­
header
Anatomi seminar med fokus på Golden Retrieveren.
Foredraget omhandler hundens almene anatomi og hvorfor de forskellige hunderacer varierer.
Golden retrieverens eksteriør og variationer indenfor race standarden præsenteres.
Vi vender de til dags vanskeligste eksteriør fejl/mangler i racen.
Afslutningsvis vises hvordan racen har udviklet/ forandret sig gennem årene.
Der vil deltage hunde på denne aften for demonstration.

Foredragsholder er Filip Johnson, fra Sverige.
Filip har opdrættet goldens og Welsh springer spaniels under kennel navnet Daintys, siden 1968.
Udover mange års erfaring som golden opdrætter er han en anerkendt eksteriør dommer.
Han har desuden også haft undervist i dansk dommerforening, med netop dette seminar.

Foredraget henvender sig til alle med interesse for golden retrieveren, uanset type!
Vi ser frem til en spænende og informativ aften blandt golden venner.

Tilmelding: 
50kr via mobilepay tlf: 20996905 (Rikke Andersen )
HUSK at skrive din mail adresse på som 
besked.
Der kan også overføres til raceledelsens konto, der skal der også påføres mailadresse

ALLE deltagere modtager en skøn goodiebag fra Core Denmark
Tilmelding senest den 8. Januar 2019.

Pris: 50kr.
Dato: Fredag d. 11. Januar 2019
Tid: kl. 19.00 – 21.00
Sted: Kulturøen i Middelfart. Havnegade 6. 5500 Middelfart

Ved spørgsmål kontakt da Marianne Skøtt på gembaek@mail.dk

Med venlig hilsen
Udstillings udvalget


Tripel vinder 2018.
Triple vinder 2018
Windwoods Loch Lomond.

Ejer/Fører: Birger Knudsen

DJU:

13 hunde deltog, hvoraf 7 hunde bestod med max point og skulle derfor i match for at finde deltagerne til racedysten. De blev placeret som følgende:

1.

Glen Mohr´s Blazer – Ejer/fører: Lars Krabbe

2.

Kiebitz´s Prince Pilgrim – Ejer/fører: Merete Meling

3.

Amberfield golden quickstep – Ejer/fører: Per K. Nielsen

4.

Windwoods Molina – Ejer/fører: Birger Knudsen

5.

Kiebitz´s Prince Pi-erotte – Ejer/fører: Inger Berger

6.

Windwoods Loch Lomond – Ejer/fører: Birger Knudsen

7.

Little Mohr´s Leslie – Ejer/fører: Birger Knudsen

Brugsprøve:

3 hunde var til brugsprøve og alle bestod.

Dagens bedste hund: Tigermilk D. Capper – Ejer/fører: Stefan Weiss

UWT:

Baby/hvalp/uøvet:

1. Windwoods man on the line

Ejer/fører: Gert Pedersen

Total 93 point

2. Windwoods story man

Ejer/fører: Jytte Knudsen

Total 79 point

3. Windwoods sacred promise

Ejer/fører: Michael M. Knudsen

Total 76 Point

Andre deltagende hunde:

Windwoods western promise

 

Merete M. Nielsen

 

65 point

Windwoods high on emotion

Hanne Vesterlund

39 point

Snapzeed Van de beers hoeve

Henriette Pedersen

67 point

Begynder/ over brugsprøve niveau:

1. Kaufi´s blue lagoon

Cecilie Kaufmann

92 point

2. Anemone

Pia Grisell

85 point

3. Vesterlyngs heimdal

Johanne Lund

84 point

Andre deltagende hunde:

Windwoods gentleman of promise

Per k. Nielsen

53 point

Tigermilk D. Capper

Stefan Weiss

73 point

Quia freja of calimeros castle

Ole C. Rasmussen

47 point

Ørnhøjs akeela 4 dina

Birgitte Windfeldt-Hansen

73 point

Hannibal

Lars Møller

79 point

 

Åben Klasse:

1. Kiebitz´s Prince pilgrim

Merete Meling

88 point

2. Goldis twigga

Marianne Bisgaard

81 point

3. Amberfield golden quickstep

Per K. Nielsen

81 point

Andre deltagende hunde:

Falkirks peaty port Ellen

Evy Pedersen

56 point

Ørnhøjs akeela 4 tweet

Inger Berger/ K. Andersen

64 point

Flatgolds a wild rose

Stefan Weiss

74 point

Vesterlyngs comme ci comme ca

Cecilie Kaufmann/ Michael H.

65 Point

 

Vinder klasse:

1. Windwoods Mascha

Jan Henriksen

89 point

2. Windwoods Molina

Birger Knudsen

83 point

3. Chilli

Petra Martens

78 point

Andre deltagende hunde:

Kiebitz´s prince pi-erotte

Inger Berger

54 point

Glen Mohr´s Blazer

Lars Krabbe

64point (0)

Little Mohr´s Leslie

Birger Knudsen

69 point

Veteran klasse:

1. Windwoods Loch Lomond

Birger Knudsen

94 point

Skue:

BIR Baby – Kiebitz´s Royal Rosalina

Ejer: Inger Berger/ Camilla Sandberg

BIR Hvalp – Snapzeed Van de beers hoeve

Ejer: Henriette Pedersen

BIM Hvalp – Windwoods high on emotions

Ejer: Hanne Vesterlund

BIR Junior – Windwood sacred promise

Ejer: Michael M. Knudsen

BIM Junior – Windwood´s western promise

Ejer: Merete M. Meling

BIR Brugshund – Kiebitz´s prince pi-erotte

Ejer: Inger Berger

BIR Veteran – Windwoods Loch Lomond

Ejer: Birger Knudsen

BIR Veteran – Kiebitz Harmony

Ejer: Inger Berger

BIR GOLDEN– Bonett Bride King Of The Road

Ejer: Palle Rudebeck

BIM GOLDEN – Kiebitz´s Harmony

Ejer: Inger Berger

­