­
header
DRKs markprøve A- Vinderklasse – Juellund
18.12.2008
Prøveleder -
Dommere: Ulla Lindner & Torben Poulsen
1.vinder med CERTIFIKAT Burnthill Fennel, ejer Johnny Nielsen
Goldens deltaget:
Kiebitz's Daddie, ejer Viggo Berger
Hilderyth Gabriele, ejer Peter Schou Andersen
Gleen Mhor´s Ophelia, ejer Tina Seligmann
DRKs markprøve A- åben klasse – Skjoldenæsholm
28.11.2008
Prøveleder Jørgen Madsen
Kai Lubcke, Hans E. Møller og Viggo Berger dømte 20 hunde, heraf fik flg. 7 hunde 1.præmier - heraf følgende golden retriever:
Julis Stjerne Norma’s Pips, ejer John Juel.
Øvrige 6 x 2.pr., 4 x 3.pr., 2 x 0.pr., 1 x DIS.
Alle prøvens resultater kan ses her:
DRKs Markprøve A – Vinderklasse – Saltofte
22.11.2008
Prøveleder Niels Lorentzen
Dommere Kaj Jørgensen og Flemming Roed - ingen golden retriever placeret
DRK's Markprøve A - Vinderklasse - Skjoldenæsholm
16.11. 2008
Prøveleder Per Holmgren Andersen
Dommere? - 14 hunde deltaget - heraf ingen golden retriever
DRK’s Markprøve A - Åbenklasse – Højstrup
16.11.2008
Prøveleder Lars Mejlby
Jim Lynge, Anders Madsen og H.E. Møller dømte 12 hunde, heraf fik 1 hunde 1.præmie - heraf ingen Golden Retriever
Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08027
Øvrige 3 x 2.pr., 7 x 3.pr., 1 x 0.pr.
DRK's Markprøve A - Vinderklasse - Hjortholm
14. 11. 2008
Prøveleder: Leif Brøndum Holm
Dommere Per Christiansen, John Juel Pedersen og Jon Andersen 2 golden retriever deltaget - heraf opnået følgende resultat
Udm. Kiebitz’s Daddie, ejer Viggo Berger
Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08025
DRKs Markprøve A – Vinderklasse – Lerchenborg Gods, Kalundborg
11.11.2008
Prøveleder Connie Svane Petersen - Assistent Gert Müller
Torben L. Poulsen, Torben M. Poulsen og Niels Lorentzen dømte 12 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRKs Markprøve A – Vinderklasse – Møllerup
07.11.2008
Prøveleder Lars Nordenhof.
Viggo Berger, Ivan Lund og Christian Brix Søndergaard dømte 12 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRKs Markprøve A – vinderklasse – Saltofte – Midtsjælland
05.11.2008
Prøveleder Torben Poulsen
Kai Lübcke og Valdemar Brøgger dømte 10 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRKs markprøve A – vinderklasse – Hærup
02.11.2008
Prøveleder Hans Jørgen Bilstrup
Ulla Lindner, Kaj Falk Andreasen og Anders Madsen dømte 12 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRKs Markprøve A – åbenklasse – Højstrup Gods
01.11.2008
Prøveleder Charlotte Rasmussen
Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08028
Niels Lorentzen, Torben L. Poulsen og Valdemar Brøgger dømte 12 hunde, heraf fik flg. 4 hunde 1.præmier heraf følgende golden retriever:
Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtonsson.
Øvrige 4 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr.
Golden Raceledelsens Markprøve Vinder A, Agerup, Lolland
01.11.2008
Prøveleder: Lene Sørensen
 
Christian Brix Søndergaard og Janne Stihl dømte 10 golden.
Alle prøvens resultater kan ses her:

vinA08
 
1.v. med Cert
Tanjin Gismo (Kessgold Volvo - Tanjin Venus) opdr.: M.A. & J.E. Trett (GB) ejer: Rikke E.Rasmussen Fører: Morten Rasmussen.
 
2. vinder CK
Gleen Mhor's Ophelia (DKBRCH Clockburn Clooneen - Endrickbank Charmer) opdr. John Nikolajsen ejer: Tina Seligmann & Tommy Petersen
 
3.vinder
Sungold Fonzy Fast Foot (Sundgold Lucky Wuk - Ambertrail's Happy Heatleader) Opdr. & ejer: Susanne Forchhammer.
 
4. vinder
Sungold Fly With Me (Joe's Wuk - Ambertrail's Happy Heatleader) Opdr: Susanne Forchhammer. Ejer: Jens Lund Andersen
DRK's Markprøve A – Vinderklasse – Nielstrup, Lolland Falster
26.10.2008
Prøveleder Lene Sørensen
Torben L.Poulsen, Jon Andersen og Jørgen Ulsøe dømte 12 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK's markprøve A – vinderklasse – Pandebjerg Gods
24.10.2008
Prøveleder Anette Huusmann
Keld Jørgensen og Carsten Andersen dømte 11 hunde, - ingen Golden Retriever placeret.
Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08021
DRK’s Markprøve A – vinderklasse – Skjoldenæsholm
19.10.2008
Prøveleder Leif Tholstrup
Chr. Brix Søndergaard, Leif Brøndum Holm og Flemming Roed dømte 12 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK's Markprøve A – vinderklasse – Blommenslyst – Fyn
19.10.2008
Prøveleder Jacob Frank
Anders Madsen, Valdemar Brøgger og Carsten Andersen dømte 16 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK International vinder A - Nordisk Mesterskab på Højstrup
18.10.2008
Prøveleder Lars Mejlby og Annika Christiansen
Torben Poulsen, DK, Ari-Pekka Fontell, SF, Torstein Rudi, N og Janne Stihl, S, dømte 4 hold - ingen Golden Retriever placeret.
Øvrige med Very Good:
Siyu Rosie, golden, ejer Frank Skjerping. N.
DRK's markprøve A - Åbenklasse - Lykkesholm
18.10.2008
Prøveleder : Benni Jonassen og Kaj Falk Andreasen dømte 10 hunde - heraf fik flg. 4 hunde 1.præmier - herfa ingen golden - Alle prøvens resultater kan ses her: 02-08017
Øvrige 2 x 2.pr., 1 x 3.pr., 2 x 0.pr., 1 x Dis.
2.pr. Julis Stjerne Norma's Pips
DRK's markprøve A – vinderklasse – Toftegaard – St.Vildmose
18.10.2008
Prøveleder Poul-Erik Hansen
Carsten Andersen, Benni Jonassen og Erling Nielsen dømte 11 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK vinder A - Nordisk Mesterskab på Lilleø
17.10.2008
Prøveleder Lars Mejlby og Annika Christiansen
 
Torben Poulsen, DK, Ari-Pekka Fontell, SF, Torstein Rudi, N og Janne Stihk, S, dømte 4 hold, placeringerne blev:
2.vinder med CK.
Siyu Rosie, golden, ejer Frank Skjerping. N.
DRK’s Markprøve B – Bolsterbjerg - Bornholm
12.10.2008
Prøveleder Kenn Lysegård Andersen, Preben Jørgensen og Karsten Andersen. - Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08041
 
BEGYNDERKLASSE
Marianne Ankjær og Lars Mertz dømte 29 hunde, heraf fik flg. 10 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Golden Baltic Sea Christmas Andy, ejer Rene Larsen & A. Visholm.
Kiebitz’s Isak, ejer Leif Grønnegaard.
Respons Kramiga Kexnougat-Ten, ejer Allan & Kristinee Mortensen.
Øvrige 2 x 2.pr., 5 x 3.pr., 6 x 0.pr., 6 x Dis.
 
ÅBENKLASSE
Jon Andersen & ?? dømte 35 hunde, heeraf fik flg. 5 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Faarbech’s Gospel Music, ejer Martin Andersen.
Amberfield Hugo Boss, ejer Jørn Andersen.
Øvrige 12 x 2.pr., 7 x 3.pr., 4 x 0.pr., 7 x Dis.
 
VINDERKLASSE
Christian Brix Søndergaard dømte 17 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Internationale Markprøve A – Vinderklasse – Bognæs – Midtsjælland
09.10.2008
Prøveleder Johnny Henriksen
 
Janne Stihl & Keld Jørgensen dømte 14 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve A – Vinderklasse – Løvel – Viborg
05.10.2008
Prøveleder: Hans Jørgen Lundsgård
 
Flemming Roed og Carsten Andersen dømte 12 hund, - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve A – Vinderklasse – Rødding – Sydjylland
04.10.2008
Prøveleder Walter Mygil
 
Erling Nielsen, Hans Erik Møller og Niels Lorentzen dømte 14 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK's Markprøve A – Åben klasse – Brahetrolleborg
28.09.2008
Prøveleder Michael Kristensen - Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08005
 
Ivan Lund, Anders Mølgaard, John Juel og Ulla Lindner dømte 20 hunde, heraf fil 8 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Tanjin Gismo, ejer Morten Rasmussen.
Øvrige 5 x 2.pr., 1 x 3.pr., 6 x 0.pr.
DRK's Markprøve A – Åben – Løvel v. Viborg Midtjylland
19.09.2008
Prøveleder Jon Andersen - Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08003
 
Gitte Roed, Kai Lübcke og Kaj Jørgensen dømte 15 hunde, heraf fik 9 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Blekis Gladiator, ejer Claus Kristensen.
Øvrige 1 x 2.pr., 1 x 3.pr., 3 x 0.pr., 1 x Dis.
DRK's Markprøve B – Mårum – Nordsjælland
14.09.2008
Prøveleder John Ekelund
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08039
BEGYNDERKLASSE
Kaj Falk Andreasen, Gitte Roed, Jørgen Ulsøe dømte 44 hunde, heraf fik 13 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Kiebitz’s Fancy Freddie, ejer Connie Rasmussen.
Hilderyth Helena, ejer I. & P. Schou Andersen.
Sungold Joe & The Juice, ejer Svend Christensen.
Øvrige 7 x 2.pr., 10 x 3.pr., 5 x 0.pr., 9 x Dis.
3.pr. Doubleuse Golden Melody
3.pr. Hilderyth Helen
3.pr. Stjärnglimtens Nikita
0.pr. Kiebitz's Dixie
D. Hilderyth Hilda
D. Sungold Job A'holic
 
ÅBENKLASSE
Fl. Roed, Viggo Berger, Niels Lorentzen og Jon Andersen dømte 50 hunde, heraf fik 12 hunde 1.præmier - ingen golden deltaget.
Øvrige 18 x 2.pr., 113 x 3.pr., 3 x 0.pr., 4 x Dis.
 
VINDERKLASSE
Anders Mølgaard og Jim Lynge Sørensen dømte 26 hunde, placeringerne blev:
2.vinder
Hilderyth Gabriele, golden, ejer Peter & Inger Schou Andersen.
Øvrige med Udm.
Gleen Mhor’s Ophelia, golden, ejer Tina seligman.
DRK's Markprøve A åbenklasse – Brahetrolleborg- Fyn
13.09.2008
Prøveleder Walter Mygil
Alle prøvens resultater kan ses her: 20-08004
Leif brøndum Holm, Flemming Roed og Gitte Roed dømte 20 hunde,
heraf fik flg. 11 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann.
Øvrige 4 x 2.pr., 2 x 3.pr., 2 x 0.pr., 1 x Dis. heraf opnået af golden retriever:
3.pr. Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinter Billeschou
DRK's Working Test Midtjylland
13.09.2008
Prøveleder Steen Bisgaard
 
Lars Nørgaard, Ulla Lindner, Kresten Henriksen og Torben L. Poulsen dømte 26 begynderhunde, 7 åbenhunde og 5 vinderhunde - deraf følgende Golden Retrievere: (Alle prøvens resultater kan ses her: 22-08003 )
 
BEGYNDERKLASSE
3.wt. Shadowfax Senna, ejer Kaj Kristiansen.
Øvrige bestået 13 stk
6 hunde bestod ikke.
 
ÅBENKLASSE
- ingen Golden Retriever placeret.
2 hunde bestod ikke.
 
VINDERKLASSE
- ingen Golden Retriever placeret.
1 hund bestod ikke.
DRK's Internationale Markprøve A – Mattrup Gods Østjylland
12.09.2008
Prøveleder Finn Nielsen
Jim Lynge Sørensen, Ivan Lund og Ulla Lindner dømte 17 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
Øvrige 5 x Very Good, 1 x Good, 7 x 0/el
DRK's Markprøve B - Kærskoven - Centrum
07.09.2008
Prøveleder: Niels Knudsen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08038
BEGYNDERKLASSE
Jon Andersen og Marianne Ankjær dømte 24 hunde, heraf fik flg. 12 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Fogelmann’s Dina, ejer Birger & Jytte Knudsen.
Shadowfax Senna, ejer Kaj Kristensen.
Øvrige 1 x 2.pr., 6 x 3.pr., 3 x 0.pr., 2 x Dis.
2.pr. Kiebitz's Easy Now Euphemia
3.pr Kiebitz's Harmony
 
ÅBENKLASSE
Torben M. Poulsen, Jørgen Ulsøe og Flemming Roed dømte 34 hunde, heraf fik flg. 14 hunde 1.præmier. - deraf følgende Golden Retrievere:
Vision Label Of Graceful Delight, ejer Christiane Rossner.
Golden Worker Angel’s Maeve, ejer P. Grewing-Krause.
Øvrige 6 x 2.pr., 9 x 3.pr., 2 x 0.pr., 3 x Dis.
0.pr. Nordgold's Nowhere Man, ejer Karin Nordenhof
Dis. American Beauty, ejer Karin Nordenhof
 
VINDERKLASSE
Ivan Lund dømte 16 hunde - ingen Golden Retriever placeret.
DRK's Markprøve B – Gammelgård – Lolland Falster
06.09.2008
Prøveleder Ib Lyck Hansen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08037
BEGYNDERKLASSE
Valdemar Brøgger og John Juhl dømte, 22 hunde heraf fik flg. 9 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Sungold Joe & The Juice, ejer Svend Christensen.
Øvrige 7 x 2.pr., 4 x 3.pr., 2 x Dis.
3.pr. Peka's Quanita, ejer Karin Høj Jørgensen
ÅBENKLASSE
Flemming Nøhr og Kresten henriksen dømte 35 hunde, heraf fik flg. 6 hunde 1.præmier - deraf ingen Golden Retrievere:
Øvrige 12 x 2.pr., 12 x 3.pr., 2 x 0.pr., 3 x Dis.
3.pr. Hindholm's Golden Beautiful Mind
VINDERKLASSE
John Bech Jensen dømte 20 hunde, placeringerne blev:
1.vinder med CK/Cert.
Ida Red My Melodie Of Golden Spirit, golden, ejer Lars Mertz.
2.vinder med CK.
Burnthill Fennel, golden, ejer Johnny Nielsen.
Golden raceledelsens markprøve B, Suserup, Sydsjælland
31.08.208
Prøveleder: Bent Müller
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08035

 
BEGYNDERKLASSE
Leif Brøndum Holm & Niels Lorentzen dømte 20 hunde, heraf fik følgende 13 hunde 1.pr.
Sungold Job A'holic E: Susanne Forchhammer (Bedste Hund)
Woodwalks Sack E: Lisbeth Johansson (S)
Kiebitz's Harmony E: Inger & Viggo Berger
Guoika E: Hanne Mårtensson
Foglmann's Dina E: Birger Knudsen
Sandi E: Niels Villumsen
Hilderyth Hilda E: Niels-Erik Bjerre
Sungold Joe & The Juice E: Svend Christensen
Hilderyth Harlekin E: Ulla & Torben Marstrand
Kiebitz's Easy Now Euphemia E: Inger & Viggo Berger
Kiebitz's Fancy Freddie E: Connie Rasmussen
Bleki's Haily E: Kirsten Andreasen
Hilderyth Helena E: Inger & Peter Schou Andersen
Gleen Mhor's Zaki E:Thorkil Dahlgreen
Øvrige præmieringer 0 x 2.pr., 5 x 3.pr. 0 x 0.pr., 1 x D.
3.pr. Doubleuse Golden Melody E: Ernst Munk Johansen
3.pr. Jackey My Melodie Of Golden Spirit E: Henrik Heger (Tyskland)
3.pr. Kiebitz's Dixie E: Jeanette Vejlemand
3.pr. Lotus E: Tina Hansen
3.pr. Respons Kramiga Kexnougat-Ten E: Allan & Kristine Mortensen
D. Tallygold Chasing Rainbows E: Maria Lindegaard

Begynd31-08-08

Bedste Hund i begynderklasse: Sungold Job A'holic E: Susanne Forchhammer

ÅBENKLASSE
Niels Lorentzen dømte 9 hunde, heraf fik følgende 4 hunde 1.pr.
Duckflight Autumn Breeze E: John Nikolajsen (Bedste hund)
Gate My Melodie Of Golden Spirit E: John Nikolajsen
Tanjin Gismo E: Rikke E.Rasmussen
Woodwalks Miss Basilika E: Lisbeth Johansson (S)
Øvrige præmieringer 2 x 2.pr., 1 x 3.pr. 2 x 0.pr., 0 x D.
2 pr. American Beauty E: Karin Nordenhof
2 pr. Nordgold's Nowhere Man E: Karin Nordenhof
3 pr. Stjärnglimtens Jaffa E: Cristina Jægerup
0 pr. Ambertrail's Happy Heatleader E: Susanne Forchhammer
0 pr. Niclanoma's Jubi X Jo-Jo E: Lene Sørensen


Aaben31-08-08

Bedste hund i Åben klasse: Duckflight Autumn Breeze E: John Nikolajsen
 
VINDERKLASSE
John Bech dømte 15 hunde, placeringerne blev:
1.v. med Cert
Hilderyth Gabriele (Stjärnglimtens Epson - Hilderyth Emma) O & E: Peter Schou Andersen
2. v. med CK
Burnthill Fennel (Holway Banjo - Burnthill Titania) O: H. Sleeman N, England E: Johnny Nielsen
 
vin31-08-08.jpg (52575 bytes)

vin31-08-08

Vinderklasse: 1. - 2. fra venstre mod højre
DRK's Markprøve B – Varde Kaserne - Sydjylland
23.08.2008
Prøveleder Keld Kongsted Jensen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08033
 
BEGYNDERKLASSE
Ivan Lund og Hans E Møller dømtee 31 hunde, heraf fik flg. 10 hunde 1.præmier.
Merryway Lara, ejer John Nikolajsen.
Golden Dixie’s Last Call, ejer Vibeke Vrist.
Øvrige 8 x 2.pr., 5 x 3.pr., 4 x 0.pr., 4 x Dis.
2.pr. Foglmann's Dina, ejer Birger Knudsen
3.pr. Khemosabi Touchdown, ejer Rasmus Nygaard Jørgensen
Dis. West Chamber Lady Luck, ejer Vibeke Vrist
Dis. Ørnhøj's Sille Af Lucca, ejer Inge Marie Kissow
 
ÅBENKLASSE
Niels Lorentzen, Marianne Ankjær og Lars Nordenhoff dømte 39 hunde, heraf fik flg. 16 hunde 1.præmier.
Øvrige 7 x 2.pr., 9 x 3.pr., 7 x Dis.
2.pr. Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen
2.pr. Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinter Billeschou
3.pr. Amberfield Sweet Sherry, ejer Eva Lind
3.pr. Falkirk's Èowyn White Lady Of Rohan, ejer Andre Lilja
DRK afholdt Markprøve B, Unghundemesterskab, Løvenholm Østjylland
10.08.2008
Prøveleder Anders Mølgaard
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08030
Dommerne var Kai Lübcke, Kresten Henriksen, John Juel, Chr. Brix Søndergaard, Torben L.Poulsen og Ulla Lindner.
Der var tilmeldt 138 hunde, deraf deltog 118 hunde. Ingen Golden i blandt de 4 vinder placeringer
Øvrige der gik igennem alle poster og dermed fik en 1.præmie. deraf følgende Golden Retrievere:


Helen1

Hilderyth Helen ejer Heidi Gormsen.

 
DRK's Markprøve B - Bratrolleborg - Fyn
03.08.2008
Prøveleder: Knud Erik Thinggaard
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08028
 
BEGYNDERKLASSE
Christian Brix Søndergaard og Torben M. Poulsen dømte 44 hunde, heraf fik flg. 18 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Merryway Lara, ejer John Nikolajsen.
Kiebitz’s Harmony, ejer Inger & Viggo Berger.
Hilderyth Helena, ejer Peter & Inger Schou Andersen.
Øvrige 9 x 2.pr., 10 x 3.pr., 1 x 0.pr., 6 x Dis.
2.pr. Bleki's Haily, ejer Kirsten Andreasen
3.pr. Kiebitz's Easy Now Euphemia, ejer Inger & Viggo Berger.
Dis. Calhoun Of Graceful Delight, ejer Otto Larsson
Dis. Ørnhøj's Sille Af Lucca, ejer Inge Maiie Kissow
 
ÅBENKLASSE
Lars Mertz og Johnny Henriksen dømte 39 hunde, heraf fik flg. 14 hunde 1.præmier - heraf ingen golden.
Øvrige 11 x 2.pr., 4 x 3.pr., 7 x 0.pr., 3 x Dis.
2.pr. Amberfield Sweet Sherry, ejer Eva Lind
2.pr. Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann
2.pr. Duckflight Autumn Breeze, John Nikolajsen
2.pr. Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinter Billeschou
0.pr. Dream Max Paradise Apple, ejer Svend Aage Nielsen
 
VINDERKLASSE
Kaj Jørgensen & Jon Andersen dømte 23 hunde - 2 golden deltaget - ingen placeret.
DRKs markprøve B - Suserup - Sydsjælland
02.08. 2008
Prøveleder Tanja Thorsen
Alle prøvens resultater kan ses her:21-08029
BEGYNDERKLASSE
Valdemar Brøgger og Kresten Henriksen dømte 48 hunde, heraf fik flg. 19 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Hindholm’s Golden Beautiful Mind, ejer Bettina Preuss.
Sungold Job A’holic, ejer Susanne Forchhammer.
Øvrige 12 x 2.pr., 10 x 3.pr., 3 x 0.pr., 4 x dis.
2pr. Kiebitz's Fancy Freddie, Connie Rasmussen
2.pr. Golden Ciba Hu-Sal Simba, Lilian Hansen
3.pr. Kiebitz's Fabian, Arne Hyllum
3.pr. Julis Stjerne Norma's Celine, ejer Jan Henriksen
3.pr. Hilderyth Helena, ejer Inger & Peter Schou Andersen
ÅBENKLASSE
Anders Mølgaard og Jim Lynge Sørensen dømte 45 hunde, heraf fik flg. 14 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann.
Øvrige 11 x 2.pr., 14 x 3.pr., 4 x 0.pr., 2 x Dis.
0.pr. Dream Max Paradise Apple, ejer Svend Aage Nielsen
VINDERKLASSE
Hans E. Møller & Niels Lorentzen dømte 20 hunde - 2 golden deltaget - ingen placeret.
DRK’s Markprøve B - Birkesø - Centrum
20.07.2008
Prøveleder Henrik Sandgaard
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08026
BEGYNDERKLASSE
Lars Nordenhof & Lars Nørgaard dømte 43 hunde, heraf fik flg. 16 hunde 1.præmier. - deraf følgende Golden Retrievere:
Dreamlike Easy Elliot, ejer Jochen Eberhardt.
Merryway Lara, ejer John Nikolaisen.
Duncan Mac Leod’s Dotty, ejer Kristine Böhne.
Øvrige 11 x 2.pr., 8 x 3.pr., 6 x 0.pr., 2 x Dis.
3.pr. Golden Worker Best Bracket
0 pr. Golden Dixie's Last Call
Dis. Julis Stjerne Norma's Celine
Dis.West Chamber Lady Luck
ÅBENKLASSE
Erling Nielsen og Torben Poulsen dømte 35 hunde, heraf fik flg. 9 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Tanjin Gismo, ejer Rikke Rasmussen.
Øvrige 13 x 2.pr., 6 x 3.pr., 4 x 0.pr., 2 x Dis.
2.pr. Duckflight Autumn Breeze
Dis. Gleen Mhor's Rymen
Dis. Dreamlike Easy Chaplin
VINDERKLASSE
Anders Madsen og Ulla Lindner dømte 29 hunde - ingen golden placeret
DRK’s Markprøve B - Ibsker Plantage - Bornholm
12.07.2008
Prøveleder Frank Graversen/ Ole Hjorth Hansen.
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08025
BEGYNDERKLASSE
Viggo Berger dømte 18 stk, heraf fik flg. 6 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Sungold Funny Nanna, ejer Diana Mogensen.
Faarbech’s Gospel Music, ejer Martin Andersen.
Øvrige 2 x 2.pr., 4 x 3.pr., 5 x 0.pr., 1 x Dis.
3.pr. Golden Baltic Sea Christmas Andy
Dis. Tallygold Chasing Rainbows
ÅBENKLASSE
Kresten Henriksen dømte 23 hunde, heraf fik flg. 5 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann.
Øvrige 3 x 2.pr., 8 x 3.pr., 2 x 0.pr., 5 x Dis.
0.pr. Dream Max Paradise Apple,ejer Svend aage Nielsen & Jennie Andersson.
Dis. Amberfield Hugo Boss
VINDERKLASSE
Per E Christiansen dømte 14 hunde, placeringerne blev - deraf følgende Golden Retrievere:
Gleen Mhor’s Ophelia, ejer Tina Seligmann. UDM.
DRK’s Working Test Lunken, Nordjylland
29.06.2008
Prøveleder Per Hjermitslev
Anders Madsen og Jon Andersen dømte 31 hunde
BEGYNDERKLASSE 13 hunde
5.wt. Amberfield Miss Maribell, ejer Lis Christensen.
4 bestod ikke
ÅBENKLASSE 7 hunde
4.wt. Kiebitz’s daisy, ejer Flemming Bang.
2 bestod ikke.
VINDERKLASSE 11 hunde
7 bestod ikke
DRK’s Workingtest - Feddet - Sydsjælland
28.06.2008
Prøveleder Annika Christiansen.
Alle prøvens resultater kan ses her: 22-08002
Jim Lynge , John Juel, Torben Poulsen, Kresten Henriksen og Lars Nordenhof dømte
BEGYNDERKLASSE
28 hunde heraf bestod flg. 19 hunde - deraf følgende Golden Retrievere:
Sungold Joe & The Juice, ejer Svend Christensen. WT.5.
Sungold Job A’holic, ejer Susanne Forchhammer.
Bredekær Lost For Words, ejer Andre Vistisen.
9 hunde bestod ikke.
ÅBENKLASSE
23 hunde heraf bestod flg. 19 hunde - deraf følgende Golden Retrievere:
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann. WT.4.
Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen.
4 hunde bestod ikke.
VINDERKLASSE
20 hunde heraf bestod flg. 18 hunde - deraf følgende Golden Retrievere:
Ida Red My Melodie Of Golden Spirit, ejer Lars Mertz. WT.5.
Ambertrail’s Happy Heatleader, ejer Susanne Forchhammer.
Sungold Fonzy Fast Foot, ejer Svend Christensen.
Burnthill Fennel, ejer Johnny Nielsen.
Sungold Fly With Me, ejer Jens Lund.
2 hunde bestod ikke.
Dansk Retrievermesterskab 2008
21. – 22. juni 2008
Prøveleder Flemming Roed
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08027
Der deltog 84 hunde, placeringerne blev: - deraf følgende Golden Retrievere blev placeret:
4.retrievermester 2008
Sungold Fly With Me, ejer Jens Lund.
DRK’s Markprøve B , Centrum Kulsø
24.05.2008
Prøveleder Kurt Pedersen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08023
BEGYNDRKLASSE
Anders Madsen, Valdemar Brøgger og Ivan Lund dømte 46 hunde, heraf fik flg. 15 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Merryway Lara, ejer John Nikolaisen.
Øvrige 14 x 2.pr., 11 x 3.pr., 3 x 0.pr., 3 x Dis.
2.pr. Calhoun Of Graceful Delight
3.pr. Hilderyth Harlekin
ÅBENKLASSE
Benni Jonassen, Jon Andersen og Niels Lorentzen dømte 37 hunde, heraf fik flg. 17 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Tanjin Gismo, ejer Rikke Rasmussen.
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolaisen.
Julius Stjerne Orion’s Oskar, ejer Henrik Andersen.
Øvrige 11 x 2.pr., 3 x 3.pr., 6 x Dis.
2.pr. Vassruggens Trittil Bragaskal
3.pr. Amberfield Sweet Sherry
VINDERKLASSE
Erling Nielsen og Anders Mølgaard dømte 27 hunde, placeringerne blev: ingen golden
DRK’s Markprøve B – Femsølyng – Nordsjælland
18.05.2008
Prøveleder Annelise Johansen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08021
BEGYNDRKLASSE
Niels Lorentzen, Valdemar Brøgger dømte 58 hunde, heraf fik flg. 23 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Hilderyth Helena, ejer Inger & Peter Schou Andersen.
Golden Ciba Hu-Sal-Simba, ejer Lilian Hansen.
Dream Max Paradise Apple, ejer Svend aage Nielsen & Jennie Andersson.
Guoika, ejer Hanne Mårtensson.
Øvrige 11 x 2.pr., 11 x 3.pr., 4 x 0.pr., 9 x Dis.
2.pr. Hilderyth Helen, Heidi Gormsen
2.pr. Sandi, ejer Niels Villumsen.
3.pr. Kiebitz's Dixie, ejer Jeanette Vejlmand
0.pr. Doubleuse Golden Melody
ÅBENKLASSE
Torben L. Poulsen & Kresten Henriksen dømte 52 hunde, heraf fik flg. 24 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson.
Fogelmann’s Fight The Good fight, ejer Stig Hansen.
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann.
Øvrige 12 x 2.pr., 11 x 3.pr., 3 x 0.pr., 2 x Dis.
3.pr. Dewmist Sky Dancer, ejer Jens Heine
0.pr. Niclanoma's Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen
Dis. Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen
VINDERKLASSE
John Bech & Lars Mertz dømte 31 hunde, placeringerne blev:
3.vinder
Hilderyth Gabriele, ejer Peter Schou Andersen.
DRK’s Markprøve B- Hedeland – Midtsjælland
10.05.2008
Prøveleder Jørgen Madsen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08008
BEGYNDERKLASSE
Kresten Henriksen, Kaj Falk Andreasen & Johnny Henriksen dømte 53 hunde, heraf fik flg. 27 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann.
Sandi, ejer Niels Villumsen.
Øvrige 11 x 2.pr., 9 x 3.pr., 1 x 0.pr., 5 x Dis.
2.pr. Dream Max Paradise Apple, ejer Svend aage Nielsen & Jennie Andersson.
2.pr. Golden Ciba Hu-Sal Simba, ejer Lilian Hansen
2.pr. Kiebitz's Fancy Freddie, Connie Rasmussen
2.pr. Peka's Quanita, ejer Karin & Per Høj-Jørgensen
0. pr. Kiebitz's Fabian
Dis. Hilderyth Helen, Heidi Gormsen
ÅBENKLASSE
Torben M. Poulsen, Viggo Berger & Lars Mertz dømte 53 hunde, heraf fik 22 hunde 1.præmier - deraf følgende Golden Retrievere:
Dewmist Sky Dancer, ejer Jens Heine
Øvrige 16 x 2.pr., 8 x 3.pr., 5 x 0.pr., 2 x Dis.
3.pr. Niclanoma's Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen
Dis. Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen
VINDERKLASSE
Jim Lynge og Anders Mølgaard dømte 27 hunde, - ingen Golden Retriever placeret.
Golden raceledelsens markprøve B, Gals Klint, Fyn
27.04.2008
Prøveleder: Knud Erik Tinggaard
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08016
BEGYNDERKLASSE
Marianne Ankjær & Anders Mølgaard dømte 17 hunde, heraf fik flg. 6 hunde 1.præmier.
Hilderyth Helena, ejer Peter & Inger Schou Andersen
Spellbinder's Jolly Jason, ejer Karin Knudsen
Doubleuse Golden Artist, ejer Flemming og Naia Bang
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann
Shadowfax Tommelise, ejer Kaj Falk Andreasen
Sanguinisch Touch And Go, ejer Laila Ager
Øvrige præmieringer 4 x 2.pr., 6 x 3.pr., 0 x 0.pr., 1 x Dis.
2.pr. Bleki's Foxy, ejer Belinda Bak
2.pr. Golden Dixie's Last Call, ejer Vibeke Vrist
2.pr. Kiebitz's Dixie, ejer Jeanette Vejlmand
2.pr. Kiebitz's Harmony, ejer Inger & Viggo Berger
3.pr. Bleki's Haily, ejer Kirsten Andreasen
3.pr. Guoika, ejer Hanne Mårtensson
3.pr. Hilderyth Hasse, ejer Anne Mette Linsaa
3.pr. Hilderyth Harlekin, ejer Ulla & Torben Marstrand
3.pr. Kiebitz's Easy Now Euphemia, ejer Inger & Viggo Berger
3.pr. Lotus, ejer Tina Hansen
Dis. Doubleuse Golden Melody, ejer Ernst Munk Johansen

B-Ung27-4-8
Bedste hund under 24 mdr. i begynderklasse:
Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann


B-begyn27-4-8
Bedste begynderklasse hund:
Spellbinder's Jolly Jason, ejer Karin Knudsen - Fører: Niels Knudsen

ÅBENKLASSE
Anders Mølgaard dømte 9 hunde, heraf fik følgende 5 hunde 1.pr.
Anouk Of Enigmatic Patience, ejer Barbel Fuhrhop (Tyskland)
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Morton Golden Lass Lovis, ejer Hanne Mårtensson
Vassruggens Trittil Bragaskal, ejer Henrik Vinter Billeschou
Julis Stjerne Norma's Pips, ejer Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
2.pr. Sungold For Blynov & Co, ejer Lone Blynov
3.pr. DKCH. Toto Of Graceful Delight, ejer Kaj Falk Andreasen
3.pr. Kiebitz's Daisy, ejer Flemming og Naia Bang
0.pr. Nordgold's Nowhere Man, ejer Karin Nordenhof

B-AAb27-4-8
Bedste åben klasse hund:
Julis Stjerne Norma's Pips ejer: Lise Lotte Lind & John J. Pedersen
 
VINDERKLASSE
Chr. Brix Søndergaard dømte 11 hunde, placeringerne blev:
1.vinder
Kiebitz's Daddie (Holway Odin - Kiebitz's Xantippe) Opdr. & ejer: Inger & Viggo Berger
2.vinder
Sungold Fonzy Fast Foot (Sundgold Lucky Wuk - Ambertrail's Happy Heatleader) Opdr. & ejer: Susanne Forchhammer.
3.vinder
Hilderyth Garbriele (Stjärnglimtens Epson - Hilderyth Emma) Opdr. /ejer: Inger & Peter Schou Andersen
 

VinB27-4-8

Vinderklasse: 1. - 2. - 3. fra venstre mod højre
DRK’s Markprøve B – Lerchenborg Gods – Midtsjælland
26.04. 2008
Prøveleder Connie Svane Petersen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08018
BEGYNDERKLASSE
Gitte Roed, Ivan Lund, Kresten Henriksen og Leif Brøndum Holm dømte 55 hunde, heraf fik flg. 23 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Doubleuse Gousemountain, ejer Palle Ingemann.
Flatrunner Golden Bera, ejer Morten Ingemann.
Hilderyth Hasse, ejer Anne Mette Linsaa.
Øvrige 11 x 2.pr., 11 x 3.pr., 5 x 0.pr., 5 x Dis.- heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Sandi, ejer Niels Villumsen
3.pr. Golden Ciba Hu-Sal Simba, ejer Lilian Hansen
3.pr. Hilderyth Helena, ejer Peter & Inger Schou Andersen
Dis. Peka's Quanita, ejer Karin & Per Høj-Jørgensen
ÅBENKLASSE
Hans E. Møller, John Bech Jensen og Fl. Nøhr Christensen dømte 43 hunde, heraf fik flg. 18 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Fogelmann’s Fight The Good Fight, ejer Stig Hansen.
Øvrige 9 x 2.pr., 8 x 3.pr., 4 x 0.pr., 4 x Dis.- heraf opnået af Golden Retriever:
0.pr. Niclanoma's Jubi X Jo-Jo, ejer Lene Sørensen
Dis. Golddream Full Moon, ejer Christian Christensen
Dis. Sungold For Blynov & Co ejer: Lone Blynov
VINDERKLASSE
Torben L. Poulsen, Valdemar Brøgger og Niels Lorentzen dømte 37 hunde, heraf 7 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve B, Østjylland, Møllerup Gods
26.04.2008
Prøveleder Rolf Poulsen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08024
BEGYNDERKLASSE
Benni Jonassen dømte 20 hunde, heraf fik flg. 11 hunde 1.præmie - heraf ingen golden.
Øvrige 5 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr.
2.pr. Crawfields Chili
3.pr. Hilderyth Harlekin
ÅBENKLASSE
Erling Nielsen dømte 16 hunde, heraf fik flg. 5 hunde 1.præmie - heraf ingen golden.
Øvrige 3 x 2.pr., 4 x 3.pr., 3 x 0.pr.
0.pr. Duckflight Autumn Breeze
VINDERKLASSE
John Juel dømte 14 hunde, placeringerne blev: ingen golden
DRK’s Markprøve B – Sandfeld Vestergård – Midtjylland
18.04.2008
Prøveleder Bent Skaarup Pedersen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08019
BEGYNDERKLASSE
Keld Jørgensen & Johnny Henriksen dømte 28 hunde, heraf fik 13 hunde 1.præmie.
Øvrige 7 x 2.pr., 3 x 3.pr., 4 x 0.pr., 1 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
3.pr. Hilderyth Harlekin, ejer Ulla & Torben Marstrand
ÅBENKLASSE
Flemming Roed & Torben M Poulsen dømte 21 hunde heraf fik 9 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Julis Stjerne Norma’s Pips, ejer Lise Lotte Lind & John Pedersen.
Øvrige 6 x 2.pr., 5 x 3.pr., 1 x Dis. - heraf opnået af Golden Retriever:
2.pr. Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
VINDERKLASSE
Fl. Nøhr Christensen & Lars Mertz dømte 16 hunde, - ingen golden tilmeldt.
DRK’s Markprøve B – Gyldensteen – Fyn
12.04.2008
Prøveleder Christian Falk Rønne
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08017
BEGYNDERKLASSE
Anders Mølgaard & Erling Nielsen dømte 37 hunde, heraf fik 16 hunde 1.præmie.
Øvrige 7 x 2.pr., 5 x 3.pr., 3 x 0.pr., 6 x Dis.
2.pr. Kiebitz's Easy Now Euphemia, ejer Inger Berger
3.pr. Julis Stjerne Norma’s Celine, ejer Jan Henriksen & Rikke Sørensen
0.pr. Kiebitz's Harmony, ejer Inger & Viggo Berger
Dis. Dream Max Paradise Apple, ejer Svend Åge Nielsen
ÅBENKLASSE
Anders Madsen & Kaj Falk Andreasen dømte 24 hunde, heraf fik 12 hunde 1.præmie - deraf følgende Golden Retrievere:
Julis Stjerne Norma’s Pips, ejer Lise Lotte Lind & John Pedersen.
Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
Tanjin Gismo, ejer Rikke & Morten Rasmussen.
Øvrige 3 x 2.pr., 3 x 3.pr., 6 x 0.pr.
VINDERKLASSE
Ulla Lindner & Hans E. Møller dømte 25 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve B – Sæby – Nordjylland
06.04.2008
Prøveleder Peter Munk Jensen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08007
BEGYNDERKLASSE
Viggo Berger dømte 16 hunde heraf fik flg. 6 hunde 1.præmier.
Øvrige 3 x 2.pr., 4 x 3.pr., 1 x 0.pr., 2 x Dis.
3.pr. Doubleuse Golden Artist, ejer Flemming & Naia Bang.
ÅBENKLASSE
Lars Nordenhoff dømte 19 hunde, flg. 6 hunde fik 1.præmier.
Øvrige 9 x 2.pr., 3 x 3.pr., 1 x 0.pr.
2.pr. Julis Stjerne Orion's Oskar, ejer Henrik Lodahl Andersen
2.pr. Kiebitz's Daisy, ejer Flemming Bang
VINDERKLASSE
Benni Jonassen dømte 16 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve B – Stigsnæs – Sydsjælland
30.03.2008
Prøveleder Bent Müller
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08009
BEGYNDERKLASSE
Torben Poulsen & Valdemar Brøgger & Kresten Henriksen dømte 42 hunde, heraf fik 19 hunde 1.præmie. - ingen golden deltaget.
Øvrige 11 x 2.pr., 6 x 3.pr., 4 x 0.pr., 2 x Dis.
ÅBENKLASSE
John Juel & Niels Lorentzen dømte 33 hunde, heraf fik 9 hunde 1.præmie.
Øvrige 6 x 2.pr., 12 x 3.pr., 4 x 0.pr., 2 x Dis.
3.pr. Sungold For Blynov & Co, ejer: Lone Blynov
Dis. Dewmist Sky Dancer, ejer Jens Heine
VINDERKLASSE
Keld Jørgensen, Anders Mølgaard dømte 28 hunde, heraf 4 golden tilmeldt, der opnåede følgende placering:
2.v. med CK Sungold Fly With Me, ejer Jens Lund Andersen
DRK’s Markprøve B – Clausholm – Østjylland
29.03.2008
Prøveleder Finn Nielsen
Alle prøvens resultater kan ses her: 21-08010
BEGYNDERKLASSE
Ivan Lund & Marianne Ankjær dømte 28 hunde, heraf fik 14 hunde 1.præmie.
Doubleuse Golden Artist, ejer Flemming & Naia Bang.
Øvrige 6 x 2.pr., 4 x 3.pr., 3 x 0.pr., 1 x Dis.
3.pr. Jackey My Melodie Of Golden Spirit, ejer Henrik Heger, Tyskland
ÅBENKLASSE
Jim Lynge & Ulla Lindner dømte 30 hunde, heraf fik 10 hunde 1.præmie
Tanjin Gismo, ejer Rikke & Morten Rasmussen.
Øvrige 6 x 2.pr., 9 x 3.pr., 4 x 0.pr., 1 x Dis.
2.pr. Duckflight Autumn Breeze, ejer John Nikolajsen.
3.pr. Julis Stjerne Norma’s Pips, ejer Lise Lotte Lind & John Pedersen.
0.pr. Kiebitz's Daisy, ejer Flemming Bang
VINDERKLASSE
Flemming Roed & Torben Poulsen dømte 18 hunde, heraf 1 golden tilmeldt - ingen Golden Retriever placeret.
DRK’s Markprøve A – vinderklasse – Ørumgaard
12.01.2008
Prøveleder Walter Mygil
Ulla Lindner, Benni Jonassen og Jim Lynge dømte 12 hunde, - heraf ingen golden tilmeldt.
DRK's Markprøve A - vinderklasse - Ormstrup
05.01.2008
Prøveleder Flemming Roed
Kai Lübcke, Flemming Nøhr og John Bech dømte 12 hunde - heraf ingen golden tilmeldt.
­