­
header
Triple-arrangement Jylland 2017
Tripel-arrangement for Golden Retriever – lørdag d. 24.06.2017
Sted: Bække
DJU, Uofficiel Working Test (UWT) og SKUE/uofficiel bedømmelse = Tripel arrangement blev endnu engang afholdt hos Elna og Gunnar Holm som igen i år stillede deres fantastiske areal til rådighed, en stor tak for det.
Raceledelsen vil gerne benytte lejligheden til at takke alle dommere, tilrettelæggere, hjælpere, deltagere og sponsorer, der medvirkede til, at vi havde en fantastisk dag, hvor alt bare kørte som det skulle.

SPONSORER:
PETCARE
DUMMYSHOPPEN
BUTIK BALOU
ORION PHARMA
FRONTLINE
ORBILOC

Brugsprøve: 13 hunde var til brugsprøve: 11 Golden og 2 Labrador.
Dommer: Gunnar Holm Jensen
SKUE
Triple Arrangement i Bække 24.06.2017
Skue Dommer: Annette Dam (Uaut.)
Skueleder og Ringsekretær: Rikke Andersen


UWT

Tripel arrangement 24-06-2017 i Bække - Baby / Hvalpe
Start Ejer/Fører Stambogsnavn Post 1 Post 2 Post 3 I alt Plac
B3 Søren Jensen Falkirks Tornado Alley 18 20 20 58 1.
B1 Elisa Krogh Falkirk's Ride The Lightning 18 18 20 56 2.
B2 Søren Bjørnø Falkirk's Over The Rainbow 16 18 20 54 3.

Baby / Hvalpe
Start Ejer/Fører Stambogsnavn Post 1 Post 2 Post 3 I alt Plac
H6 Claudia Jørgensen Falkirk's 2nd Edition 20 19 20 59 1.
H4 Henrik Andersen Falkirks 4th Dimension 19 19 20 58 2.
H2 Sonja Ehlert Falkirk's 5th Fire 17 19 20 56 3.
H5 Randi Jensen Falkirk's 6th Sense 17 18 20 55 4.
H1 Kenn Jensen Falkirk's 7th Heaven 16 16 20 52 5.
H7 Cecilie Kristiansen  Kaufi's Pina Colada 15 17 20 52 5.
H3 Rikke Jul Knudsen Kaufi's Cuba Libre 16 10 20 46 7.

Uøvede
Start Ejer/Fører Stambogsnavn Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 I alt Plac
U-08 Cecilie Kaufmann Kaufi's Blue Lagoon 20 19 20 20 20 99 1.
U-05 Randi Jensen Akela 10 20 16 20 15 81 2.
U-03 Tina L K Sørensen Falkirk's Line Up And Wait 5 18 20 16 18 77 3.
U-06 Tormod Dahl Falkirk's Caution Wake Turbulence 10 15 16 20 16 77 4.
U-04 Lærke Norge Falkirk's Luna Lovegood 16 17 13 13 18 77 5.
U-01 Ole C. Rasmussen Quia Freja Of Calimero's Castle 13 13 16 16 12 70 6.
U-07 Gitte & Palle Rudebeck Rudebecks I Have A Dream / One Day 5 18 16 18 12 69 7.
U-02 Iver Og Rosa Dall Cawood Duca 7 15 10 0 0 Trukket

Begynderklasse
Start Ejer/Fører Stambogsnavn Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 I alt Plac
B-10 Inger Berger Kiebitz´s Queen Moneys Penny ** 20 20 20 17 20 97 1.
B-08 Ingo Ehlert Dusky Sound's Windworker Blue ** 20 17 20 20 20 97 2.
B-06 Hanne Lyth Madsen Falkirk's Dancing Dwarf 20 19 16 20 12 87 3.
B-01 Mads Øbo Nuka 20 16 20 20 20 96 4.
B-12 Inger Berger Kiebitz´s Limbo-rock 13 19 19 20 19 90 5.
B-07 Sonja Ehlert Quickly Red And Charming Awesome Yellow 20 20 16 20 12 88 6.
B-05 Pia Grisell Anemone 8 20 16 20 20 84 7.
B-04 Karen Jensen Falkirk's Gold Rush 11 17 20 17 12 77 8.
B-02 Birgitte Windfeld-Hansen Ørnhøj's Akeela 4 Dina 5 17 16 18 17 73 9.
** Matchning

Åbenklasse
Start Ejer/Fører Stambogsnavn Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 I alt Plac
Å-05 Sonja Ehlert Donna Bacuma Of Mountain Forest Glade 16 20 19 20 20 95 1.
Å-02 Marianne Bisgaard Goldie's Twiga 18 20 15 20 20 93 2.
Å-04 Evy Pedersen Falkirk's Peaty Port Ellen 16 18 18 20 17 89 4.
Å-12 Cecilie Kaufmann Vesterlyng's Comme Ci Comme Ca 20 20 17 15 17 89 3.
Å-01 Michael Houborg Johansen Dusky Sound's Upper Class 20 19 10 18 20 87 5.
Å-07 Inger Berger Kiebitz´s Prince Pi-erotte 19 20 16 20 12 87 6.
Å-09 Leif Christiansen Falkirks Firelord 15 17 18 20 17 87 7.
Å-10 Stefan Weiss Flatgolds A Wild Rose 14 18 15 17 20 84 8.
Å-11 Torben Hollingdal Sølvstjernes The Almigthy Clyde 18 18 16 16 16 84 9.
Å-06 Iver Dall Bonjour 15 18 20 15 15 83 10.
Å-03 Pia Grisell Alaia 19 18 14 12 17 80 11.

Vinderklasse
Start Ejer/Fører Stambogsnavn Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 I alt Plac
V-04 Morten Mousten Moukjær's Aiko 19 20 18 20 20 97 1.
V-02 Henrik Billeschou Vassruggen's Eirik Röde 16 20 16 19 19 90 2.
V-03 Lars Krabbe Gleen Mhor's Blazer 16 20 17 18 5 76 3.
V-01 Jan Henriksen Windwood's Masha 8 17 15 19 16 75 4.

Uoff. Appoteringsprøve 24-06-2017 i Bække - Golden Retriever i Danmark
Start Ejer Stambogsnavn Køn Født Bestået Point Tid / Sek Plac.
D-02 Jan Henriksen Windwood's Masha Tæve 20-10-2012 Ja 30 30,25 1
D-09 Inger Berger Kiebitz's Prince Pi-Errot Han 14-03-2007 Ja 30 36 2
D-05 Henrik Billeschou Vassruggen's Eirik Röde Han 14-08-2014 Ja 30 37,9 3
D-07 Morten Mousten Moukjær's Aiko Han 30-07-2013 Ja 30 48,1 4
D-06 Lars Krabbe Gleen Mhor's Blazer Han 30-05-2013 Ja 30 63 5
D-11 Inger Berger Kiebitz's Harmony Tæve 17-02-2012 Ja 30 6
D-08 Iver Dall Bonjour Han 08-06-2011 Ja 27 7
D-01 Mads Øbo Nuka Han 25-10-2014 Ja 25 8
D-03 Inger Berger Ørnhøj's Akeela 4 Tweet Tæve 23-11-2014 Ja 23 9
D-04 Leif Christiansen Falkirk's Firelord Han 05-01-2012 Nej 20 10

SKUE
32 deltagere heraf 3 baby - Præmieliste kan ses her:
Placeringer: Hanner
Best i køn Hanner:
1. Falkirks Caution Wake Turbulens, Exc. ÅK plac. 1, ejer, Tormod Dahl
2. Falkirks Show Off, Exc. BK plac. 1, ejer Marlene Birkebæk
3. Duskysounds upper class, Exc. ÅK plac. 2, ejer Michael Houborg Johansen
4. Vestafjells Papas Boy, Exc. JK plac. 1, ejer Palle og Gitte Rudebeck

Placeringer: Tæver
Best i køn Tæver:
1. Golden supreme banana cupcake, Exc. ÅK plac. 1, ejer Palle og Gitte Rudebeck
2. Vesterlyngs Comme Ci Comme Ca, Exc. BK plac. 1, ejer Cecilie Kaufmann
3. Westends Dry Martini, Exc. JK plac. 1, ejer Gitte Scherning
4. Akeela, Exc. ÅK plac. 2, ejer Birgitte Windfeld-Hansen

Bedst i Racen (BIR): Falkirks Caution Wake Turbulens, ejer Tormod Dahl.
Bedst i Modsat køn (BIM): Golden Supreme Banana Cupcake, ejer Palle og Gitte Rudebeck
Bedst i Racen (BIR) Baby: Falkirks Tornado Alley, ejer Søren Jensen
Bedst i Racen (BIR) Hvalp: Bonett Bride King Of The Road, ejer xx
Bedst i Racen (BIR) Junior: Westends Dry Martini, ejer Gitte Scherning
Bedst i Racen (BIR) Brugs: Vesterlyngs Comme Ci Comme Ca, ejer Cecilie Kaufmann
Bedst i Racen (BIR) Veteran: Kiebitz Harmony, ejer Inger Berger
Skue resultatliste kan ses her:

UWT
Dommere (Uaut.): Søren Malle, Trine Christensen & John Pedersen.
Samlet WT resultatliste kan ses her:

UWT placering Baby:
1. Falkirks Tornado Alley, ejer Søren Jensen
2. Falkirk's Ride The Lightning, ejer Elisa Krogh
3. Falkirk's Over The Rainbow, ejer Søren Bjørnø

UWT placering Hvalpe:
1. Falkirk's 2nd Edition, ejer Claudia Jørgensen
2. Falkirks 4th Dimension, ejer Henrik Andersen
3. Falkirk's 5th Fire, ejer Sonja Ehlert
4. Falkirk's 6th Sense, ejer Randi Jensen
5. Falkirk's 7th Heaven, ejer Kenn Jensen

UWT placering Uøvet:
1. Kaufi's Blue Lagoon, ejer Cecilie Kaufmann
2. Akela, ejer Randi Jensen
3. Falkirk's Line Up And Wait, ejer Tina L. K. Sørensen
4. Falkirk's Caution Wake Turbulence, ejer Tormod Dahl
5. Falkirk's Luna Lovegood, ejer Lærke Norge

UWT placering Begynderklasse:
1. Kiebitz´s Queen Moneys Penny, ejer Inger Berger
2. Dusky Sound's Windworker Blue, ejer Ingo Ehlert
3. Falkirk's Dancing Dwarf, ejer Hanne Lyth Madsen
4. Nuka, ejer Mads Øbo
5. Kiebitz´s Limbo-rock, ejer Inger Berger

UWT placering Åbenklasse:
1. Donna Bacuma Of Mountain Forest Glade, ejer Sonja Ehlert
2. Goldie's Twiga, ejer Marianne Bisgaard
3. Falkirk's Peaty Port Ellen, ejer Evy Pedersen
4. Vesterlyng's Comme Ci Comme Ca, ejer Cecilie Kaufmann
5. Dusky Sound's Upper Class, ejer Michael Houborg Johansen

UWT placering Vinderklasse:
1. Moukjær's Aiko, ejer Morten Mousten
2. Vassruggen's Eirik Röde, ejer Henrik Billeschou
3. Gleen Mhor's Blazer, ejer Lars Krabbe
4. Windwood's Masha, ejer Jan Henriksen

DJU's apporteringsprøve - Dommer: Birger Knudsen (Uaut)
Samlet resultatliste for DJU kan ses her:
DJU bestået med max 30 point:
Windwood's Masha, ejer Jan Henriksen
Kiebitz's Prince Pi-Errot, ejer Inger Berger
Vassruggen's Eirik Röde, ejer Henrik Billeschou
Moukjær's Aiko, ejer Morten Mousten
Gleen Mhor's Blazer, ejer Lars Krabbe
Kiebitz's Harmony, ejer Inger Berger

Trippel vinder 2017 Jylland:
Kiebitz's Harmony, ejer Inger Berger
­