­
header
Triple-arrangement Sjælland 2017
Tripel-arrangement for Golden Retriever – søndag d. 25.06.2017
Sted: Dianalund / Sjælland
DJU, Uofficiel Working Test (UWT) og SKUE/uofficiel bedømmelse = Tripel arrangement blev for 4. gang afholdt i Dianalund - tusinde tak til Else der stillede dette dejlige areal til rådighed.
Raceledelsen vil gerne benytte lejligheden til at takke alle dommere, tilrettelæggere, hjælpere, deltagere og sponsorer, der medvirkede til, at vi havde en fantastisk dag, hvor alt bare kørte som det skulle.

SPONSORER:
PETCARE
DUMMYSHOPPEN
PETSHOPPEN
UWT
BABY/UØVET
Start nr Hundens navn Fører Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 SUM
25 Shootdog Golden Guy Palle Ingemann 20 20 20 20 20 100 1.v
23 Spirit Of Lucca Como Peter Boye Larsen 19 16 19 20 18 92 2.v
26 Joe's Mickey Mouse Helle Nielsen 18 15 18 18 15 84 3.v
41 Cawood Rita Lasse Gandløse 17 14 5 20 16 72 4.v
24 Gold Force Musicmaker Gitte Jensen 18 15 5 8 2 48 Ikke bestået
Begynder klasse
Start nr Hundens navn Fører Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 SUM
5 Niclanoma's Solomilla Frederikke Lene Sørensen 18 18 19 20 20 95 1.v
27 Joe's Jelva Tina Hansen 19 20 20 20 15 94 2.v
36 Windwood's Made In Heaven Marina Grumstrup 18 20 20 16 20 94 3.v
34 Crack Of Dawn Hot Lips Gunilla Penzien 17 18 20 18 20 93 4.v
4 Crack Of Dawn Heaven Sent Ann-katrine Høgsholt 20 20 17 15 19 91 5.v
6 Joe`s King Ludvig Xiv Michael Juul Nielsen 20 18 15 19 19 91 Bestået
35 Morton Just My Luck Erik Ramsing 19 15 20 19 15 88 Bestået
43 Cawood Chanti (banjo) Johnny Nielsen 20 20 20 15 10 85 Bestået
3 Anton Helene Hansen 20 19 15 10 20 84 Bestået
28 Tallygold Not An Ordinary Girl Jane Broberg Jensen 19 19 20 10 15 83 Bestået
29 Joe's Luca Helle Nielsen 20 13 15 10 12 70 Bestået
Åben klasse
Start nr Hundens navn Fører Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 SUM
59 Nicki Niels Willumsen 16 20 20 20 20 96 1.v
13 Joe`s Golden Otto Michael Juul Nielsen 20 19 17 19 19 94 2.v
30 Rosemosegårds Chinook Heidi Gormsen 20 18 20 18 18 94 3.v
39 Morton Karoline Tusindfryd Hanne Mårtensson 20 14 20 20 17 91 4.v
38 Morton Just My Friend Erik Abrahamsen 18 18 8 20 16 80 5.v
11 Niclanoma's Milling Deefer Lene Sørensen 20 15 13 15 14 77 Bestået
9 Shootdog Golden Diamond Yatsie Jane Vistisen 19 13 8 15 16 71 Bestået
47 Darwin Anita Galtung Nilsen 19 19 5 10 14 67 Bestået
8 Gordon Ann-katrine Høgsholt 20 20 20 0 18 78 Ikke bestået
45 Little Mhors Basco Birgitte Kringsholm 20 20 18 0 20 78 Ikke bestået
15 Huntingfudge B One Gitte Ferrer Garrido 19 18 20 0 15 72 Ikke bestået
37 Joes Golden Hunting Girl Joe Svend Christensen 20 13 20 0 19 72 Ikke bestået
14 Søbjerggaard's Jolene Helle Nielsen 20 18 18 0 15 71 Ikke bestået
7 Joes Christmas Rose Simon Lajlev Larsen 20 15 15 0 20 70 Ikke bestået
46 Kopparhults Nora Hanne Mårtensson 20 15 15 0 14 64 Ikke bestået
10 Foglmann's Canadian Speed Junior Sussie Foglmann 20 0 10 20 8 58 Ikke bestået
12 Crack Of Dawn Eternal Love Allan Mortensen 20 0 20 0 0 40 Ikke bestået
57 Sungold Cake To Bake Susanne Forchhammer 20 0 5 0 0 25 Ikke bestået
Vinder klasse
Start nr Hundens navn Fører Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 SUM
19 Shootdog Golden Creamy Holly Palle Ingemann 20 19 20 19 20 98 1.v
40 Sabina Peter Boye Larsen 20 19 20 18 15 92 2.v
22 Shootdog Golden Pocket Gitte Ferrer Garrido 20 15 20 20 15 90 3.v
53 Doubleuse Harrier Anita Galtung Nilsen 20 20 20 20 7 87 4.v
51 Hilderyth Isabell Peter Schou Andersen 20 15 18 19 14 86 5.v
52 Cawood Bailey Johnny Nielsen 20 19 20 13 12 84 Bestået
49 Hilderyth Josephin Peter Schou Andersen 20 10 15 19 18 82 Bestået
31 Kiebitz's Just Othello Tommy Petersen 16 12 13 18 20 79 Bestået
32 Niclanoma's Milling Diaz Kaj Klysner 20 10 20 20 5 75 Bestået
18 Shootdog Golden Chestnut Dorthe Petdersen 20 10 13 18 6 67 Bestået
17 Joe's Sarah Bernhardt Lars Hansen 20 19 20 18 0 77 Ikke bestået
21 Shootdog Golden Carefree Candy Allan Mortensen 20 0 20 19 17 76 Ikke bestået
16 Joes Little Sigga Joe Svend Christensen 20 0 20 18 17 75 Ikke bestået
20 Shootdog Golden Dunni Palle Ingemann 20 0 17 18 20 75 Ikke bestået
50 Hilderyth Ida Peter Schou Andersen 20 0 19 19 10 68 Ikke bestået
48 Hilderyth Helana Peter Schou Andersen 20 0 12 19 13 64 Ikke bestået
VETERAN
Start nr Hundens navn Fører Post 1 Post 2 Post 3 Post 4 Post 5 SUM
33 Hilderyth Helen Heidi Gormsen 20 18 20 16 18 92 1.v
55 Doubleuse Grousemountain Palle Ingemann 20 20 14 18 19 91 2.v
54 Jojkapojkens Guoika Hanne Mårtensson 20 18 20 19 10 87 3.v
56 Sungold Job A'holic Susanne Forchhammer 20 12 13 0 20 65 Ikke bestået


DJU apporteringsprøve
Shootdog Golden Diamond Yatsie Jane Vistisen 30 B
Huntingfudge B One Gitte Ferrer Garrido 30 B
Shootdog Golden Creamy Holly Palle Ingemann 30 B
Shootdog Golden Chestnut Dorthe Petdersen 30 B
Niclanoma's Milling Deefer Lene Sørensen 30 B
Sungold Job A'holic Susanne Forchhammer 30 B
Joe`s Golden Otto Michael Juul Nielsen 29 B
Søbjerggaard's Jolene Helle Nielsen 29 B
Joes Little Sigga Joe Svend Christensen 29 B
Joe's Sarah Bernhardt Lars Hansen 29 B
Shootdog Golden Dunni Palle Ingemann 29 B
Shootdog Golden Carefree Candy Allan Mortensen 29 B
Sabina Peter Boye Larsen 29 B
Shootdog Golden Pocket Gitte Ferrer Garrido 28 B
Gia's Golden Obi-wan Kenobi Tina Seligmann 27 B
Crack Of Dawn Heaven Sent Ann-katrine Høgsholt 27 B
Gordon Ann-katrine Høgsholt 27 B
Joes Golden Hunting Girl Joe Svend Christensen 27 B
Crack Of Dawn Hot Lips Gunilla Penzien 20 IB
Joe`s King Ludvig Xiv Michael Juul Nielsen 19 IB
Gia's Golden Ozzy Tommy Petersen 19 IB
Morton Just My Friend Erik Abrahamsen 18 IB
Windwood's Made In Heaven Marina Grumstrup 17 IB
Morton Karoline Tusindfryd Hanne Mårtensson 17 IB
Niclanoma's Solomilla Frederikke Lene Sørensen 16 IB
Anton Helene Hansen 15 IB
Joes Christmas Rose Simon Lajlev Larsen 10 IB
Foglmann's Canadian Speed Junior Sussie Foglmann 9 IB
Morton Just My Luck Erik Ramsing 8 IB
Crack Of Dawn Eternal Love Allan Mortensen 0 IB
Brugsprøve: 5 hunde var til brugsprøve: 2 Golden, 2 Labrador og 1 Toller.
Dommer: Lisbeth Bech



SKUE
Triple Arrangement i Dianalund 25.06.2017
Skue Dommer: Frederik Kien Hansen (Uaut.)
Skueleder: Maria Lindegaard Petersen
Ringsekretær: Susanne Bach

Deltagere: 1 Baby, 2 hvalpe, 15 hanner, 21 tæver .

Placeringer: Hanner
Best i køn Hanner:
BHK.1. Vesterlyngs Token of Clyde, ejer Allan Mortensen, Exc. VK Plac.1, 1.BHK, BIR
BHK.2. Anton, ejer: Helene Hansen  Exc. ÅK. Plac.1 2.BHK
BHK.3. Golden Quickstep Dickson, ejer: Anne Lyngbye  Exc. JK. Plac 1. 3.BHK
BHK.4. Shootdog Golden Pocket, ejer: Gitte Ferrer Garrido Exc. BK Plac.1, 4.BHK

Placeringer: tæver
Best i køn Tæver:
BTK.1. Crack Of Dawn Eternal Love, ejer Allan Mortensen, Exc. BHK Plac.1, 1.BTK, BIM
BTK.2. Tallygold Not An Ordinary Girl, ejer: Jane Broberg Jensen Exc. BK. Plac.2, 2.BTK
BTK.3. Joe’s Little Sigga, ejer: Joe Svend Christensen Exc. BK Plac.3, 3.BTK
BTK.4. Sungold Job A'holic, ejer: Susanne Forchhammer Exc. VK. Plac.1, 4.BTK

Bedst i Racen (BIR): Vesterlyngs Token of Clyde, ejer Allan Mortensen
Bedst i Modsat køn (BIM): Crack Of Dawn Eternal Love, ejer Allan Mortensen.
Bedst i Racen Hvalp: Joe’s Lille Vuk, ejer Marina Grumstrup
Bedst i Racen Junior: Golden Quickstep Dickson, ejer Anne Lyngbye
Bedst i Racen Brugs: Crack Of Dawn Eternal Love, ejer Allan Mortensen
Bedst i Racen Veteran: Vesterlyngs Token of Clyde, ejer Allan Mortensen

UWT. Dommere (Uaut.): Maria Nielsen, Johnny Axelgaard og Ronnie Lübcke.
Samlet WT resultatliste kan ses her:
UWT placering Baby/uøvede:
1. Shootdog Golden Guy, ejer Palle Ingemann.
2. Spirit Of Lucca Como, ejer Peter Boye Larsen.
3. Joe's Mickey Mouse, ejer Helle Nielsen.
4. Cawood Rita, ejer Lasse Gandløse.

UWT placering Begynderklasse:
1. Niclanoma's Solomilla Frederikke, ejer Lene Sørensen.
2. Joe's Jelva, ejer Tina Hansen.
3. Windwood's Made In Heaven, ejer Marina Grumstrup.
4. Crack Of Dawn Hot Lips, ejer Gunilla Penzien.
5. Crack Of Dawn Heaven Sent, ejer Ann-katrine Høgsholt

UWT placering Åbenklasse:
1. Nicki, ejer Niels Willumsen.    
2. Joe`s Golden Otto, ejer Michael Juul Nielsen.
3. Rosemosegårds Chinook, ejer Heidi Gormsen.
4. Morton Karoline Tusindfryd, ejer Hanne Mårtensson.
5. Morton Just My Friend, ejer Erik Abrahamsen.
    
UWT placering Vinderklasse:
1. Shootdog Golden Creamy Holly, ejer Palle Ingemann.
2. Sabina, ejer Peter Boye Larsen.
3. Shootdog Golden Pocket, ejer Gitte Ferrer Garrido.
4. Doubleuse Harrier, ejer Anita Galtung Nilsen.
5. Hilderyth Isabell, ejer Peter Schou Andersen.

UWT placering Veteranklasse:
1. Hilderyth Helen, ejer Heidi Gormsen.
2. Doubleuse Grousemountain, ejer Palle Ingemann.
3. Jojkapojkens Guoika, ejer Hanne Mårtensson.
    
DJU's apporteringsprøve - Dommer: Kresten Henriksen
Samlet resultatliste for DJU kan ses her:
DJU bestået med max 30 point:
Shootdog Golden Diamond Yatsie, ejer Jane Vistisen.
Huntingfudge B One, ejer Gitte Ferrer Garrido.
Shootdog Golden Creamy Holly, ejer Palle Ingemann.
Shootdog Golden Chestnut, ejer Dorthe Petersen.
Niclanoma's Milling Deefer, ejer Lene Sørensen.
Sungold Job A'holic, ejer Susanne Forchhammer.    
Trippel vinder 2017 Sjælland:
Shootdog Golden Creamy Holly, ejer Palle Ingemann.
­