øvrige præmieringer 9 x 2.pr., 4 x 3.pr., 2 x 0.pr., 6 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer
Dis Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen

Vinderklasse:
Boye Rasmussen & Chr. Brix Søndergaaard dømte 30 hunde, heraf 5 golden deltaget - heraf opnåede følgende placering:
3.vinder Sungold Fly With Me, ejer Jens Lund Andersen.
DRK’s Markprøve B, Teglstrup Hegn, Nordsjælland
20.5.2007
Prøveleder Brian Bendixen
Begynderklasse:
Lars Nordenhof, Lars Mertz & Niels Lorentzen dømte 50 hunde, heraf fik 22 hunde 1.præmier - heraf ingen golden retriever
Øvrige præmieringer 9 x 2.pr., 16 x 3.pr., 3 x 0.pr - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Hilderyth Garfield, ejer Kurt og Lisbeth Bech
3.pr. Niclanoma’s Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen.
0.pr. Danagolds Tosca, ejer Edith Ingerslev Svare

Åbenklasse:
Flemming Roed & Torben L. Poulsen dømte 24 hunde, heraf fik 6 hunde 1.præmier.
Morton Go On Gordon, ejer Peter & Jeanette Bruun.
Øvrige præmieringer 11 x 2.pr., 6 x 3.pr., 1 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer
3.pr. Burnthill Juniper, ejer Henrik Jensen

Vinderklasse:
Jim Lynge Sørensen & Valdemar Brøgger dømte 27 hunde, heraf 1 golden deltaget - ingen golden placeret.
DRK’s Markprøve B, Kulsø, Centrum
19.5.2007
Prøveleder Henrik Damm

Begynderklasse:
Kaj Falk Andreasen, Lars Nordenhof og Valdemar Brøgger dømte 47 hunde, heraf fik 24 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Julis Stjerne Norma’s Pips, ejer Lise Lotte Lind & John Pedersen.
Tanjin Gismo, ejer Rikke & Morten Rasmussen.
Golden De Luxe Titan’s Revenge, ejer Lasse & Malene Birkebæk.
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Øvrige præmieringer 10 x 2.pr., 8 x 3.pr., 1 x 0.pr., 4 x Dis.. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Julis Stjerne Merkurs' Nete ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
3.pr. Julis Stjerne Orion's Olivia, ejer Rikke Korsholm & Lars Mathisen
3.pr. Khemosabi Touchdown, ejer Rasmus Nygaard Jørgensen
3.pr. Woodstar Hera, ejer Ulla & Torben Marstrand jensen

Åbenklasse:
Carsten Andersen og Jørgen Ulsøe dømte 40 hunde, heraf fik 15 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Abnalls Rory, ejer John Nikolajsen.
Kiebitzs Daddie, ejer: Inger & Viggo Berger
Øvrige præmieringer 11 x 2.pr., 7 x 3.pr., 2 x 0.pr., 5 x Dis.. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Anouk Of Enigmatic Patience, ejer Bärbel Fuhrhop (Tyskland)

Vinderklasse:
Jon Andersen & Torben M. Poulsen dømte 30 hunde, heraf 2 golden deltaget - ingen golden placeret.
DRK’s Markprøve B, Stensbæk Plantage, Sydjylland
12.5.2007
Prøveleder Walter Mygil

Begynderklasse:
Torben L. Poulsen & Anders Mølgaard dømte 32 hunde, deraf fik følgende Golden Retrievere 1. præmie.
Golden Worker Angel’s Maeve, ejer Patricia Grewing-Krause.(Tyskland)
Tanjin Gismo, ejer Rikke & Morten Rasmussen.
Julis Stjerne Merkus’ Nete, ejer Lise Lotte Lind & John Pedersen.
Anouk Of Enigmatic Patience, ejer Bärbel Fuhrhop. (Tyskland)
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Øvrige præmieringer 6 x 2.pr., 4 x 3.pr., 1 x, 6 x Dis - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Charmaine's Biscuit, ejer Germaine Nielsen
3.pr. Khemosabi Touchdown, ejer Rasmus Nygaard Jørgensen
3.pr. Woodstar Hera, ejer Ulla & Torben Marstrand Jensen
Dis. Renssor All Pupose Aspen, ejer Christiane Rossner (Tyskland)
Dis. Renssor All Pupose Aston, ejer Uwe & Annegret Schulte (Tyskland)

Åbenklasse:
Lars Nordenhof og Lars Nørgaard dømte 19 hunde, heraf fik flg. 6 hunde 1.præmier - heraf ingen Golden Retriever:
Øvrige præmieringer 8 x 2.pr., 3 x 3.pr., 2 x DIS. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Abnalls Rory, ejer John Nikolajsen
2.pr. Bjuka Von Der Fuldaaue, ejer Patricia Grewing-Krause (Tyskland)
2.pr. Falkirk's Eowyn White Lady Of Rohan, ejer Andre Lilja
Vinderklasse:
Benni Jonassen & John Bech Jensen dømte 27 hunde, heraf 2 golden deltaget - ingen golden placeret.
DRK's Working Test, St. Dyrhave/Hillerød, Nordsjælland
05.05.2007
Prøveleder: Hanne Søndenbroe
Dommere: Keld Jørgensen, Jim Lynge Sørensen, John Bech Jensen, Flemming Nøhr Christensen, torben L. Poulsen
Begynderklasse:
23 hunde deltog, heraf 5 golden retriever, 13 hunde bestået, heraf 4 golden - følgende blev placeret:
WT 1 : Morton Go On Cecilie, ejer Lis og Peter Fangel
Øvrige bestået:
Fogelmann’s Footlose And Fancyfree, ejer Dorte Klarskov Mahler.
Niclanoma's Jubi x Jo-Jo, ejer Lene Sørensen
Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen

Åbenklasse:
15 hunde deltog, heraf 2 golden retrievere, 8 hunde bestået, heraf 2 golden - følgende blev placeret:
WT 1 : Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer
WT 5 : Morton Go On Gordon, ejer Peter og Jeanette L. Bruun

Vinderklasse:
17 hunde deltog, heraf 3 golden retrievere, 12 hunde bestået heraf 3 golden - følgende blev placeret:
WT 5 : Ida Red My Melodie Of' Golden Spirit, ejer: Lars Mertz
Øvrige bestået:
Gleen Mhor's Ophelia, ejer Tina Seligmann og Tommy Petersen
Burnthill Fennel, ejer Johnny Nielsen
DRK’s Markprøve B, Lerchenborg Gods, Midtsjælland
28.04.2007

Prøveleder Connie Svane, Niels Lorentzen og Torben Poulsen.

Begynderklasse:
Hans E. Møller, Torben Poulsen og John Juel dømte 42 hunde, heraf fik 19 hunde 1.pr.- deraf fik følgende Golden Retrievere:
Niclanoma’s Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen.
Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen.
Øvrige 10 x 2.pr., 7 x 3.pr., 2 x 0.pr., 4 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Hilderyth Garfield, ejer Kurt og Lisbeth Bech
3.pr. Respons Kramiga Kexnougat-Ten, ejer Kristine og Allan Mortensen
Dis. Tallygold X-Cuse My French ejer: Jane Jensen
Åbenklasse:
Flemming Nøhr og Flemming Roed dømte 35 hunde, heraf fik 6 hunde 1.pr.
Øvrige 10 x 2.pr., 8 x 3.pr., 9 x 0.pr., 2 x Dis.. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Burnthill Juniper, ejer Henrik Jensen
2.pr. Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen
2.pr. Sungold For Blynov & Co ejer: Lone Blynov
2.pr. Vesterlyng's Token Of Sigge, ejer Kristine og Allan Mortensen
3.pr. Kiebit's Devy, ejer Flemming Nikolajsen
3.pr. Morton Go On Gordon, ejer Peter og Jeanette L. Bruun
3.pr. Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer

Vinderklasse:
Jon Andersen og Leif brøndum Holm dømte 28 hunde, heraf 2 golden tilmeldt, der opnåede følgende placering:
2.v. med CK Sungold Fly With Me, ejer Jens Lund Andersen
DRK's Markprøve B, Møllerup Gods, Østjylland
28.04.2007

Prøveleder: Rolf Poulsen

Begynderklasse:
Anders Madsen og Jørgen Ulsøe dømte 23 hunde, heraf fik følgende 14 hunde 1.pr., ingen Golden Retrievere tilmeldt.
Øvrige præmieringer 3 x 2.pr., 3 x 3.pr., 0 x 0.pr., 3 x Dis.
Åbenklasse
Christian Brix Søndergaard dømte 8 hunde, heraf fik 2 hunde 1.præmier, deraf ingen Golden Retrievere.
Øvrige præmieringer 4 x 2.pr., 1 x 3.pr., 1 x 0.pr., 0 x Dis. heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Kiebitz's Daddie ejer: Inger & Viggo Berger
Vinderklasse
Keld Jørgensen og Flemming Roed dømte 20 hunde, heraf 2 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
Golden Raceledelsens markprøve B, Søby Gl. Brunkulslejer, Midtjylland.
22.04.2007

Prøveleder: Jørgen Lundgaard

Begynderklasse:
Jørgen Ulsøe dømte 14 hunde, heraf fik følgende 4 hunde 1.pr.:
Gembæk's Bitter Sweet Music ejer: Louise Juelsgaard
Golden Runner's Mithrandir ejer: Christian Jensen
Julis Stjerne Norma's Pips ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
Nordgold's Nowhere Man ejer: Karin Nordenhof - fører: Lars Nordenhof
Øvrige præmieringer 4 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr., 2 x Dis.
2.pr. Julis Stjerne Merkurs' Nete ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
2.pr. Golden De Luxe Titan's Revenge ejer: Lasse B. og Malene Birkebæk
2.pr. Nala, ejer: Pia Rix
2.pr. Vassruggens Trittil Bragaskal ejer: Henrik Vinter Billeschou
3.pr. Foglmann's Footlose And Fancyfree ejer: Dorte Klarskov Mahler
3.pr. Shadowfax Tommelise ejer: Kaj Falk Andreasen
3.pr. Woodstar Frigga ejer: Per Lorenzen
0.pr. Tallygold X-Cuse My French ejer: Jane Jensen
Dis. Sanguinisch Touch And Go ejer: Laila Ager
Dis. Sea Pimpernel Iceman ejer: Tina Bang Jensen

UnghU-24mdr22-4-07
Bedste begynder klasse hund under 24 månder
Nordgold's Nowhere Man ejer: Karin Nordenhof - fører: Lars Nordenhof

UnghBest22-4-07
Bedste begynderklasse hund:
Julis Stjerne Norma's Pips ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen

Åben Klasse
Ulla Lindner dømte 6 hunde, heraf fik følgende 2 hunde 1.pr.
Kiebitz's Daddie ejer: Inger & Viggo Berger
DKCH. Toto Of Graceful Delight ejer: Kaj Falk Andreasen
Øvrige præmieringer 3 x 2.pr., 1 x Dis.
2.pr. Falkirk's Eowyn White Lady Of Rohan ejer: Andre Lilja
2.pr. Sungold Fonzy Fast Foot ejer: Susanne Forchhammer
2.pr. Sungold For Blynov & Co ejer: Lone Blynov
Dis. Sea Pimpernel Flycatcher Of Music ejer: Tina Bang Jensen

AABest22-4-07
Bedste hund i Åben klasse:
Kiebitz's Daddie ejer: Inger & Viggo Berger
 
Vinderklasse:
Jon Andersen dømte 9 hunde, placeringerne blev:
1. vinder med Cert
Ida Red My Melodie Of' Golden Spirit, (Boy Quiver Creek's Owlsburgh - Gleen Mhor's Awe) Opdr: Olaf & Gisela Dorgarthen. Ejer: Lars Mertz
2. vinder
Cawood Bungalow Bill (Besstock Deal - DKBRCH. DKJCH. Westland Lyric Perdita) Opdr: J.Nielsen & Niels-Erik Bondo Hansen. Ejer: Johnny Nielsen
3.vinder
Sungold Fly With Me (Joe's Wuk - Ambertrail's Happy Heatleader) Opdr: Susanne Forchhammer. Ejer: Jens Lund Andersen
4. vinder
Bleki's Dusty, (Lp1 Ørnhøj's Bella Amigo - Golden Cinnah's Amanda). Opdr: Kirsten Judith Andreasen. Ejer: Kurt Vium

Vinkl22-4-07
Vinderklassen: 1.v. - 2.v. - 3.v. - 4.v. fra venstre mod højre

SobyKva22-4-07-3
Racens kvalifikationsprøve 22.04.2007

Dommere: eksteriør - Susanne Forchhammer, prøve: Lars Nordenhof

12 golden tilmeldt - 11 deltog, 7 bestod .
Alle bestod eksteriørdelen.
Den praktiske del var der 2 der dumpede på grund af gennemført knaldapportering på vand - 1 ville ikke søge i det fri søg - 1 dårlig vildtbehandling
DRK's Markprøve B, Clausholm, Østjylland
15.04.2007
Prøveleder Thomas Nygaard
Begynderklasse
Viggo Berger og Benni Jonassen dømte 29 hunde, heraf fik 13 hunde 1. præmie, ingen Golden Retrievere tilmeldt.
Øvrige præmieringer 8 x 2.pr., 6 x 3.pr., 1 x 0.pr., 1 x Dis.

Åbenklasse
Bent Nielsen og Torben M. Poulsen dømte 11 hunde, heraf fik 5 hunde 1.præmier, ingen Golden Retrievere tilmeldt.
Øvrige præmieringer 2 x 2.pr., 4 x 3.pr., 0 x 0.pr., 0 x Dis.
Vinderklasse
Erling Nielsen og Kaj Flk Andreasen dømte 21 hunde, heraf ingen golden tilmeldt.
DRK's Markprøve B, Gals Klint, Fyn
07.04.2007

Prøveleder Knud Erik Thinggaard
Begynderklasse
Lars Mertz dømte 22 hunde, heraf fik 9 hunde 1. præmie, - heraf opnået af Golden Retriever:
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen
Øvrige præmieringer 7 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr., 2 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Gembæk's Bitter Sweet Music, ejer Louise Luelsgaard
3.pr. Woodstar Hera, ejer Ulla Og Torben Marstrand Jensen

Åbenklasse
Keld Jørgensen og Leif Brøndum Holm dømte 18 hunde, heraf fik 9 hunde 1.præmier, - heraf opnået af Golden Retriever:
Kiebitz's Daddie ejer: Inger & Viggo Berger
Øvrige præmieringer 3 x 2.pr., 3 x 3.pr., 0 x 0.pr., 3 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Falkirk's Eowyn White Lady Of Rohan ejer: Andre Lilja
Vinderklasse
Kaj Lübcke dømte 17 hunde, heraf ingen golden tilmeldt.
DRK's Markprøve B, Sandfeld Vestergård, Midtjylland
05.04.2007

Prøveleder Bent Skårup Pedersen
Begynderklasse
Christian Brix og Lars Nørgaard dømte 35 hunde, heraf fik 15 hunde 1. præmie, deraf ingen Golden Retrievere.
Øvrige præmieringer 10 x 2.pr., 4 x 3.pr., 3 x 0.pr., 3 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Julis Stjerne Norma's Pips ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
3.pr. Woodstar Hera, ejer Ulla Og Torben Marstrand Jensen
Dis. Julis Stjerne Merkurs' Nete ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen

Åbenklasse
Anders Madsen og Boye Rasmussen dømte 20 hunde, heraf fik 8 hunde 1.præmier, deraf ingen Golden Retrievere.
Øvrige præmieringer 9 x 2.pr., 2 x 3.pr., 1 x 0.pr., 0 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Abnalls Rory, ejer John Nikolajsen
2.pr. Kiebitz's Daddie ejer: Inger & Viggo Berger
2.pr. Vassruggens Neisti Af Jomsborg, ejer Lise Langseth/Christer Fröje (S)
Vinderklasse
Torben M. Poulsen og Ulla Lindner dømte 22 hunde, heraf ingen golden tilmeldt.
DRK's Markprøve B, Næsgård, Lolland
05.04.2007
Prøveleder Bent Gravenslund
Begynderklasse
John Bech Jensen og Kaj Lübcke dømte 25 hunde, heraf fik 4 hunde 1. præmie, deraf ingen Golden Retrievere.
Øvrige præmieringer 8 x 2.pr., 7 x 3.pr., 1 x 0.pr., 5 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
0.pr. Tallygold X-cuse My French, ejer Jane Jensen

Åbenklasse
Valdemar Brøgger og Hans E. Møller dømte 21 hunde, heraf fik 7 hunde 1.præmier, deraf fik følgende Golden Retrievere 1. præmie.
Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Susanne Forchhammer
Øvrige præmieringer 4 x 2.pr., 8 x 3.pr., 1 x 0.pr., 1 x Dis. heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Golden De Luxe Guardian Angel, ejer Per Olsen
Dis. Dewmist Desert Storm, ejer Maria Lindegaard

Vinderklasse
Lars Merts og Flemming Nøhr Christensen dømte 18 hunde, heraf 1 golden tilmeldt, der opnåede følgende placering:
2.v. Sungold Fly With Me Ejer: Jens Lund Andersen
DRK's Markprøve B, Vildmosen, Nordjylland
07.04.2007
Prøveleder Anette Larsen

Begynderklasse
Bent Nielsen og Jon Andersen dømte 21 hunde, heraf fik 10 hunde 1. præmie, deraf fik følgende Golden Retrievere 1. præmie.
Sungold Flying Frida, ejer Peter Munk Jensen
Øvrige præmieringer 5 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr., 1 x Dis. -

Åbenklasse
John Juel dømte 13 hunde, heraf fik 5 hunde 1.præmier, deraf ingen Golden Retrievere.
Øvrige præmieringer 4 x 2.pr., 1 x 3.pr., 1 x 0.pr., 2 x Dis. heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Vassruggens Neisti Af Jomsborg, ejer Lise Langseth/Christer Fröje (S)

Vinderklasse
Kaj Jørgensen og Anders Mølgaard dømte 21 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
DRK's Markprøve B, Stigsnæs, Sydsjælland
24.03.2007
Prøveleder Kresten Henriksen

Begynderklasse
Flemming Roed og Jim Lynge dømte 34 hunde, heraf fik 8 hunde 1. præmie, deraf ingen Golden Retrievere:
Øvrige præmieringer 14 x 2.pr., 8 x 3.pr., 3 x 0.pr., 1 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Danagolds Balder, ejer Anne Mette Nørgaard Linsaa
2.pr. Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen
2.pr. Valentino Du Bois De La Rayere, ejer Bettina Preuss & Bente Dyring
0.pr. Tallygold X-cuse My French, ejer Jane Jensen

Åbenklasse
Ulla Lindner og Viggo Berger dømte 21 hunde, heraf fik 11 hunde 1.præmier, deraf fik følgende Golden Retrievere 1. præmie.
Dewmist Desert Storm, ejer Maria Lindegaard
Øvrige præmieringer 3 x 2.pr., 4 x 3.pr., 2 x 0.pr., 1 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Sungold For Blynov & Co, ejer Lone blynov
0.pr. Burnthill Juniper, ejer Henrik Jensen

Vinderklasse
Hans E. Møller dømte 15 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen golden placeret.
 
­